روغن موتور سیکلت

کمی صبر کنید...

خرید روغن موتورسیکلت

انجین موتور سیکلت دارای بیش از 50 اجزای مختلف هست که این قطعات با ظرافت کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا عمل احتراق و انتقال قدرت را بخوبی انجام دهند. توجه کنید بین تمام این قطعات اصطکاک وجود دارد که باید آن را به حداقل رساند زیرا وجود اصطکاک باعث خوردندگی این اجزا می‌شود.

برای جلوگیری از خورندگی و در برخی موارد برخورد اجزا باهم باید از اصطکاک را از بین برد. اینجاست که بحث روان‌سازی با روغن بوجود می‌آید. روغن موتور بیش از 12 خاصیتی که دارد اصحکاک را به حداقل می‌رساند تا اجزا در بهترین شرایط کار کنند.

شما به عنوان موتور سوار باید دقت کنید که همیشه به مقدار کافی روغن باکیفیت داخل موتور باشد. مقدار روغن بستگی به موتورسیکلت شما دارد که چقدر باید درون آن روغن بریزید برای مثال بنلی جفت 3 لیتر روغن می‌گیرد در صورتی که موتورهای اسکوتر کمتر از 1 لیتر!

کیفیت روغن هم مانند مقدار باز بستگی به موتور شما دارد زیرا هر موتورسیکلتی با توجه به طراحی انجین خاصیت‌های خاصی را برای روان سازی می‌خواهد برای مثال موتورهای کلاس ریس روغن‌های بسیار گران با خاصیت کشش بالا و مقاومت در برابر حرارت بالا می‌خواهند در صورتی که برای موتورهای شهری مانند طرح هوندا اینطور نیست و روغنی ساده کار شما را راه میاندازد.


چه موقعی باید روغن رو تعویض کنم؟

در کنار هر انجین به دو شکل مقدار روغن و کیفیتی که روغن دارد قابل مشاهده است:

  1. از طریق در پوشی که روغن را از آنجا می‌ریزند (کارتیج که با در آوردن آن می‌توانید ببینید روغن تا خطی که روی آن مشخص است هست یا نه و آیا رنگ روغن روشن هست یا نه).
  2. در بیشتر موتورهای خارجی سوراخی که روی انجین قرار دارد و خطوطی برای شرایط روغن برای آن تعبیه شده است.

توجه کنید روغن موتورسیکلت باید در بازده زمانی مشخص (بستگی به روغن دارد) باید تعویض شود. برای مثال روغن ایرانی هر 1000 کیلومتر ولی روغن‌های خارجی باکیفیت تا 5000 کیلومتر نیز قابل استفاده کرد.

روغن موتور سیکلت ایرانی یا خارجی؟

مسلماً روغن خارجی؛ البته برای موتورهایی که قیمت‌شان زیر 50 میلیون است روغن ایرانی گزینه مناسبی است اما آن را زود باید تعویض کنید زیرا همچنان روغن موتورسیکلت ایرانی نداریم که باکیفیت باشد.


چه روغنی برای چه موتوری مناسب است؟

به عنوان چند نمونه در پایین بهترین مدل روفن را برای موتورسیکلت‌های محبوب بازار آورده‌ایم:

بیشتر موتورسیکلت‌های اسکوتر: 10W30

بنلی 250 جفت و بنلی ریس: 10W60 سطح کشش SM

زونتس: 10W60سطح کشش SL

دینو RZ3، بنلی TRK، بنلی 250 تک سیلندر: 10W50 سطح کشش SM

موتورهای ریسینگ مانند هوندا CBR، کاواساکی نینجا و ...: 7100 

موتورهای ایرانی مانند طرح هوندا و طرح ویو: روغن‌های ایرانی 


از روغن ماشین می‌توان در موتور سیکلت استفاده کرد؟ به هیچ عنوان، زیرا هیچ روغن ماشینی کیفیت لازم را برای موتورسیکلت ندارد و خاصیت کشش پذیری روغن برای موتور باید بسیار بیشتر از ماشین باشد.