در بازار کلاه کاسکت‌های چینی در کشور برندهای زیادی به بازار آمده‌اند و خیلی سریع نیز به دلیل عدم استقبال خریداران، واردکنندگان از استمرار واردات آن برندها منصرف شده‌اند. اما همواره دو برند ردلاین و راپیدو از گذشته تا کنون در بازار کلاه کاسکت کشور سهم زیادی دارند و حضور همیشگی‌شان نوید بخش عملکرد مناسب‌شان است. در این مقاله قصد داریم دو مارک راپیدو و ردلاین را مقایسه کنیم و ببینیم برای خرید کدام یک ایمنی و استاندارد بیشتری را دارد.


مقایسه کلاه کاسکت ردلاین و راپیدو


مدل‌ها و تاریخچه 

همانطور که می‌دانید Redline و Rapido هر دو برندهای چینی هستند البته راپیدو دارای شرکت سازنده معتبرتری بنام fastos است که در بازار جهانی نیز شهرت زیادی دارد. بند فستوس با کمپانی‌های نامداری مانند بنلی ایتالیا در بحث قطعات و لوازم جانبی همکاری گسترده دارد.

در ایران هر ساله مدل‌های مختلفی از هر دو مارک وارد بازار می‌شود و هر ساله با توجه به نیاز موتور سواران مدل‌ها بروز می‌شود. در حال حاظر از کلاه کاسکت ردلاین کد NSN، NSP،VES و از کلاه کاسکت راپیدو کد 950، 852 وارد بازار شده است و بفروش می‌رسد. توجه کنید هر کدام از کدها دارای ویژگی‌های خاصی است و هر کدام از آن‌ها دارای طراجی ظاهری متفاوتی هستند.

انواع مدل ها و کد های redline و rapido

همانطور که مشخص است در طراحی، اصل ردلاین بر سادگی و شیک بودن کلاه کاسکت است ولی برعکسش راپیدو در کلاه کاسکت‌های خود از طرح‌های متنوعی که مانند برند کلاه کاسکت معروف مانند نولان یا ای جی وی بهره می‌برد. همچنین طرح‌های بیشتری از Rapido وارد بازار ایران شده است از اینرو دست خریدار برای انتخاب مدل باز است.


ویژگی هر یک از کلاه‌ها

تقریباً از لحاظ ویژگی هر دو کلاه شباهت‌های زیادی در کدهای مشابه با هم دارند. برای مثال در مدل‌های فک متحرک ردلاین و راپیدو هر دور دارای عینک یووی متحرک، پدهای درون کلاه با قابلیت شستشو، طلق یا شیلد قابل تعویض و قابلیت نصب میکرون هستند. یکی از مزیت‌های اصلی هر دو برند نسبت به بقیه برندهای چینی در لوازم جانبی است که دارند.

در ارگونومی نیز چند تفاوت بسیار مهم بین این دو مارک وجود دارد. اول اینکه در کلاه ایمنی ردلاین ارگونومی شکسته و تهاجمی‌تری در نظر گرفته شده است ولی در کلاه‌های راپیدو این چنین نیست و صیقل و گردی بیشتری در کلاه وجود دارد. همچنین در فضای داخل کلاه کاسکت، ردلاین بیشتر به سر چفت می‌شود ولی راپیدو فضای خالی بیشتری دارد. در نگاه کلی نیز اگر یک سایز از کلاه ایمنی راپیدو و ردلاین را کنار هم بگذارید، راپیدو کمی بزرگتر از ردلاین بنظر می‌رسد.


مقایسه ایمنی

آلیاژ و جنس هر یک از کلاه‌کاسکت‌های Rapido و Redline یکی و ABS است. اما اگر دو مدل از این کلاه‌ها را کنار هم بگذارید تفاوت‌های فاحشی را متوجه می‌شوید. در کلاه ایمنی موتور ردلاین لایه بیرونی کلاه کمی نازک‌تر از راپیدو است! این اختلاف یک مزیت و یک عیب دارد. نازک بودن لایه بیرونی ردلاین شاید باعث کاهش ایمنی و شکننده بودن کلاه کاسکت شود ولی در عوض باعث سبک بودن کلاه کاسکت نیز شده است. از اینرو شما هستید که باید بین راحتی و ایمنی یکی را انتخاب کنید.

مقیسه کلاه ایمنی ردلاین و راپیدو


چرا این دو مارک کلاه کاسکت از رقبای چینی خود بهتر هستند؟

بالاتر اشاره کمی کردیم که کلاه‌های چینی زیادی وارد بازار ایران شده‌اند ولی به دلیل عدم استقبال بازار واردکنندگان آن‌ها بیخیال استمرار واردات آن مارک شده‌اند، از جمله این برندها که همگی چینی و در یک رنج قیمتی هستند و رقیب اصلی راپیدو و ردلاین هستند می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

  • انرژی
  • دابلیو استاندارد
  • لیورو
  • دی ای وان
  • ایندکس

همانطور که می‌بینید شاید با نام این برندها آشنا نباشید و حتی با جستجو فراوان نتوانید آن‌ها را در بازار پیدا کنید.

نکته مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد استمرار واردات ردلاین و راپیدو باعث شده است در پی آن لوازم جانبی مخصوص این دو کلاه کاسکت نیز در بازار بیاید و از طرفی برای تعمیرات آن‌ها امکان پذیر باشد، از طرف دیگر به دلیل فراوانی قیمت این هر دو آن‌ها معقول و مقرون به صرفه باشد.


بهتر از راپیدو و ردلاین چه برندی می‌شود؟

کلاهی که بعد برندهای چینی به شما پیشنهاد می‌دهیم، برند هندی SMK است. برای خرید کلاه کاسکت SMK باید تقریباً 20 درصد بیشتر نسبت به مدل مشابه راپیدو آن هزینه کنید اما از نظر ما خرید آن معقول‌تر است. کلاه SMK دارای ویژگی و کیفیت ساخت بسیار بهتری نسبت به راپیدو و ردلاین است که در عکس پایین می‌توانید آنان را مشاهده کنید:

ویژگی کلاه کاسکت SMKنتیجه‌گیری

از لحاظ ظاهری تنها شما هستید که باید با توجه به سلایق خود توجه کنید که سادگی را ترجیح می‌دهد یا طرح‌های اسپرت را ولی توجه کنید برای افرادی که لاغر اندام هستند کلاه کاسکت‌های ردلاین را بیشتر پیشنهاد می‌کنیم زیرا طراحی آن‌ها کمی تهاجمی و کم حجم‌تر است و باعث بزرگتر شدن سر شما نسبت به اندام‌تان نمی‌شود همچنین از طرفی سبک بودن ردلاین یک مزیت برای افراد کوچک اندام است و از خستگی بیش از حد گردن جلوگیری می‌کند.

کلاه‌های راپیدو نیز برای افراد دیگر به دلیل ایمنی بیشتر به دلیل ضخیم بودن لایه بیرونی توصیه می‌شود البته این تفاوت زیاد فاحش نیست و هر دو کلاه دارای استاندارد DOT هستند از اینرو کیفیت‌شان در حد استاندارد جهانی است.

توجه کنید اگر می‌توانید کمی بیشتر هزینه کنید از برند SMK غافل نشوید!

فروشگاه کلاه کاسکت راپیدو و ردلاین استار سیکلت

توجه: حتماً کلاه کاسکت‌های راپیدو و ردلاین را از نمایندگی معتبر خریداری کنید که کلاه را همراه با جعبه به شما تحویل دهند تا لوازم جانبی آن مانند کاور نگهدارنده را در اختیار داشته باشید. استار سیکلت نمایندگی رسمی برند ردلاین و راپیدو است و شما با بهترین قیمت می‌توانید هر دو برند را در فروشگاه استار سیکلت خریداری کنید.