کلاه کاسکت فک متحرک

کمی صبر کنید...

صفر تا صد کلاه کاسکت فک متحرک

در ویدیو بالا از «استار سیکلت« بصورت کامل درباره مزایا و معایب کلاه کاسکت فک متحرک صحبت کرده‌ایم و با مقایسه چند برند باکیفیت را به شما معرفی کرده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم علاوه بر مشاهده ویدیو، ادامه متن را نیز بخوانید.

ویژگی‌های کلاه کاسکت فک متحرک

کلاه کاسکت فک متحرک در واقع کلاهی است که از دو قالب جداگانه تولید شده است و با استفاده از لولای و قفل این دو تیکه که یکی قالب سر است و دیگری قالب فک به هم متصل می‌شوند. 

ویژگی متحرک بودن فک این این امکان را می‌دهد با کم‌ترین دردسر کلاه را از سر خود در بیاورید یا به سر بگذارید مخصوصا اگر عینکی هستید. زیرا دهانه این کلاه بسیار گشادتر از کلاه‌های فک ثابت یا کراسی و ... است.

نکات خرید

مهم‌ترین نکته در خرید کلاه کاسکت فک متحرک دقت به قسمت اتصال فک به قسمت بالایی کلاه است. در مورد خرید این نوع کلاه مانند انواع کلاه کاسکت باید نکاتی مانند متریال، وزن و ... را در نظر بگیرید ولی علاوه بر آن باید دقت کنید کلاهی که می‌خرید قفل مرکزی فلزی دارد یا پلاستیکی؟

قفل مرکزی کلاه کاسکت فک متحرک

در عکس قفل مرکزی با دایره زرد رنگ مشخص شده است. هر دو کلاه کاسکت راپیدو و SMK قفل مرکزی فلزی دارند، و در اثر اصابت ضربه سنگین براحتی فک آن نمی‌شکند و از بدنه جدا نمی‌شود. معمولاً کلاه کاسکت‌هایی که قیمتی بالای دو میلیون دارند قفل مرکزی فلزی دارند.

نکته‌ای که فقط موتور سواران حرفه‌ای می‌دانند این است که اندازه قفل مرکزی نیز بسیار پر اهمیت است زیرا که رابطه مستقیم با توان فک، در برابر شکستی دارد. برای مثال در عکس بالا اندازه قفل مرکزی کلاه کاسکت SMK بزرگتر از راپیدو است و همین دلیل مهمی می‌شود که ایمنی این کلاه را از رقیبش در کلاه کاسکت فک متحرک بیشتر بدانیم.

کلاه کاسکت‌های فک متحرکی بخرید که قفل مرکزی آن فلزی است. اگر قفل مرکزی کلاه فک متحرکی از جنس پلاستیک بود بهتر است خودتان را گول نزنید و همان کلاه بدون فک خریداری کنید زیرا در عمل کلاه‌های فک متحرک قفل پلاستیکی هیچ ایمنی برای شما ندارند.

همچنین کلاه کاسکت فک متحرکی که دکمه قفل فک در هنگامی که فک آن بالا است را ندارند ترجیحاً نخرید، زیرا استفاده از این دکمه برای مواردی که فک روبه بالا است بسیاری ضروری است و اگر آن را قفل نکنید در صورتی که در چاله بیوفتید فک از چفت در میاید و جلوی دید شما را می‌گیرد که می‌تواند به تصادف منجر شود. البته توصیه می‌کنیم هیچوقت در هنگام رانندگی فک کلاه را بالا نگذارید علت این توصیه در ادامه گفته شده است.


بهترین برندهای کلاه موتور فک متحرک

به نسبت بودجه، برندهای زیادی اقدام به تولید این نوع کلاه می‌کنند. اما از برترین مارک‌ها می‌توان به LS2، Airoh، Nolan اشاره کرد. در رنج قیمت پایین‌تر بهترین گزینه برای شما خرید کلاه کاسکت فک متحرک SMK خواهد بود. این برند یکی از باکیفیت و ایمن‌ترین کلاه ایمنی فک متحرک را دارد. اگر بازهم بودجه کمتری در اختیار دارید برندهای راپیدو و ردلاین نیز مدل‌های متنوعی در سبک فک متحرک به بازار عرضه کرده‌اند.


معایب فک متحرک بودن کلاه

مهم‌ترین عیب کلاه کاسکت فک متحرک این است چون از دو قالب جداگانه تولید می‌شود، قیمت تمام شده آن از سایر کلاه‌ها بسیار بالاتر است. شما با بودجه پایین‌تر می‌توانید کلاه با کیفیت‌تری در سبک دیگر خریداری کنید.

به مرور زمان ممکن است فک متحرک این نوع کلاه خراب شود و نیاز به تعمیر پیدا کند، همچنین در سرعت بالا اگر تصادفی صورت گیرد کلاه کاسکت فک ثابت خیلی محافظت بیشتری نسبت به این نوع کلاه دارد. توجه کنید در هنگام انتخاب سایز کلاه ایمنی فک متحرک باید پدی که روی فک نصب شده است زیر چانه شما قرار بگیرد تا محافظت کامل‌تری داشته باشد.


قیمت کلاه کاسکت فک متحرک

بازده قیمت کلاه کاسکت فک متحرک گسترده است اما توجه کنید کلاه‌های زیر 1.500.000 تومان کیفیت مطلوب ندارند و استاندار نیستند. و همانطور در بالا گفته شد قفل مرکزی پلاستیکی دارند. خرید کلاه فک متحرک با قیمت بالاتر، شاید نتواند معجزه برای نجات جان شما بکند اما حتماً استفاده از برندی که دارای استاندارد جهانی مانند ECE و DOT است خیال شما را تا حدی راحت می‌کند.


خودداری از بالا بردن فک در هنگام موتور سواری

یک اشتباهی که بسیاری از افراد می‌کنند و متاسفانه فروشندگان به موتورسواران می‌گویند این است که در مواقعی که هوا گرم است می‌توانید در هنگام رانندگی فک کلاه کاسکت را بالا ببرید تا گرما اذییت‌تان نکند. این یک کار کاملا اشتباه است به سه دلیل زیر:

  • وقتی فک کلاه را بالا می‌برید،‌ کلاه از حالت آیرودینامیک خود خارج می‌شود و نمی‌تواند هوا را بشکافد و با رانندگی وزن بیشتری روی سر خود احساس می‌کنید.
  • با اینکار ایمنی کلاه کاسکت خود را از هر کلاه دیگری پایین‌تر می‌برید و در هنگام تصادف احتمال این وجود دارد فک به پایین ول شود و در صورت شما خرد شود.
  • با اینکار به مرور زمان فشار به لولاهای کلاه می‌آید و باعث می‌شود قفل مرکزی آن هرز شود.


آشنایی با استاندارد P/J

یک استاندارد مخصوص برای کلاه کاسکت فک متحرک P/J است. این استاندارد در رابطه با ضریب شکست باد در هنگام بالا بودن فک است. اگر کلاهی دارای این استاندارد باشد، به این معنا است که در هنگام بالا بودن فک نیز می‌توانید با آن رانندگی کنید. معمولا کلاه موتور فک متحرک اروپایی مانند SMK یا نولان این استاندارد را دارند. اگر کلاه کاسکت موتور فک متحرک استاندارد P/J داشته باشد، مزیتی بزرگی برای شماست.


امروزه با توجه به مزیت‌هایی که در بالا گفته شد، کلاه فک متحرک بین خریداران دارای مقبولیت و محبوبیت زیادی است. از اینرو فروشگاه استار سیکلت اقدام به فروش بسیاری از مدل‌ها در مارک‌های دارای استاندارد جهانی کرده است. تنوع کلاه کاسکت فک متحرک در استار سیکلت بسیار بالا است.


سوالات متداول

  1. کلاه کاسکت فک متحرک برای چه سبک موتور سواری توصیه نمی‌شود؟ ریس سواران حرفه‌ای،‌ اسکوتر سواران و کراس سواران با توجه به اینکه کلاه‌های مخصوص سبک خود را دارند بهتر است از این کلاه استفاده نکنند.
  2. فک متحرک کلاه پس از مدتی خراب می‌شود؟ احتمال خرابی فک بسیار کم است مخصوصا اگر کلاهی استاندارد خریداری کنید. عمر این نوع کلاه نیز مانند سایر مدل‌ها ۵ سال است ولی در صورت خرابی فک لوازم تعویض آن برای بیشتر برندها وجود دارد تا مجبور نباشد کلاه دیگری خریداری کنید.
  3. برای موتور سنگین، این سبک کلاه کاسکت را پیشنهاد می‌دهید؟ خیر، برای موتور سنگین به دلیل سرعت بسیار بالا بهتر است کلاه فک ثابت خریداری کنید.