زمانی که در خصوص پرطرفدارترین مسابقات ورزشی جهان صحبت می‌کنیم، بدون شک باید به مسابقات موتور سواری نیز اشاره کرد. امروزه میلیون ها نفر در سراسر دنیا، انواع و اقسام مسابقات موتور سواری را به صورت جدی و حرفه ای دنبال می کنند. اما شاید آن چه که باعث جذابیت هر چه بیشتر این مسابقات شده است، حضور موتور سواران حرفه ای و بزرگی است که جام های زیادی را به دست آورده‌اند. 

افرادی که به عنوان موتور سوار حرفه ای شناخته می شوند، باید ویژگی های جسمانی و ذهنی بسیار قدرتمندی داشته باشند. اما شما با چند نفر از برترین موتور سواران دنیا آشنا هستید؟ اجازه دهید تا در ادامه به صورت کامل در خصوص معرفی موتور سواران مطرح دنیا، بیشتر صحبت کنیم.


برترین موتور سواران مسابقات موتورسواری MOTO GP

مسابقات موتور سیکلت گرند پریکس که از آن با عنوان قهرمانی جهانی Moto GP نیز یاد می شود، در سال 1949 پایه گذاری شد. از آن زمان تا به امروز، قهرمانان بسیار خاطره انگیزی در این مسابقات به رقابت با سایر موتور سواران پرداخته‌اند. در این مسابقات، برترین موتور سواران دوران با موتوراهی چهار زمانه خود، که در دسترس عموم افراد قرار ندارد، به مسابقه می پردازند. آن ها باید در 18 پیست و 13 کشور مختلف از جمله ایالات متحده، ایتالیا و استرالیا رقابت داده تا تنها چند نفر از آن ها، به عنوان برنده معرفی شوند.

بهترین موتورسواران

از این رو می توان چنین برداشت کرد که مسابقات موتور سواری Moto GP یکی از سخت ترین و طاقت فرساترین مسابقات موتور سواری جهان است. چرا که علاوه بر تمرکز بسیار بالا، به یک فداکاری همه جانبه از سوی موتور سوار نیاز دارد. با این که بیش از 60 سال از روزی که مسابقات Moto GP آغاز شد، گذشته است، اما تنها نام چند نفر به عنوان برترین موتور سواران دوران در خاطره‌ها باقی مانده است. اجازه دهید تا در ادامه دست به معرفی موتور سوارانی که در مسابقات Moto GP به عنوان برترین‌ها یاد می‌شوند، بزنیم.

  • کنی رابرتز (Kenny Roberts)
  • مارک مارکز (Marc Márquez)
  • جان سورتیز (John Surtees)
  • مایک هیلوود (Mike Hailwood)
  • مایکل دوهان (Michael Doohan)
  • کیسی استونر (Casey Stoner)
  • وین رینی (Wayne Rainey)
  • خورخه لورنزو (Jorge Lorenzo)
  • والنتینو رسی (Valentino Rossi)
  • جاکومو آگوستینی (Giacomo Agostini)


10- کنی رابرتز (Kenny Roberts)

کنی رابرتز، مسابقه ‌دهنده موتورسیکلت، جوان ‌ترین فردی بود که در اولین سال حضور خود در این رویداد، قهرمانی کلاس برتر MotoGP را به دست آورد. او همچنین اولین آمریکایی شناخته می شود که در مسابقات موتور سیکلت 500 سی سی عنوان قهرمانی جهان را کسب کرد. از سال 1978 تا 1980، کنی رابرتز موفق به کسب سه عنوان MotoGP شد. 

اما این مورد تنها عناوینی که او به دست آورد نبود که باعث شد کنی رابرتز به عنوان یکی از برترین موتور سواران دوران شناخته شود. سبک موتور سواری او بسیار تأثیرگذار بود و همین امر موجب شد تا از او به عنوان یک ستاره بی چون و چرا در تاریخ موتور سواری یاد شود. او اولین سوارکاری بود که روش پیچیدن را برای آویزان کردن دوچرخه با زانوهای باز انجام داد. این روش موتور سواری منجر به تغییرات اساسی در نحوه سوار شدن موتور سواران در مسابقات جایزه بزرگ شد.

9- مارک مارکز (Marc Márquez)

مارک مارکز

در ادامه معرفی موتور سواران، این بار باید از مارکز مارکز اسپانیایی یاد کرد. با این که مارکز مارکز تنها 22 سال سن دارد، اما موجب شده تا تأثیری فراموش‌نشدنی در ورزش موتور سواری داشته باشد. مارک مارکز که در سال 2010 و در سن 17 سالگی وارد دوران حرفه ای شد، موفق شد تا در همان سال عنوان MotoGP را به دست آورد. پس از آن نیز یک عنوان دیگر در سال 2012 و دو عنوان پشت سر هم در کلاس برتر MotoGP در دو سال اول خود به عنوان یک مسابقه دهنده حرفه ای، او را به جوان ترین قهرمان تاریخ تبدیل کرد. 

برای دستیابی به این تعداد برد در فصل 2014 MotoGP، مارک مارکز در 9 رویداد جایزه بزرگ فصل برنده شد. بسیاری از کارشناسان این ورزش می گویند که مارک مارکز اگر به همین شکل به کار خود ادامه دهد، می تواند به عنوان پرافتخارترین و موفق ترین موتورسوار MotoGP تمام دوران تبدیل شود. در واقع، در سن 22 سالگی، او هنوز مسابقات بسیار زیادی را در پیش دارد و چه کسی می داند که مارک مارکز ممکن است چه کاری انجام دهد؟!

8- جان سورتیز (John Surtees)

از دیگر برترین موتور سواران دوران می‌توان به جان سورتیز بریتانیایی اشاره کرد. او فعالیت حرفه ای خود را در زمینه موتور سواری، در دهه 1950 میلادی پشت سر گذاشت. جان سورتیز که چهار بار قهرمان جهان در رده موتور سیکلت 500 سی سی شد، همچنین سه عنوان در کلاس 350 سی سی به دست آورد. از این رو در مجموع هفت عنوان جهانی در مسابقات موتورسواری به او داده شده است.

 با این حال، جان سورتیز فقط یک موتور سوار نبود. او همچنین اتومبیل رانی کرده و در مسابقات جایزه بزرگ فرمول 1 شرکت نیز حضور داشت. در واقع، او در سال 1964 قهرمان مسابقات جهانی فرمول یک شد و تنها فردی بود که توانسته است عناوین جهانی را با وسایل نقلیه دو و چهار چرخ به دست آورد. جای تعجب نیست که بسیاری از مردم جهان جان سورتیز را بزرگترین مسابقه‌دهنده تاریخ بریتانیا می‌دانند، چه در رشته موتور سواری چه در رشته اتومبیل رانی!

7- مایک هیلوود (Mike Hailwood)

یکی دیگر از افرادی که می تواند جان سورتیز را در رشته برترین مسابقه دهندگان تمام دوران ها به چالش بکشد، کسی نیست جز مایک هیلوود. مایک هیلوود که همچنین با عنوان مایک دوچرخه سوار نیز شناخته می شود بین سال‌های 1958 تا 1967 بر ورزش موتور سواری تسلط داشت و در مجموع چهار قهرمانی جهان و 9 قهرمانی در کلاس‌های مختلف موتورسیکلت را به دست آورد. به مانند جان سورتیز، مایک هیلوود از مسابقات موتور سواری به مسابقات فرمول 1 رفت.

با این حال، هر امیدی که او برای تبدیل شدن به یک قهرمان فرمول یک داشت، با مرگ او در سال 1981 در یک تصادف رانندگی از بین رفت. البته باید اشاره داشت که مایک هیلوود در مسیر مسابقه نمرده است. او در حال رانندگی برای گرفتن ماهی و چیپس با فرزندانش بر اثر یک پیچ غیرقانونی کامیون و برخورد با خودروی وی کشته شد. دختر میشل 9 ساله نیز در این حادثه جان باخت. با این وجود دیوید پسر مایک هیلوود از این تصادف جان سالم به در برد. راننده کامیونی که پیچ غیرقانونی را انجام داد به دلیل این حادثه تنها 100 پوند جریمه شد.

6- مایکل دوهان (Michael Doohan)

مایکل دوهان، موتور سوار استرالیایی، یکی دیگر از برترین موتور سواران دوران محسوب می شود. او پنج عنوان متوالی مسابقات MotoGP را از سال 1994 تا 1998 به دست آورد. فقط جاکومو آگوستینی با هشت عنوان و والنتینو رسی با هفت عنوان قهرمانی در جایگاه بالاتر از او قرار گرفته اند. مایکل دوهان در طول دوران حرفه‌ای خود برای تیم هوندا مسابقه داد و دورانی طلایی برای این تیم به وجود آورد. 

او میراثی از خود بر جای گذاشته است که تنها چند سوارکار به آن نزدیک شده‌اند. مایکل دوهان بیشتر از یک موتور سوار حرفه ای شناخته می شد. او همچنین در راه اندازی موتور خود نیز مهارت داشت و بینش خوبی نسبت به کلاس موتورسیکلت های 500 سی سی داشت. بسیاری از مردم مایکل دوهان را به اندازه یک سوارکار مکانیک می دانند.

5- کیسی استونر (Casey Stoner)

کیسی استونر

در ادامه معرفی موتور سواران به فردی رسیده ایم که بسیار زود بازنشسته شد. با این که او تنها دو بار قهرمان جهان شد، اما کیسی استونر مسابقه‌ دهنده استرالیایی به عنوان یکی از برترین موتور سواران دوران شناخته می‌شود. کیسی استونر که دو بار قهرمان MotoGP جهان در سال‌های 2007 و 2011 شد، به دلیل توانایی‌اش در سوار شدن بر هر موتور سیکلتی، فراتر از محدودیت‌ های آن، شهرت داشت. پس از اینکه هوندا و یاماها پیشرفت ‌های بزرگی در توسعه موتور سیکلت ‌های خود داشتند، کیسی استونر با موتور سیکلت های پایین‌ تر دوکاتی نیز مسابقه داد و برنده شد. 

استونر همچنین به دلیل داشتن کنترل استثنایی بر موتور سیکلت هایی که رانندگی می کرد، حتی در سرعت های سرسام آور نیز شهرت داشت. در 17 می 2012، در گرندپری فرانسه، کیسی استونر اعلام کرد که در پایان فصل 2012 از MotoGP بازنشسته خواهد شد و گفت که دیگر از رقابت در این ورزش لذت نمی برد. در آن زمان بسیاری از مردم احساس می کردند که او خیلی زود بازنشسته شد و اگر برای تیمی بهتر از دوکاتی مسابقه می داد، می توانست کارهای بیشتری انجام دهد.

4- وین رینی (Wayne Rainey)

مسلماً بهترین موتور سوار آمریکایی در تمام دوران ها، وین رینی است که در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 در این رشته به مسابقه پرداخت و سه بار قهرمان MotoGP قهرمانی جهان و یک بار قهرمان Daytona 200 شد. وین رینی که یک موتور سوار حرفه ای و خبره بود، به دلیل سبک مسابقه ‌ای نرم و رفتار سردش مورد ستایش قرار گرفت. 

وین رینی اگر در سال 1993 تصادف نمی کرد و به دوران حرفه ای خود پایان نمی داد، احتمالاً می توانست قهرمانی های بیشتری را کسب کند. وین رینی در مسابقات MotoGP در سال 1993، زمانی که در گرندپری ایتالیا در میزانو تصادف کرد، با سرعت زیاد به تله سنگریزه سقوط کرد. این اتفاق موجب شد تا ستون فقرات او به سطح چنگک دار که به عنوان یک ویژگی ایمنی برای اتومبیل های مسابقه طراحی شده بود، برخورد کرده و بشکند. این تصادف باعث شد وین رینی برای همیشه از قفسه سینه به پایین فلج شود.

3- خورخه لورنزو (Jorge Lorenzo)

خورخه لورنزو

ورزش موتور سواری یکی از محبوب ترین ورزش ها در کشور اسپانیا بوده و به همین دلیل، در این کشور، همه افراد نام خورخه لورنزو را شنیده اند. خورخه لورنزو قهرمان MotoGP جهان در سال های 2010، 2012 و 2015 در اسپانیا است. از این رو نام او در بین برترین موتور سواران دوران دیده می شود. خورخه لورنزو، موتور سوار تیم یاماها، در سال 2012، اولین سوارکار اسپانیایی بود که چندین عنوان کلاس برتر را کسب کرد.

 خورخه لورنزو با 61 پیروزی در دوران حرفه ای خود، یکی از بزرگترین موتور سواران تاریخ شناخته می شود. این در حالی است که او هنوز 30 سال هم ندارد. این مسابقه‌دهنده فوق‌ العاده با استعداد می ‌تواند به عنوان بهترین مسابقه ‌دهنده موتورسیکلت تاریخ به کار خود پایان دهد. خورخه لورنزو در سن 15 سالگی فعالیت حرفه ای خود را در مسابقات اتومبیلرانی آغاز کرد و از آن زمان تا به امروز نیز به کار خود ادامه داده است. او تا به عنوان امروز موفق ترین موتور سوار اسپانیایی تمام دوران شناخته می شود و پیش بینی می شود که در آینده نیز موفقیت هیا پیشتری را کسب خواهد کرد. 

2- والنتینو رسی (Valentino Rossi)

والنتینو رسی

یکی دیگر از برترین موتور سواران دوران، موتور سوار ایتالیایی والنتینو وسی است که هنوز هم در حال مسابقه دادن است. او یکی از موفق ‌ترین مسابقه ‌دهنده‌ های تمام دوران است که 9 قهرمانی جایزه بزرگ جهانی که هفت مورد از آنها در بالاترین کلاس برتر هستند را کسب کرده است. والنتینو رسی حرفه ورزشی خود را با کسب دو عنوان در سطوح پایین تر MotoGP آغاز کرد و سپس وارد کلاس برتر شد.

جایی که او هفت عنوان جهانی را به صورت متوالی به دست آورد. والنتینو رسی به عنوان یکی از بهترین موتور سواران دوران معاصر Moto GP شناخته می شود و همچنان با قدرت به کارخود ادامه می دهد. والنتینو رسی نه تنها موفقیت، بلکه هیجان و زرق و برق زیادی را برای MotoGP به ارمغان آورد و بسیاری از مردم او را یک ستاره راک در این ورزش می دانند. در ایتالیا، والنتینو رسی یکی از بزرگترین ورزشکاران و افراد مشهور است.

1- جاکومو آگوستینی (Giacomo Agostini)

جاکومو آگوستینی

اما در ادامه معرفی موتور سواران بزرگ دنیا، نوبت به یکی از بهترین و موفق ترین آن ها رسیده است. جاکومو آگوستینی ایتالیایی بدون شک برترین موتور سوار دوران است. هیچ کس هنوز هم با موفقیت او در MotoGP برابری نکرده است. جاکومو آگوستینی در طول دوران حرفه ای خود از سال 1964 تا 1977، 122 پیروزی در گرندپری و 17 عنوان قهرمانی جهان کسب کرد که بیشتر آنها در کلاس موتورسیکلت های 500 سی سی بودند.

هر چند هفت مورد از قهرمانی های جهان او در کلاس موتورهای 350 سی سی بود. صرف نظر از این، 17 قهرمانی در این رشته ورزشی، جاکومو آگوستینی را به موفق ترین و برترین موتور سواران دوران تبدیل کرده است. در واقع، 122 برد او در گرندپری رکوردی است که شکستن آن برای هر کسی سخت خواهد بود. امروزه جاکومو آگوستینی یک اسطوره و سفیر ورزش MotoGP است.