انتخاب سایز کلاه کاسکت همیشه مساله موتور سواران بوده و هست. بسیاری مطمئن نیستند کلاهی که از آن استفاده می‌کنند دارای فشارهای طبیعی بر سر و صورت است یا این فشارها غیر عادی هستند. بسیاری اصلاً نمی‌دانند وقت خرید باید به چه نکاتی درباره‌ی اندازه توجه کنند و مساعدترین سایز کلاه کاسکت برای آن‌ها کدام است. 

راهنمای انتخاب سایز کلاه کاسکت با روش دقیق در ادامه برای شما آورده شده است.

ابتدا مشاهده ویدیو بالا را به شما توصیه می‌کنیم، در این ویدئو بصورت کامل مبحث انتخاب سایز کلاه کاسکت توضیح داده شده است. پس از مشاده ویدیو می توانید سریعا به جدول پایین مراجعه کنید و سایز سر خود را در بیاورید. برای توضیحات بیشتر متن را نیز می توانید مطالعه کنید.

سایز کلاه کاسکت
اندازه سر شما (سانتی متر)
XS
53-54
S
55-56
M
57-58
L
59-60
XL
61-62
XXL
63-64
XXXL
65-66


اصلی‌‌ترین نکات سایز مناسب کلاه‌ کاسکت

توجه کنید هیچ راهکاری بهتر از این نیست که کلاه کاسکت مورد نظر خود را روی سر گذاشته و بتوانید راحتی و ایمنی آن را خودتان بسنجید، ولی در ادامه نکاتی را به شما می‌گوییم که برای خرید آنلاین و حتی وقتی کلاه روی سرتان است، بدردتان می‌خورد.

باید اندازه‌ی سرتان را بدانید و شکل هندسی آن را بفهمید

بر اساس یک دسته‌بندی استاندارد، سر انسان اساسا سه حالت هندسی بیشتر ندارد: بیضی کشیده، بیضی متوسط و بیضی گرد. برای اینکه بفهمید در کدام دسته تعریف می‌شوید باید از دوستان یا نزدیکان‌تان بخواهید که از نقطه‌ی بالا، عکسی از سر شما تهیه کنند. البته قبل از آن باید موهای خود را تا حد امکان صاف کنید، زیرا تجمع موها می تواند در شکل هندسی سر شما ابهاماتی ایجاد کند.

بعد از اینکه دوستان یا نزدیکان‌تان از سر شما عکس تهیه کردند، با نگاه کردن به تصویر، بررسی کرده و ببینید که آیا سر شما تقریبا گرد است؟ بیضی و بلندی یا را با هم می‌بینید؟ یعنی بیضی کشیده است؟ یا فکر می‌کنید سر شما حالتی میانه دارد و بیضی متوسط به حساب می‌آید؟ 

 حال به عکس زیر نگاه کنید و ببینید بر اساس سه نوع بیضی موجود در سمت چپ عکس شما در کدام دسته از انواع سر قرار می‌گیرید.

شکل سر افراد

 

بعد از فهم شکل هندسی سر باید به سراغ اندازه گیری سر بروید. باز از دوستان و نزدیکان بخواهید که با یک متر نواری نرم اندازه‌ی سر شما را بگیرند. دقیقا متر حرکتش را باید از بالای ابرو شروع کرده و به پشت سر برود و در پشت سر از برآمده‌ترین بخش سر شما باید عبور کرده و بازگردد. به این شکل طول سر شما مشخص می‌شود.  به عکس زیر نگاه کنید.

 اندازه گیری سر

پس از تعیین دو مولفه‌ی اصلی شکل هندسی و اندازه‌ی سر، حال می‌توانید به سادگی به سراغ لیست اندازه‌ی کلاه کاسکت‌ها رفته و مناسب‌ترین کلاه برای سرتان را پیدا کنید. در زیر یکی از استانداردترین اندازه‌گیری‌های موجود در جهان را برای شما آورده‌ایم.

 جدول اندازه سر و سایز کلاه کاسکت

توجه کنید جدول بالا بصورت کلی است و برای هر برند ممکن است این اعداد بصورت جزئی تفاوت داشته باشند.

لازم به ذکر است ولو که از اندازه‌ی بسیار دقیق استفاده کرده و بر اساس جدول فوق نیز پیش بروید ممکن است اندازه‌ی بسیار کوچکی تفاوت در اندازه‌ی واقعی سر شما و کلاه کاسکت خریداری شده‌تان وجود داشته باشد. از این روست که می‌گوییم انتخاب سایز کلاه کاسکت آنقدرها هم آسان نیست. اما راه‌ها و روش‌هایی که در ادامه می‌آید، می‌تواند درصد خطای شما را به صفر نزدیک کند.


کلاه کاسکت را بر سر گذاشته و امتحان کنید

وقتی تکلیف سایز کلاه کاسکت روشن می‌شود شما در طیف کوچکی از کلاه کاسکت‌های موجود بررسی‌تان را آغاز می‌کنید و بعد باید گزینه‌های موجود را بر روی سرتان گذاشته و وضعیت را ارزیابی و بررسی کنید. کلاه کاسکت طوری طراحی نشده است که هنگام رانندگی چندان راحت باشید.

 ممکن است لازم باشد گوش‌های خود را برای درست جاانداختن در کلاه تنظیم کنید. این‌ها در اولین استفاده کاملا طبیعی است، و به معنای کوچک بودن اندازه‌ی کلاه کاسکت نیست.

هر گونه ناراحتی شدید به این معنی است که باید کلاه کاسکت دیگری را امتحان کنید. واقعیت این است که اگر نکات بالا را به درستی رعایت کرده باشید، امکان این موضوع که کلاه کاسکت برای شما اندازه نباشد بسیار پایین است با این همه اگر احساس درد و آزار می‌کنید، سریع کلاه کاسکت را کنار گذاشته و به سراغ گزینه‌ی دیگری بروید. 

تست سایز کلاه کاسکت

نکته‌ی دوم این است که اگر کلاه کاسکت از منظر اندازه درست انتخاب شده باشد، شما به سادگی باید بالشتک‌های داخلی را بر روی گونه‌ی خود به شکل مطلوبی احساس ‌کنید، این بالشتک‌ها یا پدهای محافظ مقداری گونه‌ی شما را به بالا هدایت می‌کنند، این امری طبیعی است. در این بخش و بر روی گونه‌ها نباید احساس فشار دردآور داشته باشید اما اندازه‌ای از فشار برای چفت شدن کلاه کاسکت روی صورت شما طبیعی است. 


نکته سوم اینکه، نوار زیر چانه را بگیرید و آن را به اطراف حرکت دهید. گونه های شما باید حرکت کنند نه کلاه کاسکت. اگر گونه‌ها تکان بخورند یعنی هم درست چفت شده‌اند و هم تحت فشار نیستند، اما اگر کلاه تکان می‌خورد یعنی کلاه کاسکت از منظر اندازه انتخاب مطلوب شما نیست و کوچک است.

اگر نوار چانه به شکل کشویی طراحی شده یک سایز آن را شل کنید و ببینید وضعیت به چه شکل درآمده. اگر کلاه کاسکت همچنان برای شما تنگ به نظر می‌رسد و بخش‌هایی از صورت تحت فشار است، سایز کلاه کاسکت برای شما مناسب نیست.


البته نکته‌ای را هم در نظر بگیرید، اندازه‌ای از فشار بر روی گونه‌ها، پیش از آن‌که دردی حادث بشود طبیعی است. چرا که آستر بسیاری از کلاه‌ها پس از پانزده تا بیست ساعت استفاده، پانزده تا بیست درصد هم جا باز می‌کنند.


نکته پنجم پانزده تا سی دقیقه کلاه کاسکت را روی سر خود نگه‌ دارید. کلاه را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی سر بگذارید. نیاز نیست کار خاصی انجام دهید، کافی است بنشینید و یک برنامه‌ی تلویزیونی ببینید.

کمی بعد دقت کنید و ببینید نقاط فشاری بر روی سر خود احساس می‌کنید؟ اینجا باید به دنبال درد بگردید. اگر نشانه‌هایی از درد می‌بینید که شما را مجبور می‌کند، کلاه کاسکت را بردارید این کلاه به کار شما نمی‌آید. 

معمولا در این نوع تست ناراحتی و درد در دو مکان خودش را نشان می‌دهد: مستقیما وسط پیشانی یا دقیقا بالای شقیقه‌ها. اگر پس از برداشتن کلاه کاسکت، خط قرمزی روی پیشانی خود مشاهده می‌کنید هم این کلاه گزینه‌ی شما نیست و یا اگر احساس می کنید که کلاه کاسکت به شقیقه‌های شما فشار آورده و نقطه‌ی بالای شقیقه دردناک است، سایز کلاه کاسکت مساعد شما نیست و یا این کلاه برای سر شما آنقدری که باید گرد نیست، باید به سراغ گزینه‌ی دیگری بروید. 


در چه صورتی سایز کلاه مناسب سرتان است؟

اندازه سر با متر خیاطی

نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهید این است که همیشه اندازه‌ای از عدم راحتی با کلاه کاسکت طبیعی است. بر سر داشتن شی‌ای مانند کلاه کاسکت نمی‌تواند هرگز جوری باشد که انگار شما چیزی بر سر ندارید و در حالت عادی زندگی می‌کنید، اما تحمل فشار، درد و عدم راحتی نیز غلط است. از این رو نه آنقدر وسواس به خرج دهید که نتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید و نه آنقدر سهل‌انگار باشید که مجبور شوید کلاه کاسکت خریداری شده را به گوشه‌ای بیندازید. 


توصیه می‌شود از جایی مانند استار سیکلت کلاه کاسکت بخرید که ضمانت عودت کالا داشته باشد که پس از خرید کلاه کاسکت بتوانید نکات بالا را امتحان کنید و در صورتی که دیدید کلاه سایز مناسبی ندارد آن را تعویض کنید.