به عنوان یک موتور سوار لازم است تا مدارک و گواهینامه‌هایی را به همراه داشته باشید تا هر زمان پلیس راهنمایی و رانندگی از شما درخواست کرد، آن ها را نشان بدهید. در میان تمامی مدارک لازم برای موتورسیکلت، می توان به گواهینامه معاینه فنی موتور نیز اشاره کرد. همانطور که از نام این گواهینامه نیز پیدا است، گواهینامه معاینی فنی موتورسیکلت گواهینامه است که پس از بازدید و معاینه کارشناسان و بررسی ایرادات ظاهری و فنی انجین، به موتورسیکلت اهدا می شود. 

اما اگر قصد داشته باشید تا چنین گواهینامه را دریافت کنید، در ابتدا باید آدرس مراکز معاینه فنی موتور را بلد بوده و بدانید که در کدام مراکز چنین کاری صورت می گیرد. ما در این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل در این خصوص صحبت کنیم.


موارد مورد بررسی در معاینه فنی موتور

در صورتی که شما با آدرس مراکز معاینه فنی موتور آشنایی داشته باشید و بخواهید تا چنین گواهینامه ای را دریافت کنید، شاید بخواهید بدانید که چه مواردی از موتورسیکلت در این مراکز مورد معاینه فنی قرار می گیرد. از مهمترین این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • چراغ های موتور سیکلت
 • آینه موتور سیکلت
 • سالم بودن چرخ عقب
 • استاندارد بودن طلق موتور سیکلت
 • دودزا نبودن موتور سیکلت
 • بی صدا بودن اگزوز موتور سیکلت
 • نداشتن گارد و یا ترک بند غیرمجاز
 • سنجش میزان آلاینده های موتور سیکلت
 • ترمز موتور سیکلت


آدرس مراکز معاینه فنی موتورسیکلت در تهران

حال که به خوبی با معاینه فنی موتور و فاکتورهای مهم مورد بررسی آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا در خصوص آدرس مراکز فنی موتور در تهران صحبت کنیم. اگر قصد دارید تا مدرک معاینه فنی موتور خود را دریافت کنید، می توانید به یکی از این مراکز مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که دریافت نوبت از این مراکز به صورت آنلاین بوده و شما باید از روز قبل برای دریافت نوبت اقدام کنید.

- مرکز معاینه فنی موتور سراج (واقع در شرق تهران)

آدرس مرکز: میدان رسالت، خیابان فرجام، خیابان سراج، جنب پمپ بنزین

شماره تلفن مرکز: 77061199-021

ساعات کاری مرکز: شنبه تا پنج شنبه از ساعت 7:30 تا 19 – روزهای جمعه مرکز تعطیل است.

- مرکز معاینه فنی موتور الغدیر (واقع در جنوب تهران)

آدرس مرکز: یافت آباد، بلوار الغدیر، روبروی بیمارستان شهدای یافت آباد

شماره تلفن مرکز: 66209745-021

ساعات کاری مرکز: از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 7:30 الی 17 – روزهای جمعه از ساعت 7:30 الی 14

- مرکز معاینه فنی موتور شقایق (واقع در غرب تهران)

آدرس مرکز: بزرگراه آزادگان، بالاتر از میدان میوه و تره بار مرکزی، بلوار شقایق

شماره تلفن مرکز: 55849829-021

ساعات کاری مرکز: شنبه تا پنج شنبه: 7:30 الی 16 – روزهای جمعه مرکز تعطیل است.

مرکز معاینه فنی موتور تهران

- مرکز معاینه فنی موتور نیایش (واقع در غرب تهران)

آدرس مرکز: بزرگراه همت، بلوار اشرفی اصفهانی (مسیر جنوب به شمال)، بعد از بزرگراه نیایش، خیابان یکم

شماره تلفن مرکز: 44827281-021

ساعات کاری مرکز: شنبه تا پنج شنبه از ساعت 7:30 الی 19:30 – روزهای جمعه مرکز تعطیل است.

- مرکز معاینه فنی موتور آبشناسان (واقع در غرب تهران)

آدرس مرکز: نعاطع بزرگراه ایرانپارس و بلوار شاهین شمالی

شماره تلفن مرکز: 44451269-021

ساعات کاری مرکز: شنبه تا پنج شنبه از ساعت 7:30 الی 24 – روزهای جمعه از ساعت 9 الی 22


لازم به ذکر است که تمامی مراکز فنی موتورسیکلت در تهران دارای سامانه پاسخگو هستند. از این رو در صورت لزوم می توانید تا با شماره 96006000 تماس گرفته و مورد خود را بیان کنید.


آیا دریافت معاینه فنی موتورسیکلت الزامی است؟

موتورسیکلت ها یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل شهری به شمار می‌روند. با این وجود، این موتورسیکلت ها نیز به مانند تمامی وسایل نقلیه دارای طول عمر مشخصی بوده و باید در فواصل زمانی معینی مورد بررسی و معاینه قرار بگیرند. زمانی که یک موتور توسط کارشناسان مربوطه به صورت کامل بازدید شده و نواقض ظاهری و فنی آن برطرف شود، به آن گواهینامه‌ای تحت عنوان گواهینامه معاینه فنی موتور داده می‌شود. به همراه داشتن این گواهینامه برای هر موتورسواری الزامی است.

مرکز معاینه فنی

از این رو اگر موتورسواران چنین مدرکی را به همراه نداشته باشند، توسط پلیس جریمه خواهند شد. اما آن چیزی که مشخص است، هنوز هم این قانون از لحاظ اجرایی به صورت دقیق و اصولی پیاده سازی نشده است. بسیاری از موتورسیکلت‌هایی که در سطح شهر در حال تردد هستند، چنین گواهینامه ای نداشته و بعضا جریمه نیز نمی شوند. اما باید بدانید که این گواهینامه نشان دهنده سلامت وضعیت موتورسیکلت بوده و اگر سلامت آن و در نهایت، امنیت سرنشینان برای شما مهم است، باید چنین گواهینامه ای را دریافت کنید.


دلایل اجرایی نشدن الزام دریافت معاینه فنی موتور

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که چرا با این که به همراه نداشتن معاینه فنی موتورسیکلت جریمه به همراه دارد، هنوز هم بسیاری از موتور سواران از کسب چنین مدرکی امتناع دارند. باید اشاره کرد که اجرایی کردن چنین قانونی در ایران، سختی ها و دشواری های خودش را دارد. از ناآشنا بودن افراد نسبت به آدرس مراکز معاینه فنی موتور گرفته تا زیرساخت های بررسی این مدرک، همه و همه منجر شده تا اجرایی شدن این قانون با مشکل روبرو شود. برخی از مهمترین دلایلی که داشتن معاینه فنی هنوز هم توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جدی گرفته نمی‌شود، عبارت است از:

 • بسیاری از دوربین‌هایی که در سطح شهر به عنوان دوربین پلیس مورد استفاده قرار می گیرند، نمی توانند به خوبی پلاک های موتورسیکلت ها را ثبت کنند. از سوی دیگر، کوچک بودن پلاک این وسایل باعث شده تا موتورسیکلت سواران به راحتی آن را پوشانده و یا اعداد آن را مخدوش کنند.
 • طبق آماری که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی منتشر شده است، چیزی در حدود 90 درصد از موتورسیکلت‌هایی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، موتورسیکلت های کاربراتوری هستند. از این رو موتورسواران قادر هستند تا به سادگی شیر تنظیم را به صورت دستی تغییر داده تا به راحتی آزمون های معاینه فنی موتور را به سلامت پشت سربگذارند. 
 • نبود زیرساخت های لازم برای ورود و استفاده از موتورسیکلت های برقی و انژکتوری نیز از دیگر دلایل جدی نگرفتن داشتن معاینه فنی موتورسیلکت به شمار می رود.
 • بسیاری از موتورهایی که تصادف کرده و بیش از 40 درصد آسیب می‌بینند بایستی اسقاط شوند که این قانون نیز در ایران به خوبی اجرا نمی شود.
 • نبود زیرساخت‌های لازم برای افزایش تعداد مراکز معاینه فنی موتور و همچنین ناآشنایی افراد زیاد در خصوص مراکز موجود نیز مزید بر علت شده است.