اگر قصد دارید با موتورسیکلت مسافرت کنید، نباید به‌هیچ‌عنوان از کلاه کاسکت غافل شوید. به یاد داشته باشید که در جاده‌های برون‌شهری احتمال تصادف پرخطر بیش از خیابان‌های شهری است. در بسیاری از موارد می‌بینیم که شخص موتورسوار به دلیل اذیت شدن با کلاه کاسکت آن را در سفرهای طولانی استفاده نمی‌کند.

شما برای خرید کلاه کاسکت مسافرت باید به دنبال ویژگی‌های خاصی باشید. در ادامه به این ویژگی‌های اشاره کرده‌ایم. پیشنهاد می‌دهیم که با ما همراه باشید.


معرفی بهترین مدل کلاه کاسکت مسافرت

شما چندین ساعت می‌خواهید کلاه کاسکت را روی سرتان بگذارید. وزن بالای آن می‌تواند باعث آسیب به مهره‌های گردن شود. دقت داشته باشید که گاهی کلاه کاسکت وزن بالایی ندارد اما هنگامی‌که طولانی مدت (مثلاً یک ساعت) از کلاه استفاده می‌کنید، وزن آن اذیت کننده می‌شود.


کلاه کاسکت کروز یا هارلی

کلاه کاسکت کروز

کلاه‌های کروز با اینکه ایمنی کمتری نسبت به موارد بعدی که خواهیم گفت دارند ولی به دلیل سبک بودن برای مسافرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که از اسم‌شان پیداست کلاه کاسکت هارلی با موتورهای سبک هارلی داویدسون ست می‌شوند.


کلاه کاسکت اندو

کلاه کاسکت اندو

کلاه کاسکت اندو ویژگی‌های مثبت کلاه کراسی و کلاه فک دار را هم‌زمان دارد. این کلاه‌ها هم فک دار هستند هم دریچه تحویه زیاد دارند و هم حتی شیلد دارند! تقریبا بهترین گزینه برای سفر کلاه کاسکت اندو است که به تازگی نیز وارد بازار شده‌اند.


کلاه کاسکت کراس

کلاه کاسکت کراسی

کلاه کراسی گرچه برای ورزش کراس موتور ساخته شده است، ولی با ویژگی‌هایی که دارند برای مسافرت نیز گزینه خوبی هستند. این کلاه‌ها سبک هستند و فک هم دارند ولی باید برای آن بصورت جداگانه عینک تهیه کنید. همچنین این کلاه کاسکت‌ها دریچه هوای زیادی نیز دارند که از این نظر بسیار عالی برای سفر هستند.


درباره سفر و کمپ با موتور سیکلت این مطلب را بخوانید

ویژگی‌های کلاه کاسکت مسافرت

  • وزن کم

کلاه کاسکت مسافرت مدت زمان زیادی روی سر شما قرار می‌گیرد، این کلاه باید وزن کمی داشته باشید، در غیر این صورت باعث گردن درد و اذیت شدن شما خواهد شد. هرچه یک کلاه سبک‌تر باشد، گذاشتن آن روی سر برای مدت طولانی هم ساده‌تر خواهد بود.

  • دریچه تهویه هوا زیاد

موتورسوار هنگامی‌که کلاه کاسکت را روی سرش می‌گذارد، باید بتواند به‌خوبی نفس بکشد. یک کلاه کاسکت مسافرت باید دریچه مناسبی برای تهویه هوا داشته باشد. در غیر این صورت شخص نمی‌تواند نفس بکشد و کلاه را از سرش درمی‌آورد.

  • اندازه مناسب

کلاه کاسکتی خوب است که اندازه سر شما باشد. کلاه‌هایی که بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از سر شما هستند، نه‌تنها شما را اذیت می‌کنند، بلکه ایمنی چندانی هم ندارند. به‌خصوص کلاه کاسکتی که بزرگ‌تر است، در حین تصادف به‌سادگی از سر درمی‌آید و دیگر از سر شما محافظت نخواهد کرد.

  • جنس مقاوم

جنس کلاه کاسکت بر روی وزن و همچنین ایمنی او تأثیر دارد. فیبر کربن و کامپوزیت فایبرگلاس دو ماده اولیه برای ساخت کلاه کاسکت هستند. کلاه کاستک‌هایی که با فیبر کربن ساخته شده‌اند هم ماندگاری بالایی دارند و هم وزن آن‌ها پائین است. کلاه کلاسکت‌های ساخته شده با کامپوزیت فایبرگلاس علاوه بر این دو ویژگی، انعطاف‌پذیری بالایی هم دارند.

به شما پیشنهاد می‌دهیم که کلاه کاسکت‌هایی با جنس پلی کربنات را خریداری نکنید. این کلاه‌ها اگرچه قیمت مناسبی دارند (از دو مورد بالا ارزان‌تر هستند) اما مقاومت چندانی ندارند. کلاه کاسکت مسافرت باید مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند از سر شما محافظت کند.

  • میدان دید و دارای عینک

شما به‌عنوان یک موتورسوار باید دید خوبی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کلاه کاسکت مسافرت میدان دید آن است. کلاه کاسکتی که دید شما را کاهش دهد، باعث بروز خطر تصادف می‌شود. قبل از خرید کلاه کاسکت به این مورد دقت کنید.

  • ماندگاری بالا در برابر آفتاب و باران

شاید برای شما جالب باشد که ماندگاری یک کلاه کاسکت پنج سال است، یعنی بعدازاین مدت دیگر این کلاه نمی‌تواند از شما محافظت کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که هیچ‌وقت کلاه کاسکت دست‌دوم نخرید. بعد از پنج سال کلاه کاسکت خودتان را عوض کنید، به‌خصوص اگر مسافر هستید یا در جاده‌های بین‌شهری زیاد تردد می‌کنید.

آشنایی با زیباترین جاده‌های موتور سواری


به یاد داشته باشید که استفاده از یک کلاه کاسکت خراب شده، شکسته یا با ایمنی پائین، نه‌تنها از شما محافظت نمی‌کند، بلکه خودش خطراتی هم به همراه خواهد داشت. ازاین‌رو پیشنهاد می‌دهیم که به این موضوع دقت خاصی داشته باشید.

  • امکانات دیگر

احتمالاً با خودتان بگویید که مگر یک کلاه کاسکت چه امکاناتی دارد. در بعضی از مدل‌ها می‌بینیم که برای جواب دادن به تلفن همراه هم امکاناتی در نظر گرفته شده است. در این مدل‌ها دیگر نیازی نیست که گوشی تلفن را به دست بگیرید (این کار خطراتی را به همراه دارد) وجود چنین امکاناتی در کلاه کاسکت مسافرت باعث ایمنی بیشتر شما می‌شود.

کلاه کاسکت برای آفرود

قیمت کلاه کاسکت مسافرت

یکی از سؤال‌های مهمی که در مورد کلاه کاسکت مسافرت پرسیده می‌شود، این است که آیا قیمت بیشتری نسبت به کلاه کاسکتهای معمولی دارند؟ به‌طورکلی باید بگوییم که اگر شما می‌خواهید یک کلاه کاسکت ایمن با وزن کم داشته باشید، باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید.

یک کلاه کاسکت مسافرت را می‌توان در شهر هم استفاده کرد، یعنی تصور نکنید که شما باید دو هزینه مختلف را برای خرید کلاه کاسکت بپردازید. هر کلاهی متناسب باکیفیتی که دارد و آلیاژی که در ساخت آن استفاده شده است، قیمت مختلفی دارد. به یاد داشته باشید که هر ارزانی بی‌علت نیست.

کلاه کاسکت‌هایی که ارزان‌تر هستند، سنگین‌تر هستند و تهویه هوا به‌خوبی در آن‌ها انجام نمی‌شود. استفاده از این کلاه‌ها باعث خستگی و آسیب به گردن می‌شود. در بعضی از موارد هم می‌بینیم که این کلاه کاسکت‌ها ایمنی چندانی ندارند.

در کل برای خرید کلاه کاسکت مسافرت باید حداقل مبلغ 5 میلیون را کنار بگذارید.


خلاصه

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد کلاه کاسکت مسافرت اطلاعاتی را بیان کنیم. در ابتدا گفتیم که لزوم استفاده از کلاه کاسکت در هنگام سفر، بیش از سفرهای درون‌شهری است. بعدازآن گفتیم که در هنگام خرید یک کلاه کاسکت برای سفر باید به چه نکاتی دقت داشته باشید و ویژگی‌های یک کلاه کاسکت خوب را شرح دادیم.

در ادامه مطالب سه نوع از بهترین کلاه کاسکت مسافرت را نام بردیم و ویژگی‌های مثبت هرکدام از آن‌ها را توضیح دادیم. دقت داشته باشید که هر سه مدل کلاً کاسکت معرفی‌شده، سبک هستند، تهویه هوای خوبی دارند و از آلیاژی مقاوم ساخته شده است. هرکدام ویژگی‌های خاص خود را هم دارند که به تمام آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

در انتها هم در رابطه باقیمت کلاه کاسکت مسافرت اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. پیشنهاد می‌دهیم که خرید خودتان را از یک مرکز معتبر انجام دهید، در این صورت هم از کیفیت مطمئن خواهید بود و هم می‌دانید که قیمتی بیش ازآنچه  ارزش کالا است را پرداخت نکرده‌اید. شما می‌توانید سؤالات خود را در ادامه مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.