کلاه کاسکت فک متحرک

کمی صبر کنید...

در ویدیو بالا از «استار سیکلت« بصورت کامل درباره مزایا و معایب کلاه کاسکت فک متحرک صحبت کرده‌ایم و با مقایسه چند برند بهترین کلاه ایمنی فک متحرک را به شما گفته‌ایم باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد. برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم علاوه بر ویدیو ادامه متن را نیز بخوانید.

کلاه کاسکت فک متحرک دقیقا چیست؟

کلاه ایمنی فک متحرک در اصل ترکیبی از کلاه کاسکت فک ثابت و بی فک است، به اینصورت که استایل این نوع کلاه مانند فک ثابت تمام سر رو می‌پوشاند ولی در مواقع نیاز مانند صحبت کردن می‌توانید فک آن را بالا ببرید و مجبور نباشید که کل کلاه را از سر خود خارج کنید. 

ویژگی متحرک بودن فک این این امکان را می‌دهد با کم‌ترین دردسر کلاه را از سر خود در بیاورید یا به سر بگذارید مخصوصا اگر عینکی هستید.


نکات خرید کلاه کاسکت فک متحرک

مهم‌ترین جزء کلاه کاسکت فک متحرک قسمت اتصال فک به قسمت بالایی کلاه است. در مورد خرید این نوع کلاه مانند انواع کلاه کاسکت باید نکاتی مانند متریال، وزن و ... را در نظر بگیرید ولی علاوه بر آن باید دقت کنید کلاهی که می‌خرید قفل مرکزی فلزی دارد یا پلاستیکی؟

قفل مرکزی کلاه کاسکت فک متحرک

در عکس قفل مرکزی با دایره زرد رنگ مشخص شده است. هر دو کلاه کاسکت راپیدو و SMK قفل مرکزی فلزی دارند، و در اثر اصابت ضربه سنگین براحتی فک آن نمی‌شکند و از بدنه جدا نمی‌شود. معمولاً کلاه کاسکت‌هایی که قیمتی بالای دو میلیون دارند قفل مرکزی فلزی دارند.

نکته‌ای که فقط موتور سواران حرفه‌ای می‌دانند این است که اندازه قفل مرکزی نیز بسیار پر اهمیت است زیرا که رابطه مستقیم با توان فک در برابر شکستی دارد. برای مثال در عکس بالا اندازه قفل مرکزی کلاه کاسکت SMK بزرگتر از راپیدو است و همین دلیل مهمی می‌شود که ایمنی این کلاه را از رقیبش در کلاه کاسکت فک متحرک بیشتر بدانیم.

همچنین کلاه کاسکت فک متحرکی که دکمه قفل فک در هنگامی که فک آن بالا است را ندارند ترجیحاً نخرید، زیرا استفاده از این دکمه برای مواردی که فک روبه بالا است بسیاری ضروری است و اگر آن را قفل نکنید در صورتی که در چاله بیوفتید فک از چفت در میاید و جلوی دید شما را می‌گیرد که می‌تواند به تصادف منجر شود. البته توصیه می‌کنیم هیچوقت در هنگام رانندگی فک کلاه را بالا نگذارید علت این توصیه در ادامه گفته شده است.


بهترین برندهای کلاه کاسکت فک متحرک

به نسبت بودجه برندهای زیادی اقدام به تولید این کلاه می‌کنند. اما از برترین مارک‌ها می‌توان به

  • LS2
  • Airoh
  • Nolan

اشاره کرد. اما در رنج قیمت پایین‌تر بهترین گزینه برای شما کلاه کاسکت فک متحرک SMK خواهد بود. این برند یکی از باکیفیت و ایمن‌ترین کلاه ایمنی فک متحرک را دارد.


معایب متحرک بودن فک

به مرور زمان ممکن است فک متحرک آن خراب شود و نیاز به تعمیر پیدا کند، همچنین در سرعت بالا اگر تصادفی صورت گیرد کلاه کاسکت فک ثابت خیلی محافظت بیشتری نسبت به این نوع کلاه دارد. توجه کنید در هنگام انتخاب سایز کلاه ایمنی فک متحرک باید پدی که روی فک نصب شده است زیر چانه شما قرار بگیرد تا محافظت کامل‌تری داشته باشد.


قیمت کلاه کاسکت فک متحرک

بازده قیمت کلاه کاسکت فک متحرک گسترده است اما توجه کنید کلاه‌های زیر 1.500.000 تومان کیفیت مطلوب و استانداردی ندارند. و همانطور در بالا گفته شد قفل مرکزی فک پلاستیکی دارند. خرید کلاه کاسکت با قیمت بالاتر، شاید نتواند معجزه برای نجات جان شما بکند اما حتماً استفاده از برندی که دارای استاندارد جهانی مانند ECE و DOT است خیال شما را تا حدی راحت می‌کند.


خودداری از بالا بردن فک در هنگام موتور سواری

یک اشتباهی که بسیاری از افراد می‌کنند و متاسفانه فروشندگان به موتورسواران می‌گویند این است که در مواقعی که هوا گرم است یم‌توانید فک کلاه کاسکت را بالا ببرید تا گرما اذییت‌تان نکند. این یک کار کاملا اشتباه است به سه دلیل زیر:

  • وقتی فک کلاه را بالا می‌برید،‌ دکلاه از حالت آیرودینامیک خود خارج می‌شود و نمی‌تواند هوا را بشکافد و با رانندگی وزن بیشتری روی سر خود احساس می‌کنید.
  • با اینکار ایمنی کلاه کاسکت خود را از هر کلاه دیگری پایین‌تر می‌برید و در هنگام تصادف احتمال این وجود دارد فک به پایین ول شود و در صورت شما خرد شود.
  • با اینکار به مرور زمان فشار به لولاهعای کلاه شما می‌آید و باعث می‌شود قفل مرکزی کلاه شما هرز شود.

اگر احساس می‌کنید گرما مورد مهمی برای شما است به شما توصیه می‌کنیم کلاه کاسکت بدون فک خریداری کنید.


امروزه با توجه به مزیت‌هایی که در بالا گفته شد، کلاه کاسکت فک متحرک بین خریداران دارای مقبولیت و محبوبیت زیادی است. از اینرو فروشگاه استار سیکلت اقدام به فروش بسیاری از مدل‌ها در مارک‌های دارای استاندارد جهانی کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید. (خرید در استار سیکلت بصورت اینترنتی و حضوری میسر می‌باشد)


سوالات متداول

  1. کلاه کاسکت فک متحرک برای چه سبک موتور سواری توصیه نمی‌شود؟ ریس سواران حرفه‌ای،‌ اسکوتر سواران و کراس سواران با توجه به اینکه کلاه‌های مخصوص سبک خود را دارند بهتر است از این کلاه استفاده نکنند.
  2. فک متحرک کلاه پس از مدتی خراب می‌شود؟ احتمال خرابی فک بسیار کم است مخصوصا اگر کلاهی استاندارد خریداری کنید. عمر این نوع کلاه نیز مانند سایر مدل‌ها ۵ سال است ولی در صورت خرابی فک لوازم تعویض آن برای بیشتر برندها وجود دارد تا مجبور نباشد کلاه دیگری خریداری کنید.