همانطور که می‌دانید با بالا رفتن قیمت موتور سیکلت طی چند سال اخیر به همان میزان آمار سرقت آن هم بالا رفته است و روزبروز نیز افزایش پیدا می‌کند، بنابراین باید نسبت به امنیت موتور خود بسیار هوشمند باشیم. هرچند بعضاً شرکت‌های سازنده از جمله هوندا و یاماها یا ... اقدام به گذاشتن ریموت کیلس (روشن شدن بدون سوییچ ) یا همان ایموبلایزر روی موتورهای خود کردند اما سارقان حرفه ای راهکارهایی برای روشن کردن این موتورها هم دارند پس یکی از اقلامی که که برای امنیت موتور نیاز به خرید آن دارید بی‌شک قفل است. 

همانطور که می‌دانید تقریباً 4 نوع قفل برای موتور وجود دارد که باید میان آنها مناسب‌ترین را برای خود انتخاب کنیم تا احتمال سرقت را کاهش دهیم.


بررسی انواع قفل‌ها


  • قفل دیسک

قفل دیسک موتور سیکلت

این نوع قفل امروزه از فروش بسیار بالایی برخوردار است زیرا هم دارای امنیت بالایی است و هم دست و پاگیر نیست و روی اکثر موتورهای ترمز دیسک جایی برای گذاشتن آن هنگام حرکت در نظر گرفته شده است. باید توجه ویژه‌ای به جنس مغزی قفل دیسک کرد زیرا سارقان با فشار زیاد با اهرم سعی در شکستن آن می‌کنند. با اینکه کوچک بودن قفل دیسک حمل آن را راحت می‌کند اما از طرفی سارقان براحتی می‌توانند موتورسیکلت را با گذاشتن پشت وانت به محلی دیگر ببرند و سر فرصت اقدام به باز کردن قفل بکنند. پس نکته بسیار مهم این است قفل دیسک برای پارک کردن موتور در زمان طولانی و در جای خلوت مناسب نیست. 

برای مشاهده قیمت و خرید قفل دیسک کلیک کنید.


  • قفل زنجیری

قفب زنجیری موتورسیکلت

استفاده از قفل زنجیری از قدیم مرسوم بوده زیرا شکستن و بریدن زنجیر براحتی دیگر قفل‌ها نیست و سر صدا زیادی بپا می‌کند پس معمولاً سارقان بی‌خیال دزدی از موتوری می‌شوند که از زنجیر و قفل باکیفیت استفاده کرده است. همچنین با استفاده از زنجیر می‌توانید موتورسیکلت خود را به یک جسم ثابت ببندید البته توجه کنید ضخامت و جنس زنجیر بسیار اهمیت دارد زیرا برخی از سارقان با روشن کردن موتور و با شتاب زیاد سعی می‌کنند قفل را بشکنند و فرار کنند.

از بزرگترین معایب این نوع قفل حمل سخت آن است بطوری که اگر باکس یا باربند ندارید باید مدت زمانی را صرف بستن زنجیر و قفل روی موتورتان کنید. اما بهترین روش استفاده از این نوع قفل زمانی است که موتور خود را طولانی مدت پارک می‌کنید یا قرار نیست قفل را با خودتان به جایی حمل کنید.

برای مشاهده قیمت و خرید قفل زنجیری موتور کلیک کنید.


  • قفل کابلی

قفل کابلی موتور سیکلت

قفل کابلی دقیقاً میان قفل دیسک و زنجیری است بطوری که مزایایی مثل حمل راحت، بستن موتور به جسم ثابت را دارد اما کمی امنیت آن نسبت به سایز قفل‌ها پایین‌تر است. معمولاً

سارقان با بریدن کابل می‌توانند قفل را باز کنند پس نکته بسیار مهم در کنار جنس سری که باید دارای مغزی فلزی باشد، قطر کابل نیز مطرح است معمولاً قطر قفل های کابلی از ۱۰ تا ۲۵ میلیمتر متغیر است که واضح است هرچه قطر قفل بیشتر باشد سارق کار سخت تری برای بریدن آن خواهد داشت اما از طرفی قفل با قطر زیاد انعطاف و نرمی کمتری دارد و کمی کار را برای بستن و عبور دادن از نقاط مختلف سخت خواهد کرد.

پیشنهاد ما خرید قفل کابلی با قطر ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر برای بستن دوچرخه‌ها و قطر ۱۸ تا ۲۵ میلیمتر برای موتورها مناسب‌تر است.

همچنین هیچوقت سری آن را هنگام استفاده روی زمین نگذارید. خرید قفل کابلی بدون کلید نیز می‌تواند بسیار عالی باشد زیرا هم امنیت بالایی دارد و هم شما را از مشکل گم شدن کلید مصون می‌کند. 

برای مشاهده قیمت و خرید قفل کابلی و . یکی از مدل‌های قفل کابلی رمزی (بدون کلید) کلیک کنید.


پیشنهاد ما به شما

همانطور که خواندید هر یک از قفل‌های موتور دارای مزایا و معایبی هستند که باید نسبت به آن‌ها توجه زیادی داشت اما پیشنهاد ما برای پایین آوردن ریسک دزدیده‌شدن موتور و از طرفی سهولت در حمل قفل این است که اگر موتورسیکلت شما دارای ترمز دیسکی است شما هم از قفل دیسکی و هم از کابلی بصورت هم زمان استفاده کنید. اما اگر موتور شما ترمز دیسکی ندارد استفده از قفل زنجیری کمی بهتر از قفل کابلی است. بنابراین بهترین قفل موتور برای همه یکسان نیست و با توجه به نیاز و موتورسیکلت فرد متغیر است.


توجه: جدا از دقت در خرید نوع قفل توجه ویژه‌ای به شرکت سازنده آن نیز داشته باشید و از برندهای معتبر بازار مانند ردلاین، اوکی، ویژن و... خریداری کنید تا از ایمن و استاندارد بودن قفل خیالتان راحت شود، همچنین استفاده از دزدگیر موتور سیکلت تا حد زیادی امنیت موتور شما را بالا خواهد برد پس در کنار قفل از دزدگیر نیز استفاده کنید.