کلاه کاسکت‌ها اساسا در پرتو انواع و اقسام کثیفی‌ها هستند، از گرد و غبار گرفته تا خاک و در برخی حالات شن و دیگر انواع آلاینده‌ها، چاره‌ای جز تمیزی آن­ها نیست. تمیز کردن کلاه کاسکت علاوه بر جلوگیری از آلوده شدن مو و پوست شما، بر زیبایی و عمر کلاه شما تاثیر مستقیم دارد پس باید آن را جدی بگیرید و بصورت مرتب آن را تمیز کنید.


تمیز کردن کلاه نیاز به یک متخصص ندارد ولی باید بدانید کدام بخش‌ها مهم­تر هستند و با کدام شوینده‌ها به سراغ کلاه بروید. آیا بخش‌هایی از کلاه را باید با شوینده لزوما شست یا استفاده از آب کافی است؟ در این مقاله با گذری بر اهمیت تمیز نگه داشتن کلاه کاسکت، جزئیات و نکاتی با شما در میان می­گذاریم که عمر کلاه کاسکت شما را افزایش خواهد داد.


چرا باید کلاه کاسکت را تمیز کرد؟

تمیز کردن اساسا امری ظاهری نیست. قرار نیست با تمیز کردن کلاه کاسکت به دیگران نشان دهیم که چقدر کلاه ما جذاب است، مساله سلامتی و تنفس ماست. چنان­که می­دانید مهم­ترین وجه یک کلاه کاسکت امکان ایجاد جریان هوای داخلی است. وقتی جریان به راحتی اتفاق نیفتد، مشکل تنفس خواهید داشت و هم پوست و موهای سر یا صورت شما می­توانند در فضای بسته بدون تهویه دچار تغییرات شیمیایی شوند. از این رو ما کلاه کاسکت را می­شوییم تا اول منافذ را از بسته شدن نجات دهیم. 

نکته دوم تجمیع گرد و غبار و ریز ذره‌ها در بخش‌های مختلف کلاه کاسکت است. کلاه کاسکت اساسا یک فضای بسته است و وقتی به وسیله تعریق مرطوب هم می­شود، می­تواند محلی برای تجمیع باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد، پس ما چاره­ای نداریم جز این­که تمیز کردن کلاه کاسکت را جدی بگیریم. 

توجه کنید اگر اهل سفر با موتور سیکلت باشید، حتماً باید به تمیزی کلاه خود اهمیت فراوان بدهید. همچنین در شهرهایی کثیفی همچون تهران نیز با توجه به آلودگی هوا باید هر چند وقت یکبار مراحل زیر را طی کنید.

آلودگی بر روی کلاه کاسکت


مراحل شستشوی کلاه کاسکت

برای راحتی حال شما، مراحل شستشوی کلاه کاسکت را به نه بخش مختلف و کوتاه تقسیم کردیم تا به سادگی با بهترین روش تمیز کردن کلاه کاسکت آشنا شوید، هر مرحله حاوی یک نکته مهم است، از این رو توصیه می­کنیم که منهای عناوین اصلی نگاهی هم به متن بیندازید:

مرحله اول: مواد لازم برای شستشوی کلاه کاسکت را آماده نمایید

پارچه‌ها یا حوله‌های میکروفایبر: این پارچه‌ها برای تمیز کردن کلاه کاسکت و نیز تمیز کردن محفظه‌های بیرونی صورت عالی هستند. در ابتدا اطمینان حاصل کنید که پارچه کاملا تمیز است.

پارچه میکروفایبر نوعی از پارچه­ی مصنوعی هستند که الیاف بسیار کوچکی دارند و از منظر نساجی جوری طراحی می­شوند که لطافت بسیار بالایی دارند و امکان زبر شدن یا خش انداختن بر کلاه کاسکت شما را ندارند. 

مسواک:‌ یک مسواک ارزان قیمت با موهای نرم چیزی است که برای تمیز کردن گوشه و شکاف که پارچه میکروفایبر نمی‌تواند به آن‌ها برسند، می­خواهید.

شامپو بچه (اختیاری): نکته اصلی که باید هنگام جستجوی یک ماده تمیز کننده در نظر داشته باشید این است که اطمینان حاصل کنید که مبتنی بر نفت نیست. بسیاری از شوینده­های مبتنی بر نفت موادی دارند که می­توانند به سادگی رنگ بخش­‌هایی از کلاه شما را ببرند. 

شامپو بچه به دلیل ماهیت ملایمش یک گزینه پرکاربرد در تمیز کردن کلاه کاسکت به شمار می­رود. به خصوص که از شوینده‌ها قوی در این نوع از محصولات استفاده نمی­شود و امکان آسیب زدن به بخش‌­های مختلف کلاه کاسکت را ندارند. 

آب گرم: در وان، سینک، سطل یا تشت مقداری آب گرم داشته باشید. آب گرم از این جهت که ساده­ و سریع­تر می­تواند امکان شستشو را برای شما فراهم کند. 

کمپرسور هوای خانگی (اختیاری):‌ اگر به کمپرسور هوا دسترسی دارید، یک راه عالی برای تمیز کردن دریچه‌­های هوای کلاه کاسکت در دسترس داشته‌اید. اگر کمپرسور هوا نبود هم می­توانید کلاه را بسیار تمیز کنید. بودنش اما کمک بیشتری به شما می‌کند. یک کمپرسور هوای کوچک خانگی کافی است. 


مرحله دوم: وسایل الکترونیکی و لوازم جانبی خارجی را از کلاه جدا کنید

این مرحله احتمالا برای بسیاری از شما وجود ندارد، اما اگر از کلاه کاسکت میکرون دار استفاده می­کنید لوازم جانبی فراوانی ممکن است داشته باشید، به نظر بسیار ابتدایی می­رسد اما این مرحله در بسیاری از مواقع فراموش شده و آب باعث از بین رفتن میکروفون، آنتن، باتری و واحدهای ارتباط بلوتوثی می­شود.

جدا سازی وسایل جانبی از کلاه ایمنی


مرحله سوم: پد داخلی کلاه کاسکت را بردارید

برای تمیز کردن کلاه کاسکت لزوماً بایست پد داخلی را بیرون بیاورید، بیرون آوردن پد داخلی کلاه کاسکت کار چندان دشواری نیست، غالبا آسترها با گیره‌هایی به فضای داخلی کلاه متصل می‌شوند، برخی از تولید کنندگان نیز از قلاب یا حلقه برای نگه داشتن آستر در درون کلاه استفاده می­کنند، به هر حال می‌­توانید آن­ها را به سادگی بیرون بکشید.

اگر از کلاه کاسکت استاندارد استفاده می­کنید، معمولا این کلاه­‌ها دفترچه‌ی راهنمایی دارند که در آن نحوه­ی خروج آسترها به خوبی توصیف شده است. از دفترچه‌ی راهنما استفاده کنید. اگر کلاه کاسکت شما نوع غیر استاندارد هست نیز می­توانید با یک بررسی ساده بخشی که اتصال آستر داخلی را ایجاد کرده، پیدا کنید. 

آستر را در درون محلول آب و شامپو قرار داده و با چنگ زدن نرم به شستشوی آن ادامه دهید. باید مطمئن شوید که همه بخش‌های  آستر را به خوبی تمیز کرده‌اید.

توجه کنید اسپری‌های مخصوصی برای تمیز کردن لایه داخلی کلاه وجود دارد که در بازار ایران به ندرت پیدا می‌شود.

اسپری تمیز کردن کلاه کاسکت


مرحله چهارم: به سراغ پوسته بیرونی کلاه کاسکت بروید

در این قسمت از تمیز کردن کلاه کاسکت باید مقداری توجه داشته باشید، نمی‌­توانید با یک پارچه سخت و خشن به سراغ این بخش مهم از کلاه بروید. چنانکه توصیف شد یک حوله یا پارچه میکروفایبر را در آب گرم خیس کنید و سپس آن را روی کلاه کاسکت قرار دهید. این کار باعث می شود تا گل و لای و کثیفی‌های روی کلاه به حوله بچسبد. و بعد به آرامی کنده شوند. باید در این مرحله مراقب باشید که دست­تان را از روی حوله شبیه به ماساژ تکان دهید، قرار نیست فشار بیاورید و بر روی کلاه خش بیندازید.

شستشوی لایه بیرونی کلاه کاسکت


مرحله پنجم: پوشش داخلی کلاه کاسکت را تمیز کنید

معمولاً قسمت داخلی کلاه کاسکت‌های بیش از باقی بخش‌­ها نیاز به شستشو دارد. از عرق سر و صورت گرفته تا روغن مو، آستر کلاه را کثیف کرده و ما را به تمیز کردن کلاه کاسکت مجبور می­کند. هنگام تمیز کردن پوشش داخلی کلاه کاسکت از یک سینک، وان، سطل یا دست کم تشت استفاده کنید. 

باید اول آب گرم را با شامپو بچه ترکیب کنید. بعد با دست بخش­‌های مختلف آستر داخلی را شستشو کنید. شامپو بچه برای این کار بهترین گزینه است. هم از شوینده به اندازه­ی بسیار ملایمی در این شامپوها استفاده می­شود و هم اساسا برای از بین بردن نشانه‌­هایی از تعریق و چربی مو تولید می­شوند. 

 این فرایند که تکمیل شد بگذارید با هوای طبیعی آستر داخلی خشک شود و از سشوار استفاده نکنید.


مرحله ششم: کانال­‌های هواکش کلاه کاسکت را تمیز کنید

هر کلاه کاسکت برای ایجاد جریان هوا در فضای داخلی از هواکش استفاده می­کند. در بسیاری از مواقع در کانال­‌های هواکش کلاه کاسکت ذراتی گیر می­کند. با یک کمپرسور هوا می­توانید به سراغ این بخش­‌ها رفته و تا جایی که می­توانید تمامی مسیرهای هواکش را تمیز کنید. این موضوع باعث ایجاد جریان دوباره‌­ی هوا در کلاه کاسکت شما می­شود.


مرحله هفتم:‌ طلق محافظ صورت را تمیز کنید

بیشتر طلق­‌های صورت، نوعی پوشش محافظ دارند مگر کلاه نیمه یا کروز داشته باشید. برای شستشوی این شیلد و طلق باید لزوما از آب گرم استفاده کنید. برای خشک کردن آن نیز از حوله یا پارچه میکروفایبر استفاده نمایید. مراقب باشید که حین تمیز کردن باید یک ماساژ ملایمی بر طلق اجرا شود و نه اینکه حوله و پارچه را سفت و سخت بر سطح طلق بکشید. 

تمیز کردن طلق کلاه


مرحله هشتم: آفتابگیر را پاک کنید

اگر کلاه کاسکت شما دارای آفتاب­گیر داخلی است، احتمالا آنقدرها کثیف شدنی نیست و چندان نیازی به تمیز کردن و شستشو ندارد، اما احیانا اگر آن­ها کثیف شده­اند، کافی است محافظ داخلی را به سمت پایین کشیده و با مقداری آب و فقط حوله میکروفایبر آن را تمیز نمایید.


مرحله نهم: کلاه کاسکت را به حالت اول برگردانید.

بخش­های مختلفی که باز کرده­اید را دوباره به جای اول برگردانید. یادتان باشد که تمیز کردن کلاه کاسکت آنقدرها کار دشواری نیست، فقط باید نکاتی را رعایت نمایید. مهم‌ترین نکته استفاده نکردن از حلال­ها و نیز محلول­های شوینده­ی مبتنی بر نفت است. 


ما در مطلبی جدا نیز به صورت مفصل درباره شستشو و نگهدرای از لباس موتور سواری پرداخته‌ایم که خواندن آن مطلب خالی از لطف نیست.


داشتن یک کلاه کاسکت همیشه تمیز حس و حال قدرت به شما منتقل می­کند، می‌­توانید از این امکان ساده و همیشه جذاب به راحتی استفاده کنید، اندکی وقت و مقداری مواد اولیه برای این کار کافی است. 

تلاش شد در این مقاله در نه مرحله­ کوتاه روش تمیز کردن کلاه کاسکت با شما در میان گذاشته شود. حتماً نکات دیگری هست که شما حین شستشوی این کلاه‌ها با آن مواجه شوید، می­توانید سوال‌تان را به سادگی با ما در میان گذاشته تا ما در اسرع وقت به پاسخ دهیم.


خرید و قیمت کلاه کاسکت در استار سیکلت