بسیاری از موتور سواران با دو موضوع نگهداری و شستشوی لباس‌‌ها بیگانه هستند و درباره‌ی از بین رفتن زودهنگام لباس‌ها همیشه از ما سوالاتی دارند. از این در این مقاله به موضوع نحوه‌ی شستشو و نگهداری انواع لباس، دستکش، بوت و کفش موتور سواری، شلوارهای جین موتور سواری بپردازیم. امیدواریم آن‌چه که گفتیم برای شما قابل استفاده باشد. 

حال بیایید به سوالات مرسوم شما پاسخ‌هایی علمی بدهیم.

 پوشاک یک موتور سوار حرفه ای


ما در مطلبی جداگانه به صورت مفصل درباره شستشو و نگهداری کلاه کاسکت پرداخته‌ایم. به شما توصیه می‌کنیم آن مطلب را نیز از دست ندهید.


برای شستشو و نگهداری لباس موتور، کدام شاخصه‌ها را باید در نظر بگیرم؟

درباره‌ی شستشو و نگهداری لباس موتور سواری نظرات بسیار متنوعی وجود دارد. اما ما ترجیح دادیم از منظر علمی و اثبات شده به این پدیده نگاه کنیم. وقتی از منظر علمی به یک پدیده نگاه می‌کنید، باید بدانید که در اقدام اول شناخت اهمیت دارد. از این رو ما به شما می‌گوییم پیش از هر اقدامی درباره‌ی شستشو یا نگهداری، جنس لباس، کفش، بوت و شلوار موتور سواری خود را بشناسید.

 شناخت پارچه و جنس تولید کننده‌ی یک محصول دری به روی شما باز می‌کند تا بتوانید بفهمید چگونه مواجهه‌ای با لباس، کفش، دستکش و شلوار صحیح است. طبیعی است وقتی لباس شما از چرم تولید شده باشد با وقتی که از جین تولید شده، نگهداری و شستشوی آن متفاوت است.

چهار شاخصه‌ی اصلی اما نگهداری و شستشوی لباس موتور را برای ما ممکن می‌سازد. از این رو شما برای مراقبت هرچه بهتر از لباس‌تان باید پیش از هرچیز به چهار سوال اساسی و چهار شاخصه‌ی زیر توجه فرمایید:

 1. کدام محصولات لباس مرا بهتر نگهداری می‌کنند؟
 2. آیا لباس و دستکش من در ماشین لباسشویی قابل شستشو است؟
 3. در صورت شستشو یا خیس شدن لباس یا بوت یا شلوارِ من، چطور خشک می‌شود؟
 4. بهترین شوینده برای لباس و شلوار و بوت و دستکش من کدام است؟

حال بیایید به تفکیک بر اساس جنس و نوع لباس به شناخت نحوه‌ی نگهداری و شستشوی آن‌ها بپردازیم. در قدم اول با جذاب‌ترین و پرطرفدارین نوع لباس‌های موتور سواری، یعنی لباس چرم شروع می‌کنیم و بعد به سراغ انواع دیگر پارچه می‌رویم.


برای نگهداری و شستشوی لباس چرم موتور سواری چه باید کرد؟

نکته‌ی نخستی که درباره‌ی چرم حائز اهمیت است، نفس کشیدن چرم است. چرم نوعی از انواع پارچه است که واقعاً مانند موجود زنده باید با او برخورد کرد. فرض کنید لباس چرم‌تان را به دفعات می‌پوشید، این لباس‌ها خیس شده و آن‌طور که باید خشک نمی‌شوند، کثیف شده و منافذ تنفس آن‌ها بسته می‌شود. خیلی زود و ساده بهترین عملکرد این لباس‌ها را از دست می‌دهید.

لباس چرم موتور سواری

پس برای نگهداری لباس موتور آن هم از نوع چرم این اقدامات را جدی بگیرید: 

 • پس از استفاده از لباس‌های چرم موتور سواری آن‌ها را در فضای باز و آزاد آویزان کنید تا خشک شوند. مهم است که این نوع لباس‌ها برای خشک شدن در پرتو دمای غیر طبیعی اعم از دمای شوفاژ و... قرار نگیرند
 • هرگز این نوع لباس‌ها را در فضاهای در بسته‌ای مانند کیسه یا کیف باشگاهی قرار ندهید. این کار باعث می‌شود چرم شما در وهله‌ی اول تعریق داشته باشد و بد بو شده و بعد پوست چرم شما بشکند و شکل بگیرد. اینگونه است که می‌بینید یک لباس چرم درجه یک پس از مدتی استفاده ابدا نشان و نشانه‌ای از چرم بودن را در خود ندارد.
 • ابدا، هرگز برای شستن لباس‌های چرمی به سراغ ماشین لباسشویی نروید. آن اندازه از چرخشی که برآمده از قدرت ماشین لباسشویی است برای چرم شما مضر است و می‌تواند شکل و فرم لباس را تغییر دهد.  
 • برای شستن لباس چرم کافی است از یک پارچه مرطوب آغشته شده با شوینده‌های مخصوص چرم استفاده کرده و با دست این شستشو را ادامه دهید. این نوع شوینده‌ها در بازار موجود هستند و می‌توانید آن‌ها را به سادگی تهیه نمایید
 • پس از شستشو می‌توانید از اسپری چرم استفاده کنید. این نوع اسپری‌ها منهای جلادهی به چرم شما می‌توانند منافذ پنهان چرم شما را شستشو کرده و راه تنفس آن را باز کنند.، به این محصول احتیاج دارید. البته نوع اصل و اورجینال آن.
 • اگر از ژل شستشوی چرم استفاده می‌کنید باید بدانید که یک لایه‌ی نازک از این ژل برای شستشو کافی است وگرنه منافذ چرم را بسته و تنفس چرم را متوقف می‌کند.

نهایتاً در مواجهه با لباس‌های چرم باید این نکته را در نظر بگیرید که چرم پوست است و منافذ پوست مهم‌ترین وجه یک پارچه‌ی پوستی است. 

حال در عکس زیر ببینید وقتی یک چرم به خوبی مراقبت می‌شود، بعد از شصت سال چه تصویر زیبایی همچنان از خود نشان می‌دهد:

لباس چرم کثیف شده با گل


نگهداری و شستشوی لباس‌های پارچه‌ای موتور سواری

در ابتدا بگوییم که وقتی به نگهداری لباس موتور از نوع پارچه‌ای اشاره داریم، منظورمان هر نوعی از پارچه است. نکاتی که باید درباره‌ی لباس‌های پارچه‌ای در نظر داشته باشید اما این نکات است.  

 • بسیاری از لباس‌های پارچه‌ای موتور سواری دارای پد محافظتی هستند، همیشه قبل از شستشو پد را باز کنید. 
 • یادتان باشد که ماشین لباسشویی برای شستشوی این نوع لباس‌ها مورد مناسبی نیست. لباس‌های پارچه‌ای را هم با دست بشویید و بسته به نوع پارچه از مایع شستشوی همان نوع استفاده کنید.
 • برخی از انواع پارچه‌ها انواعی از نگهدارنده‌ی پارچه نیز دارند که می‌توانند در برابر آب و آلودگی‌ها پارچه را تقویت کنند. بسته به نوع پارچه‌ی لباس نگهدارنده‌ی مخصوص را هم تهیه کنید. 
 • خوشبختانه این نوع لباس‌ها اسپری‌های اشباع کننده نیز دارند که می‌توانید مرتبا برای نگهداری لباس موتور سواری خود از آن استفاده کنید. استفاده از اسپری این نوع پارچه‌ها را در برابر آب و آلودگی مقاوم می‌کند. 
 • یادتان باشد که هرگز نباید هنگام شستن این نوع لباس‌ها از نرم کننده استفاده نکنید.

 

شستشو و نگهداری لباس‌های گورتکس

لباس‌های گورتکس از نوع خاصی از پلیمر ساخته می‌شوند. بد نیست اول تعریفی از آن‌ها بدهیم. این نوع لباس‌ها اساسا از ورود آب و نیز بخار آب به لایه‌های داخلی جلوگیری می‌کنند. این یعنی هم در مقابل باران ایمن هستید و هم در مقابل تعریق بدن. غشای این نوع پارچه از پلی‌تتر ساخته شده و وقتی با پارچه پیوند می‌خورد هم به صورت ضد آب عمل می‌کند و هم ضد باد. 

لباس پارچه ای موتور سواری

این جنس از لباس تقریبا تنها نوع لباس موتور سواری است که بسیار راحت و در ماشین لباسشویی هم ساده شستشو می‌شود. بیایید به نکاتی درباره‌ی این نوع لباس‌ها نگاهی بیندازیم: 

 • لباس‌های گورتکس موتورسواری  می‌توانند در ماشین لباسشویی قرار گیرند.
 • برای شستشوی این نوع لباس‌ها دمای شستشو اهمیت دارد، حداکثر دمای شستشو باید ۴۰ درجه سلسیوس باشد. 
 • اگر لباس‌تان پد محافظتی دارد باید آن را پیش از ورود به ماشین لباسشویی جدا کنید
 • از پودر لباسشویی معمولی برای این نوع لباس‌ها استفاده نکنید، گورتکس مایع شستشوی مخصوص خود را دارد. 
 • بعد از هر بار شستشو از اسپری مخصوص گورتکس بر روی لباس استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود لباس در برابر کثیفی مقاوم‌تر باشد. 

آن‌چه درباره‌ی نگهداری لباس موتور گفته شد نکاتی سریع اما مهم در این‌باره بود، حال بیایید نگاهی به شلوار جین، دستکش و کفش موتور بپردازیم.


چطور شلوار جین موتور سواری را شستشو و نگهداری کنیم؟

درباره‌ی شستشو و نگهداری لباس موتور، نکاتی ذکر شد، حال بیایید ببینیم، برای نگهداری و شستشوی شلوارهای جین چه باید کرد. برخورد با این نوع شلوارها مشابه با برخورد با شلوارهای معمولی جین است. اساسا از منظر ساختمان تولیدی فرقی ندارند، تنها تفاوت آن‌ها در بخش‌هایی از شلوار جین موتور سواری است که کارکرد محافظتی از بدن دارند. البته بد نیست بدانید که شلوارهای جین موتور سواری دو نوع هستند، نوع معمولی و دیگری نوع کولار.

شلوار جین موتور سواری

اما برای نگهداری و شستشوی شلوار جین موتور چه باید کرد:

 • شلوار جین خود را داخل ماشین لباسشویی بشویید، پدهای محافظ را از قبل جدا کنید.
 • در دمای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد شستشو نکنید.
 • برای شستشوی این شلوارها از نرم کننده استفاده نکنید و شلوار جین را در خشک کن قرار ندهید.
 • اگر شلوار جین موتورسیکلت شما حاوی کولار است، باید از شستن مداوم آن خودداری کنید. چگونه دستکش‌های موتور را نگهداری کرده و بشویم؟

در دستکش‌ها نیز مانند شستشو و نگهداری لباس موتور باید اصولی را رعایت بفرمایید که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم: 

دستکش موتور سواری

 • اجازه دهید دستکش‌های مرطوب به طور طبیعی خشک شوند. این بدان معنی است که شما نباید آنها را روی شوفاژ قرار دهید یا سعی نکنید با فشار به آن‌ها آب موجود در آن‌ها را تخلیه کنید.
 • می‌توانید با قرار دادن کهنه روزنامه‌ها در درون دستکش آن‌ها را خشک کنید. 
 • برای خشک کردن دستکش‌ها، بهترین مکان فضایی تاریک است. البته منظورمان داخل کلاه کاسکت نیست. منظور محلی کم نور و خشک است.
 • برای شستشوی دستکش‌ها از ماشین لباسشویی استفاده نکنید، دستکش‌ها را با آب سرد یا ولرم بشویید و از مایع مرتبط با پارچه‌ی دستکش استفاده کنید. 
 • در صورتی که دستکش شما چرم است از مواد مخصوص نگهدارنده‌ی چرم استفاده کنید. 
 • مراقب باشید محصولات شوینده‌ی معمولی که با آن‌ها لباس‌ها را می‌شوییم برای دستکش طراحی نشده‌اند و به سادگی می‌توانند رنگ دستکش شما را آسیب بزنند. نگهداری و شستشوی بوت و کفش موتور سواری

بسیاری از بوت‌های موجود در بازار با عنوان چرم به فروش می رسند که اساسا چرم نیستند، بلکه چرم مصنوعی هستند، این‌ها با هم فرق داشته و نحوه‌ی مراقبت و شستشوی متفاوتی دارند. از این رو مطمئن شوید جنس بوت یا کفش موتور شما چیست. اگر بوت شما از چرم مصنوعی ساخته شده به مراقبت بیشتری نسبت به نوع چرم نیاز دارد.

بوت کراسی موتور سواری

همان‌طور که در موضوع نگهداری لباس موتور اهمیت به جنس پارچه مهم‌ترین وجه است، در مواجهه با بوت و کفش موتور سواری نیز باید به این موضوع توجه ویژه‌ای نشان دهید. پس در وهله‌ی اول جنس بوت را شناخته و حال بیایید در باب نگهداری از بوت‌ها و کفش‌های موتور سواری نکاتی را با هم بررسی کنیم:

 • اگر بوت‌های شما چرم مصنوعی هستند مدام به نگهدارنده‌ی چرم احتیاج پیدا می‌کنند. چرا که بی‌توجهی به این نکته‌ چرم‌های مصنوعی را خیلی زود خشک و نامنعطف می‌کند. 
 • از نگهدارنده‌های مقاوم در برابر آب برای بوت‌های چرم و چرم مصنوعی استفاده کنید. کافی است پس از تمیز کردن بوت دستمالی را به نگهدارنده آغشته کرده و بر بخش‌های مختلف کفش بمالید. 
 • برای خشک کردن بوت‌ها هرگز از هیچ نوع حرارتی استفاده نکنید، بگذارید به شکل طبیعی خشک شوند. ترجیحا در مکانی خشک و تاریک که تهویه‌ی مناسبی دارد. 
 • برای شستشوی آن‌ها از یک پارچه‌ی نرم یا یک برس کاملا نرم استفاده کنید و از اسپری‌ها و مواد مخصوص چرم و چرم مصنوعی در این‌باره استفاده نمایید. 


در این مقاله سعی شد با گذری بر نحوه نگهداری لباس موتور، به شیوه‌ی شستشوی لباس‌ها، شلوارها، دستکش‌ها و بوت‌ نیز اشاره شود. بسیار مهم است که نگهداری وسایل موتور سواری را جدی بگیرید. هم این محصولات به شکل روزافزونی در حال گران شدن هستند و هم جوری طراحی می‌شوند که در صورت مراقبت زمان بسیار طولانی مهمان شما خواهند بود.