شاید بتوان گفت بیشترین دغدغه خریداران کلاه کاسکت در کنار قیمت، بحث انتخاب رنگ و طرح مناسب است. متاسفانه در ایران با کلاه کاسکت مانند یک کالای تزئینی و فشن برخورد می‌شود! لطفاً قبل از اینکه به بحث راهنمایی انتخاب رنگ کلاه کاسکت برسیم به نکاتی همچون زاویه دید، استانداردها، وزن و انتخاب کلاس کلاه کاسکت که از فاکتورهای امنیتی هستند، توجه کنید. البته توجه خواهید شد رنگ نیز تا حدی یک فاکتور امنیتی برای شما تلقی می‌شود.


مقاله مرتبط: راهنمای خرید کلاه کاسکت


بهترین رنگ کلاه کاسکت

خیلی سریع بگوییم طبق تحقیقاتی که انجام شده بهترین رنگ کلاه کاسکت برای موتور سواری سفید است. این رنگ توسط سایر رانندگان راحت‌تر دیده می‌شود و همچنین زیر نور خورشید گرمای زیادی به خود جذب نمی‌کند.

کلاه کاسکت سفید رنگ

هر چه از طیف سفید به مشکی بروید امنیت راکب کاهش پیدا می‌کند، همچنین در تابستان جذب نور رنگ‌های تیره بسیار است و باعث کلافگی راکب می‌شود. طبق تحقیقاتی که در کشور نیوزلند انجام شده، راکبانی که از کلاه کاسکت مشکی استفاده می‌کنند 24 درصد بیشتر از سایر راکبان در معرض تصادف قرار دارند.

البته توصیه‌های ایمنی بسیار زیادی در انتخاب رنگ نسبت به محل زنگی وجود دارد که در پایین آورده شده است:


انتخاب رنگ کلاه نسبت به هوای محل زندگی

جدا از رنگ سفید رنگ‌های زرد و قرمز نیز با توجه به واکنش سریع مغز نسبت به آن‌ها توصیه می‌شود. 

  • اگر در شهری زندگی می‌کنید که بارانی است (مانند رشت)، رنگ‌های قرمز یا نارنجی می‌توانند انتخاب بهتری باشند زیرا برای سایر سوارکاران بهتر به نظر می‌رسند.
  • اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید که همیشه روزهای آفتابی را تجربه می کنید (مانند تهران یا اصفهان)، بهتر است همان رنگ سفید را انتخاب کنید.
  • اگر در یک مکان برفی زندگی می کنید (مانند تبریز)، بهتر است یک کلاه ایمنی مشکی یا هر رنگ دیگری به جز خاکستری و سفید تهیه کنید تا بیشتر به چشم بیاید.


رنگ مات، براق، کربن یا کروم؟

همانطور که می‌دانید چند سالی است که جنس رنگ‌های کلاه کاسکت متغیر شده است. بیشتر تولیدکنندگان در دو رنگ براق و مات کلاه‌های خود را عرضه می‌کنند. باید بدانید هر چه بازتاب نور رنگ کلاه بهتر باشد، ایمنی بیشتری برای شما فراهم می‌کند زیرا راحت‌تر توسط رانندگان دیگر مشاهده می‌شود.

رنگ بندی کلاه کاسکت

پس به ترتیب از لحاظ ایمنی کروم > براق > کربن > مات اولویت‌بندی برای انتخاب رنگ می‌شوند.


برای مشاهده انواع کلاه کاسکت کربن کلیک کنید.


ویژگی‌های طرح کلاه کاسکت 

در قدیم کلاه کاسکت‌ها طرح خاصی نداشتند و شاید فقط یک خط یا لوگو شرکت به عنوان طرح روی رنگ کلاه کاسکت درج می‌شود. ولی امروز خوشبختانه طرح‌های بسیار متنوعی توسط شرکت‌ها در بازار بفروش می‌رسد.

طرح پر رنگ کلاه کاسکت

استفاده از کلاه کاسکت‌هایی که طرح‌های روشن یا فسفری دارند بسیار عالی است. اگر کلاه کاسکتی طرحی داشت که رنگ شبرنگی در آن استفاده شده بود در خرید آن شک نکنید.


در آخر بدیهی است سعی کنید از هارمونی رنگی در کلاه کاسکت استفاده شده باشد که با موتور سیکلت‌تان جور در بیاید، تا زیبایی‌تان دو چندان شود. برای شاهده و خرید انواع کلاه کاسکت به لینک مربوطه سر بزنید.