یکی از پارامترهای مهم در خرید کلاه کاسکت، پایین بودن وزن کلاه کاسکت است. افراد بیشتر دنبالی کلاه ایمنی ای هستند که سبک باشد. ولی بسیاری در نظر نمی گیرند آیا وزن پایین باعث میشود ایمنی کلاه نیز پایین بیاید یا خیر؟ جواب این سوال هم بله است هم خیر! در واقع مهم این است متوجه شوید تکنولوژی ساخت آن کلاه چیست و با چه متریالی تولید شده است.


استاندارد وزن کلاه کاسکت

در مدل‌های بدون فک، وسپایی و فک جدا استاندارد وزن کلاه 1000 تا 1200 گرم است. برای مدل‌های فک دار و فک متحرک استاندارد وزن 1400 تا 1900 گرم است. اگر کلاه کاسکتی بالای 1900 گرم باشد مطمئن باشید گردن درد برای شما میاورد پس به هیچ عنوان به طرف همچین کلاهی نروید.

وزن انواع کلاه کاسکت

افراد درشت هیکل و سنگین وزن معمولا با کلاه های معمولی مشکلی ندارند و به راحتی از آن استفاده می کنند. بسیاری از این آن ها می توانند کلاه کاسکت‌هایی تا وزن دو کیلوگرم را بر سر بگذارند. اما کلاه کاسکت سبک کربنی برای جوانانی که جثه کوچکتری دارند لازم است و استفاده از آن فشار کمتری بر بدن وارد می کند.

 شکل ظاهری کلاه کاسکت های کربنی متفاوت است اما بسیاری از آن ها دارای طلق متحرک هستند. علاوه بر آن قرار داشتن فک متحرک در کلاه پوشیدن و درآوردن آن را راحت تر کرده و از ایجاد احساس خفگی جلوگیری می کند. این نوع کلاه کاسکت سبک در سایزهای مختلف ساخته می شود و از بند قابل تنظیم برخوردار است.


وزن سبک در کنار ایمنی، ارزشمند است!

برای راندن موتور، اسکوتر، دوچرخه و ... ، داشتن ایمنی اهمیت زیادی دارد. این لوازم نقلیه و سرگرمی نسبت به خودروهای دارای کابین، بیشتر در معرض خطر هستند؛ به همین دلیل باید از وسایل ایمنی مانند کلاه کاسکت، زانوبند و... استفاده کرد. تنوع در ساخت کلاه کاسکت بسیار بالاست و و برای انواع مختلف، از متریال متفاوتی استفاده می شود که برخی با تامین ایمنی وزن سبک خود را حفظ می کنند برخی هم خیر.

وزن پایین کلاه کاسکت چینی نشانه خوبی نیست

کلاه کاسکت های چینی معمولا از جنس پلاستیک فشرده ساخته (ABS) می شوند. متریال به کار رفته در این نوع کلاه، ضخامت بالایی داشته و ایمنی بیشتری فراهم می کند. به عبارت دیگر این دسته از کلاه کاسکت ها هر چقدر سنگین تر باشند محافظت بیشتری  از سر و صورت، در حوادث مختلف می شود.

اما متریال متراکم در این کلاه ها سبب افزایش وزن آن ها شده است که یک عیب به حساب می آید. تقاضای زیاد برای کلاه کاسکت سبک باعث شد برخی تولیدکنندگان نوعی از کلاه های سبک را بسازند. آن ها سعی کردند با کاهش متریال کلاه، طبق خواسته مشتریان عمل کنند. این در حالی بود که سبک شدن کلاه از ایمنی آن کم کرد و مقاومت در برابر ضربه را کاهش داد. به این ترتیب کارایی کلاه کاسکت با این ویژگی عملا از بین رفت و نتوانست مقاومت لازم را در کنار سبک وزن بودن ایجاد کند. برندهای ردلاین و راپیدو از این متریال تولید کلاه کاسکت استفاده می کنند به همین دلیل ضخامت کمتری نسبت به برندهای اروپایی دارند.

راه حل برندهای اروپایی برای پایین آوردن وزن کلاه کاسکت

EPS (پلی استلار منبسط شده) تکنولوژی ای است که امروزه بیشتر برندهای اروپایی از آن بهره می برند. این متریال با ایجاد فضاهای خالی باعث می شود ضخامت و ضربه پذیری کلاه کاسکت بالا برود و از طرفی وزن آن بالا نیاید. برندهایی همچون LS2 و SMK از این تکنولوژی استفاده می کنند.

کلاه کاسکت با وزن پایین و ایمنی بالا

کلاه کاسکت کربنی، وزن پایین در کنار ایمنی

نسل جدید کلاه کاسکت های سبک دارای لایه هایی از جنس کربن هستند. در این نوع کلاه هر چقدر کربن بیشتری استفاده شود، به ایمنی کلاه افزوده می شود و وزن آن ثابت می ماند. هنگامی که کربن تحت فشار قرار می گیرد مستحکم تر شده و به مرور زمان به الماس تبدیل می شود. همانطور که می دانید الماس سختی بسیار بالایی دارد و به راحتی شکسته نمی شود. تولیدکنندگان از این ویژگی بی نظیر کربن در ساخت کلاه کاسکت سبک استفاده کردند. برندهایی همچون AGV دارای خط تولید کلاه کاسکت کربن هستند.

خیلی از افرادی که مشکلات گردن و کمر دارند و یا جثه آنها ضعیف است، قادر به تحمل وزن بالای کلاه کاسکت های معمولی نیستند. این افراد باید کلاه های کربنیرا جایگزین کلاه های سنگین قدیمی کنند. چرا که تحت فشار قرار گرفتن سر و گردن به دلیل سنگینی کلاه، مشکلات بیشتری را برای این افراد به وجود خواهد آورد.