امروزه در جهان شرکت‌های زیادی وجود دارند که در زمینه ساخت موتور سیکلت فعالیت می کنند. محصولات هر کدام از این شرکت‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی است. از این رو چنین سوالی ممکن است در ذهن شما نیز به وجود آمده باشد که بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا کدام یک از شرکت‌های موجود است؟

ما در این مطلب قصد داریم تا در خصوص 10 مورد از برترین شرکت‌های موتور سیکلت در دنیا صحبت کرده و برترین شرکت موتور سیکلت دنیا را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.


معرفی بزرگترین شرکت‌های موتور سیکلت دنیا در سال 2023

اکنون که در نیمه سال 2023 هستیم، شاید کمی چالش برانگیز باشد که در خصوص برترین شرکت موتورسازی دنیا صحبت کنیم. به خصوص آن که جهت انتخاب چنین شرکتی، نیاز است تا به حجم فروش سالیانه آن اشاره کرد. از این رو نیاز است تا نگاهی به حجم فروش سال گذشته شرکت‌های مختلف موتورسازی در جهان داشته باشیم و ببنیم که کدام یک از آن ها توانسته است تا گوی سبقت را از سایرین برباید. 

اما در میان تمامی شرکت‌های موتورسازی در دنیا، این شرکت هوندا است که موفق شده تا جایگاه نخست را به خود اختصاص دهد. این شرکت ژاپنی در بسیاری از بازارهای جهانی، به ویژه در بریتانیا موفق شده تا نتایج بهتری را نسبت به شرکت های یاماها، تریومف، بی ام و و حتی شرکت لکسموتو به دست بیاورد. 

اعداد و ارقامی که در ادامه برای محاسبه ده شرکت بزرگ موتور سیکلت سازی آورده شده است، تنها شامل محصولاتی مانند موتور سیکلت، اسکوتر و سه چرخه را شامل می‌شود. شاید اگر فاکتورهای انتخاب کمی متفاوت‌تر بود، شرکت‌های دیگری نیز می توانستند تا در لیست بزرگترین شرکت موتور سیکلت قرار بگیرند. با این وجود، اجازه دهید تا شما را هرچه بیشتر با ده شرکت بزرگ موتورسازی در دنیا، آشنا کنیم.


10- شرکت ایتالیکا (Italika)، حجم فروش: 0.9 میلیون

موتور سیکلت ایتالیکا

شاید شما هم به مانند بسیاری از افراد تا کنون نامی از شرکت ایتالیکا نشنیده باشید! جای تعجبی نیز وجود ندارد. با این که نام این شرکت از کشور ایتالیا گرفته شده است، اما جالب است بدانید که ایتالیکا یک شرکت مکزیکی است. این شرکت، فعالیت خودش را در سال 2004 و در آمریکای مرکزی آغاز کرد و از آن زمان تا کنون موفق شده تا رشد بسیار شگفت انگیزی را طی کند. به حدی که این شرکت هم اکنون در لیست بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا قرار گرفته است.

با این که ظرفیت تولید این شرکت پایین بوده، هزینه های آن ها کم است و محدوده ساخت موتور سیکلت و اسکوتر این شرکت از 250 سی سی تجاوز نمی کند، اما تولیدات آن ها در خود کشور مکزیک و کشورهای پرجمعیتی مانند گواتمالا، پرو، برزیل، کاستاریکا، هندوراس و پاناما طرفداران بسیار زیادی دارد. به همین دلیل، شرکت ایتالیکا توانسته است تا فروش بسیار مناسبی را برای خود در همین فرصت کم فراهم کند. هر چند که شایعاتی نیز وجود دارد که این شرکت قصد دارد تا در سال های آینده موتور سیکلت اسپرتی با ظرفیت 650 سی سی را نیز وارد بازار کند.


9- شرکت NIU، حجم فروش: 1.0 میلیون

اسکوتر NIU

شرکت NIU را می توان اولین تولید کننده ای دانست که موتور سیکلت های تمام الکتریکی را در بین 10 شرکت بزرگ موتور سازی دنیا، روانه بازار کرد. این شرکت همچنین در سال گذشته موفق شده تا پیشرفت های چشمگیری را پشت سر بگذارد و هم اکنون در لیست بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا جای گرفه است. رشد 76 درصدی NIU در سال 2021 را می توان به دلیل محبوبیت اسکوتورها و موتور سیکلت های برقی این شرکت در قاره های اروپا و آسیا دانست. موفقیتی که موجب شده هم اکنون این شرکت با شرکت های بزرگی مانند Vmoto Super Soco به رقابت بپردازد.


8- شرکت هائوجو (Haojue)، حجم فروش: 1.37 میلیون

موتور سیکلت هائوجو

نام دیگری که در لیست برترین شرکت موتورسازی دنیا جای گرفته است، شرکت هائوجو است. اگر قرار بود که موتور سیکلت هایی که تحت لیسانس سوزوکی در بازارهای نوظهور وجود دارند را نیز محاسبه کنیم، شاید این شرکت در جایگاه های بهتری نیز قرار می گرفت. با این وجود، این شرکت چینی حتی با تکیه بر مدل های کم ظرفیت خود با قیمت ناچیز، توانسته تا فروشی قابل توجه را تجربه کند. موتور سیکلت های تولیدی این شرکت، زیاد پیچیده نیستند. اما این چیزی نیست که بسیاری از خریداران این شرکت در بازارهای جهانی، به دنبال آن باشند.


7- سوزوکی (Suzuki)، حجم فروش: 1.7 میلیون

موتور سیکلت سوزوکی

شرکت سوزوکی بعد از یک دوره کاهش فروش، مجددا در سال 2023 با افزایش 38 درصدی فروش موفق شد تا خودش را به عنوان یکی از نامزدهای بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا معرفی کند. این شرکت ژاپنی در حال حاضر تغییرات چالش برانگیزی را در خصوص موتورهای خود تجربه می کند. از سوی دیگر، اتفاقات و تغییراتی که در هیئت مدیره این شرکت در نتیجه تحقیقاتی که در خصوص تقلب در انتشار نتایج گازهای گلخانه ای تولیدی محصولات آن ارائه شد، موجب گردید تا شرکت سوزوکی مدتی فروش جالبی را پشت سر نگذارد.

با این حال به نظر می رسد که تمرکز فعلی این شرکت بر آپدیت و به روزرسانی مدل های قدیمی بوده که تا بدین جا نیز توانسته این شرکت را از ورشکستی کامل نجات دهد. با این حال نباید از این نکته نیز غافل شد که حجم قابل توجهی از فروش این شرکت، در بازار کشور هند اتفاق می افتد. اما هیچ کدام از این موارد موجب نشده تا شرکت سوزوکی در لیست برترین شرکت موتورسازی دنیا قرار نداشته باشد.


6- شرکت TVS Motors، حجم فروش: 2.4 میلیون

موتور سیکلت TVS

یکی دیگر از شرکت های بزرگ موتور سیکلت دنیا که شاید کمتر کسی نامی از آن را شنیده باشد، شرکت TVS Motors است. این شرکت بعد از اینکه موتور سیکلت نورتون را از سقوط نجات داد، شهرت بسیار زیادی را برای خود دست و پا کرد. به حدی که امروزه می توان نام آن را در لیست بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا قرار داد. شرکت TVS Motors به عنوان سومین تولیدکننده پرفروش موتور سیکلت در کشور هند است که در سال گذشته موفق شد تا حجم فروش 2.4 میلیونی را برای خود رقم بزند. 


5- شرکت باجاج (Bajaj)، حجم فروش: 2.6 میلیون

موتور سیکلت باجاج

نام دیگری که شاید برای ایرانی ها ناآشنا به نظر برسد، شرکت باجاج است. اما این شرکت نیز در بازارهای آسیایی طرفداران بسیار زیادی دارد. به حدی که شرکت باجاج هم اکنون رتبه پنجم برترین شرکت های موتورسازی را به خود اختصاص داده است. شرکت باجاج پیش از این یکی از سهامداران اصلی شرکت کاوازاکی بود. اکنون این شرکت، سرمایه گذاری بزرگی را در گروه Piere که مسئول KTM است، انجام داده و در ازای آن، از امکانات و محصولات کم هزینه این شرکت استفاده می کند.

شرکت باجاج در حال حاضر در کنار فروش بسیار مناسب خود، قصد دارد تا در سال های آینده از نسل جدیدی از موتورهای خود با نام Triumph نیز رونمایی کند. موتورهای کم هزینه و مقرون به صرفه ای که شاید بتواند موجب شود تا شرکت باجاج در لیست بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا، رشد قابل توجهی را تجربه کند.


4- شرکت یاماها (Yamaha)، حجم فروش: 4.1 میلیون

موتور سیکلت یاماها

با این که حجم فروش شرکت یاماها در مقایسه با حجم فروش رقیب اصلی آن ها، یعنی شرکت هوندا کمتر است، اما نتایج این شرکت سال به سال رشد چشمگیری را تجربه می کند. فروش آن ها در سال گذشته بیش از 13.5 درصد افزایش پیدا کرده و این شرکت را همچنان یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده موتور سیکلت در دنیا قرار داده است. البته نباید فراموش کرد که این نتایج درخشان به دلیل دلیل تغییرات اساسی و سریعتر از هوندا با مدل های جدید MT-09، MT-10، محدوده Tracer، R7، R3 و XSR900 در حدود 18 ماه گذشته بود.


3- شرکت هیرو (Hero)، حجم فروش: 5.1 میلیون

موتور سیکلت هیرو

اما بدون شک، بزرگترین شرکت موتور سیکلت هندی در جهان، شرکت هیرو است. این شرکت موفق شد تا در سال 2021 حجم فروشی معادل با 5.1 میلیون را برای خود رقم بزند. با این اوصاف از آن هایی که این شرکت هنوز آمار فروش خود در سال 2022 را منتشر نکرده است، در لیست برترین شرکت موتورسازی دنیا، رتبه دوم را از دست داد! البته نباید از این نکته نیز غافل شد که در محاسبه حجم فروش این شرکت، مدل های ریکشاها و مدل های تجاری شرکت هیرو در نظر گرفته نشده است. در صورتی که این مدل ها را نیز به حساب بیاوریم، حجم فروش آن ها رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.


2- شرکت Yadea، حجم فروش: 6.1 میلیون

موتور سیکلت یادیا

اما شاید برای شما نیز کمی تعجب برانگیز باشد که چرا رتبه دوم بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا به شرکتی اختصاص پیدا کرده است که تنها موتور سیکلت های برقی و اسکوتر تولید می کند! اما اگر نگاهی به آمار فروش شرکت Yadea در سال گذشته داشته باشیم، به خوبی متوجه می شوید که چرا این شرکت در چنین جایگاهی قرار گرفته است. در حالی که شاید کمتر کسی در بازارهای داخلی نام شرکت Yadea را شنید باشد، اما این شرکت در سال های اخیر در بازار بزرگ کشور چین یکه تاز بوده است.

بسیاری از چینی ها از محصولات و اسکوتورهای برقی تولید شده توسط شرکت Yadea استفاده می کنند. این شرکت موفق شده تا با فروش 5 میلیون دستگاه، حجم فروشی برابر با 6.1 میلیون برای خود دست و پا کند. جالب است بدانید که وین دیزل، بازیگر محبوب هالیوود نیز از محصولات این شرکت استفاده می کند!


1- شرکت هوندا (Honda)، حجم فروش: 16.8 میلیون

موتور سیکلت هوندا

جای تعجبی وجود ندارد که شرکت هوندا را به عنوان بزرگترین شرکت موتور سیکلت دنیا بدانیم! حجم فروش این شرکت، فاصله بسیار زیادی با رقبای خود دارد. با این که حجم فروش این شرکت کمتر از 20 میلیون بوده که قبل از همه گیری کووید موفق به ثبت آن شده اند، باز هم هوندا در سال جدید با رشد 12 درصدی فروش خود، در صدر برترین شرکت های موتورسازی دنیا قرار گرفته است. جالب است بدانید که شرکت هوندا، چیزی در حدود 28.5 درصد از فروش جهانی موتور سیکلت را از آن خود کرده است.