زمانی که قیمت سوخت افزایش پیدا می کند، تمامی افراد به دنبال استفاده از وسایل نقلیه ای هستند که مصرف سوخت پایینی دارند. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان EPA، تقریبا هر نوع موتورسیکلتی به صورت متوسط می‌تواند از 10 لیتر بر 100 کیلومتر هر نوع وسیله نقلیه‌ای که توسط دولت آمریکا اعلام شده است، بهتر عمل کند. از این رو پیدا کردن موتورسیکلتی که بین 5 تا 6 لیتر بر 100 کیلومتر سوخت مصرف می کند، کار ساده‌ای خواهد بود. ما در این مطلب قصد داریم تا به شما در پیدا کردن یک موتورسیکلت کم مصرف کمک کنیم.


پیدا کردن یک موتورسیکلت کم مصرف

موتورسیکلت‌ها به صورت کلی دارای مصرف سوخت بسیار پایین‌تری در مقایسه با خودروها چه سبک و چه سنگین، هستند. از این رو همه آن ها در دسته وسایل نقلیه کم مصرف قرار می‌گیرند. اما همین موتورسیکلت نیز در کلاس‌های خود، تنوع سوختی مختلفی دارند. یک موتورسیکلت می تواند مصرف سوخت بیشتری در مقایسه با سایر موتورسیکلت های مختلف داشته باشد و بالعکس. از این رو بحث پیدا کردن یک موتورسیکلت کم مصرف داغ‌تر از همیشه شده است.

دلایل زیادی می‌تواند بر مصرف سوخت موتورسیکلت تاثیر بگذارد. از وزن، اندازه، قدرت و پیشرانه موتور گرفته تا سال ساخت و ... . موتورسیکلت‌ها وسایل نقلیه‌ای هستند که برای مصارف شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر شما هم به دنبال خرید موتورسیکلت هستید، بدون شک می‌خواهید بدانید که مصرف سوخت کدام موتورسیکلت از بقیه کمتر بوده تا برای خرید آن اقدام کنید. باید اشاره کرد که کم مصرف بودن موتورسیکلت، ویژگی بسیار جذابی در آن ها به شمار می‌رود مخصوصا برای کشور ما که هر سال استرس گران‌تر شدن بنزین را داریم.

موتور سیکلت برقی

آیا موتور سیکلت برقی، مصرف سوخت پایین تری دارند؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که توسط افراد زیادی پرسیده می شود این است که آیا موتورسیکلت‌های برقی جزو موتورسیکلت های کم مصرف به شمار می روند. موتورسیکلت های برقی، نیز به نوعی نیازمند سوخت فسیلی هستند. اما قرار گرفتن موتورهای برقی در آن ها موجب شده تا بخش زیادی از انرژی لازم توسط نیروی الکتریکی تامین شود. این دسته از موتورها، سروصدای کمتری داشته و آلودگی کمتری ایجاد می کنند. اما واقعا یک موتورسیکلت برقی، یک موتورسیکلت کم مصرف است؟

اجازه دهید تا این مسئله را برای شما باز کنیم. موتورسیکلت های برقی در کنار این که به سوخت فسیلی نیاز دارند، باید در فواصل زمانی مختلفی، شارژ شوند. از این رو برای شارژ آن‌ها به نیروی الکتریکی نیاز دارید. از سوی دیگر، با هر بار شارژ این وسایل نقلیه، تنها مسافت‌های کوتاه، بین 30 تا 50 کیلومتر را می‌توانید طی کنید. در این صورت وسیله نقلیه باز هم به شارژ نیاز پیدا می کند. این احتیاج مجدد به شارژ و افزایش هزینه‌های برق موجب می‌شود که یک موتورسیکلت برقی، هزینه‌های بیشتری را روی دست سوارکاران خود قرار دهد. از این رو، با اینکه هزینه های سوخت فسیلی برای این موتورها کم است، اما هزینه‌های شارژ آن‌ها بیشتر خواهد شد.


نکات مهم در انتخاب یک موتورسیکلت کم مصرف

اگر شما هم می خواهید تا دست به خرید یک موتورسیکلت کم مصرف بزنید، لازم است تا در ابتدا به نکات مهمی توجه داشته باشید. این نکات به شما کمک کرده تا بتوانید موتوری متناسب با نیازهای خود پیدا کنید. از مهمترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به صورت کلی، موتورسیکلت های کوچکتر و سبک تر، مصرف سوخت پایین تری دارند. تقریبا تمام گزینه‌های موتورسیکلت های کم مصرف در بین موتورهایی با ظرفیت 300 تا 750 سی‌سی بوده و موتورهایی هستند که یک یا دو سیلندر دارند.
 2. بهتر است به دنبال موتورسیکلت هایی با گیربکس شش سرعته و یا دنده اوردرایو (overdrive) باشید.
 3. موتورسیکلت هایی که دارای درایو نهایی زنجیر هستند، می توان با تعویض چرخنده ها، مصرف سوخت آن ها را کاهش داد.
 4. کنترل کردن دریچه گاز در موتورسیکلت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
 5. مصرف سوخت موتورسیکلت با عواملی مانند فشار تایر، وزن موتورسوار، میزان بار و ... رابطه مستقیمی دارد.
 6. به صورت کلی، موتورهای ژاپنی مانند هوندا و یاماها، جزو موتورسیکلت‌های کم مصرف دسته‌بندی می‌شوند.


بهترین موتورسیکلت کم مصرف در دنیا

حال که به خوبی با نکات و موارد انتخاب یک موتورسیکلت کم مصرف آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا برخی از بهترین و کم مصرف ترین موتورسیکلت‌های جهان در انواع کلاس را به شما معرفی کنیم. این موتورسیکلت ها عبارت اند از:

 • هوندا گروم 125

موتور سیکلت هوندا گروم 125

اگر به دنبال خرید یک موتورسیکلت کم مصرف، کوچک و سرگرم کننده هستید، خط تولید miniMOTO شرکت هوندا، دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن هستید. گزینه های بسیار مختلفی در این مجموعه وجود دارد که از مهمترین ویژگی آن‌ها می‌توان به مصرف سوخت پایین و البته هزینه‌های خرید مقرون به صرفه اشاره کرد. به صورت متوسط این موتورسیکلت‌ها دارای مصرف سوختی معادل با 3 یا 4 لیتر در 100 کیلومتر را دارند. این شرکت، همچنین امکان سفارشی‌سازی موتورسیکلت‌ها را به کاربران خود می دهد.

از میان تمامی موتورهای خط تولید miniMOTO، گروم بهترین انتخاب برای سوارکاران است. این موتورسیکلت قدرت بسیار مناسبی داشته و قیمت آن نیز در مقایسه با مدل های همرده خود بسیار مناسب تر است. برخلاف گیربکس های نیمه خودکار، هوندا گروم 125 دارای یک گیربکس چهار سرعته دستی استاندارد است. نکته جالب توجه در این موتورسیکلت، سرعت بسیار مناسب آن است. وزن پایین و طراحی جذاب باعث شده تا هوندا گروم 125 یکی از موتورهای کم مصرف موجود در بازار شناخته شود.


 • هوندا NC750X

موتور سیکلت هوندا NC750X

یکی دیگر از گزینه های موتورسیکلت کم مصرف، هوندا NC750X است. این موتور جذاب و فوق العاده طبق گفته شرکت هوندا مصرف سوختی معادل با 3 تا 4 لیتر در هر 100 کیلومتر دارد. وجود یک دریچه گاز سبک به موتورسواران این اجازه را می دهد تا به سادگی، مصرف سوخت این موتورسیکلت فوق العاده را کنترل کنند. همچنین وجود یک صفحه نمایش، می تواند میزان سوخت موجود در هوندا NC750X را در زمان سواری به سوارکار نشان دهد. این موتورسیکلت به یکی از کم مصرف ترین موتورسیکلت های خیابانی و استاندارد بدل شده است.

البته که یکی دیگر از موتورسیکلت های کم مصرف شرکت هوندا، موتورسیکلت Wallflower CB500F است. با این که این موتورسیکلت تا به امروز به روزرسانی نشده است، اما همچنان یک موتورسیکلت کم مصرف به شمار می رود. داده های شرکت هوندان نشان می دهد که Wallflower CB500F چیزی در حدود 4 تا 5 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر مصرف می کند که هنوز هم یک عدد بسیار رقابتی در بین موتورسیکلت ها به شمار می رود. اگر هنوز هم در بین محصولات هوندا به دنبال موتورسیکلت کم مصرف می گردید، هوندا MT-07 با مصرف 4 تا 5 لیتر در هر 100 کیلومتر، گزینه ای مناسب برای شما خواهد بود.


 • یاماها Bolt R-Spec

موتور سیکلت یاماها Bolt R-Spec

اگر در بین موتورسیکلت های کروزر به دنبال یک موتورسیکلت کم مصرف هستید، یاماها Bolt R-Spec گزینه ای بسیار مناسب برای شما خواهد بود. این موتورسیکلت جذاب تغییرات بسیار زیادی در مقایسه با مدل های قدیمی تر خود داشته و همین امر بر میزان مصرف سوخت آن هم تاثیرات زیادی گذاشته است. برای مثال وزن آن کاهش پیدا کرده و تغییراتی نیز در قطعات داخلی آن به وجود آمده است. از این رو یاماها Bolt R-Spec می تواند در هر 100 کیلومتر چیزی در حدود 4 تا 5 لیتر سوخت مصرف کند.

شاید نکته بسیار جالب در خصوص یاماها Bolt R-Spec در کنار مصرف سوخت پایین، طراحی ظاهری جذاب و متفاوت آن باشد. این موتورسیکلت بیشتر برای آن دسته از افرادی که به دنبال موتورهای بزرگتر و مسابقه ای تر هستند اما همچنان می خواهند تا مصرف سوخت پایین را تجربه کنند، بسیار ایده آل خواهد بود.


 • یاماها YZF-R7

موتور سیکلت یاماها YZF-R7

یاماها شرکتی است که بیشترین میزان موتورسیکلت با مصرف سوخت پایین را دارد. اما شاید بهترین موتورسیکلت اسپرت که جزو موتورسیکلت های کم مصرف به شمار می رود، یاماها YZF-R7 باشد. به صورت کلی افرادی که به دنبال موتورسیکلت های اسپرت هستند، کمترین توجه به میزان مصرف سوخت این وسایل دارند. اما با این وجود، هنوز هم پایین بودن میزان سوخت مصرفی یک موتورسیکلت اسپرت، فاکتوری بسیار مهم برای موتورسواران خواهد بود. 

شرکت یاماها در موتورسیکلت YZF-R7 از موتور CP2 استفاده کرده که در موتورسیکلت MT-07 نیز وجود دارد. اما طراحی آیرودینامیک این موتور موجب شده تا مصرف سوخت آن کاهش چشمگیری پیدا کند. از این رو مصرف سوخت بین 4 تا 5 لیتر در هر 100 کیلومتر برای یک موتورسیکلت اسپرت، بسیار ایده آل خواهد بود.


 • رویال انفیلد کلاسیک 350

موتور سیکلت رویال انفیلد کلاسیک 350

اگر به دنبال موتورسیکلتی هستید که در کنار حالت کلاسیک خود، کارایی مدرن را در اختیار شما قرار دهد، موتورسیکلت رویال انفیلد کلاسیک 350 همان چیزی است که به دنبال آن هستید. این موتورسیکلت به عنوان کی از کم مصرف ترین موتورسیکلت های تک سیلندری شناخته می شود که می تواند در دراز مدت به سادگی هزینه های سوختی شما را کاهش دهد.

 از دیگر مزایای این موتورسیکلت می توان به ظاهر کلاسیک و جذاب آن اشاره کرد که در کنار عملکرد مدرن خود، شما را شگفت زده می کند. به صورت کلی این موتور سیکلت بین 5 تا 6 لیتر سوخت مصرف خواهد کرد که برای یک موتورسیکلت با چنین کارایی، عدد بسیار مناسبی خواهد بود.


 • یاماها Ténéré 700

موتور سیکلت یاماها Ténéré 700

در بین موتورسیکلت های ADV، یاماها Ténéré 700 بهترین مصرف سوخت را خواهد داشت. موتور به کار رفته در این موتورسیکلت، CP2 بوده که مشابه با موتور MT-07 است. طبق آمار و اعداد به دست آمده، یاماها Ténéré 700 می تواند چیزی در حدود 4 تا 5 لیتر در هر 100 کیلومتر مصرف کند. اما در کنار این که یاماها Ténéré 700 یک موتورسیکت کم مصرف است، باید اشاره کرد که مخزن آن هم، گنجایش بسیار مناسبی خواهد داشت. از این رو سواراکاران با تکیه بر مخزن 16 لیتری این موتورسیکلت می توانند عملکرد و کارایی بی نظیری را از یک موتورسیکلت ADV توقع داشته باشند. 


 • هوندا CRF300L

موتور سیکلت هوندا CRF300L

شاید سوارکاران موتورسیکلت های کراس به مصرف سوخت موتورسیکلت به مانند قدرت، وزن، فاصله از زمین، سیستم تعلیق و ... توجه ای نکنند. با این حال داشتن یک موتورسیکلت کراس که مصرف سوخت پایینی دارد، می تواند مزایای زیادی برای موتورسواران به ارمغان بیاورد. توقف کمتر برای سوخت رسانی به موتور، به معنای راندمان بهتر و تفریح ارزان تر خواهد بود. از این رو موتورسیکلت هوندا CRF300L با مصرف سوخت 4 تا 5 لیتر در هر 100 کیلومتر، بهترین موتورسیکلت کراس با مصرف سوخت پایین است.

یاماها CRF300L یک موتور ساده، مستحکم و سبک است که قابلیت راندن در هر شرایطی را دارد. از این رو از این موتورسیکلت کم مصرف نه تنها برای تفریح در جاده های خاکی، بیابان ها، جنگل ها و ... می توانید استفاده کنید، بلکه گزینه ای مناسب برای گشت و گذار شهری نیز به شمار می رود.