تجهیزات اولیه را فراهم می­کنید، بررسی‌ها را انجام داده، موتور را روشن کرده و به هرجا که دوست دارید، سفر می­کنید، این دنیای بی‌مرز با تمام خطراتی که همیشه داشته، به شکل روزافزونی هواداران خود را نیز دارد. همه روزه دسته دسته جوانان به دنیای شگرف موتور سواری می­پیوندند و طبعاً به آموزش‌هایی محتاج هستند. یکی از مهم­ترین آموزش­های مرتبط به علاقمندان، موتور سواری در تابستان است.


هر فصل از منظر تغییرات محیطی، شکل جاده‌ها، ترافیک و... ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و یک موتور سوار حرفه‌لی خوب می‌داند که در هر فصل از سال باید به چه چیزهایی درباره‌ی موتور، جاده و توانایی خودش توجه کند. تابستان هم از این قاعده مستثنی نیست. ما مشخصا در این مقاله از میان انواع فصول به سراغ یکی از مهم‌ترین‌ها در موتورسواری، یعنی تابستان رفته‌­ایم و نکاتی را در این باره با شما در میان می­گذاریم.


اشکالات رایج موتور سیکلت در تابستان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بیشترین تصافات جاده­ای مرتبط به موتور و ماشین در تابستان اتفاق می­افتد. عواملی که در پایین آورده می‌شود را بخاطر بسپارید و در هنگام شروع رانندگی آن‌ها را چک کنید:

افزایش دمای انجین: هر موتور یک سیستم خنک کننده دارد که کل فرایند اجرایی موتور را هدایت می­کند. وقتی دما بالا می­رود، قدرت موتور هم کاهش می‌یابد، در این ایام است که می‌بینید موتور شما بیش از همیشه دود می­دهد و یا بویی از ناحیه‌ی موتور بلند می­شود. کاهش عملکرد موتور می­تواند خطراتی را به خصوص وقت موتور سواری در جاده برای شما ایجاد کند.

موتور سیکلت در تابستان

وضعیت روغن ترمز: مراقب روغن ترمز و عملکرد آن در روزهای گرم باشید، موتور متواند در گرما به راحتی جوش بیاورد. اگر سیستم داخلی ترمز نتواند به اندازه کافی گرما را دفع کند، از دست دادن فشار هیدرولیک رخ می­دهد و شما احساس ضعف یا نقص در ترمز می­کنید. علائم هشدار دهنده برای این امر شامل دود یا بوی روغن ترمز است.

وضعیت تایر: در حالی که اکثر لاستیک‌ها باید بتوانند بدون مشکل آب و هوای گرم را تحمل کنند، برای جلوگیری از آسیب گرما به تایر باید سطح باد تایر را پیش از حرکت بررسی کنید.


مشکلاتی که برای فرد موتور سوار پیش می‌آید

در هنگام سواری در هوای گرم چند حالت خطرناک اما قابل پیشگیری پیش می­آید، یکی از بدترین­ حالات گرمازدگی و دیگری آفتاب سوختگی شدید است.

گرمازدگی: هنگام موتور سواری در تابستان، گرما می­تواند شما را سخت از پا دربیاورد. گرما باعث کم آبی شدید بدن، بی‌نظمی ذهن و از دست دادن هوشیاری شما می‌شود، از این رو باید درباره­ی گرما زدگی بسیار آگاه و مسلط باشید، وقتی اولین نشانه گرما زدگی را دیدید، باید سریعا اقدام نمایید.

علائم گرما زدگی از این دست است: در تعریق بیش از اندازه آب از دست می­دهیم و عضلات بازوها، ساق­پا و شکم شروع به گرفتگی می­کنند. تا این علائم را دیدید باید کنار بزنید. یک منطقه‌ی خنک زیر سایه پیدا کرده و آب بنوشید، ادامه سفر در حالت گرما زده می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

گرما زدگی موتور سوار

اگر گرما زدگی از این مرحله رد شده و شدت بگیرد، شما دچار گرفتگی عضلات، سردرد، سرگیجه، گشاد شدن مردمک چشم، تنفس کم عمق،‌ استفراغ و غش خواهید شد. مراقب مرحله دوم باشید و اگر احساس کردید به آن نزدیک شده‌اید، کنار زده و اگر امکان تماس دارید، کمک بخواهید.

آفتاب سوختگی: حین موتور سواری در تابستان آفتاب سوختگی می­تواند خطرناک­تر از تصورتان باشد. بخش‌هایی از تن که در معرض نور مستقیم خورشید است می­تواند تاول زده و چون بدن به صورت هوشمند به نقطه­ی سوخته آب می­رساند، کلیت بدن دچار کم آبی شده و کارکرد معمول بدن مختل می­شود.

در صورتی که علائم آفتاب سوختگی بر تن می­بینید، خودتان را به جای خنک و سایه رسانده و به کمک آب، بخش­های ملتهب را خنک کنید.

تجهیزات تابستانی برای جلوگیری از گرمازدگی و آفتاب سوختگی

پیش از آغاز موتور سواری در تابستان دست‌ها و پاهای خود را به کمک لباس‌های مخصوص موتور سواری در تابستان بپوشانید. شاید به نظرتان برسد این نکته غیرمنطقی است، اما لباس­های تابستانی موتور سواری نازک هستند و همزمان می­توانند از آرنج، پا و زانو به خوبی مراقبت کرده و شما را در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش نور خورشید ایمن ­کنند.


نکاتی دربارهی نوشیدنی‌ها

آشامیدن آب در تابستان

کافئین نخورید. هر چقدر هم که آن نوشیدنی‌های انرژی‌زا کافئین­دار در پمپ بنزین‌ها وسوسه انگیز باشند، سعی کنید نخرید. همه‌ی اشکال کافئین ادرارآور هستند، به این معنی که فقط کم آبی و خستگی شما را بدتر می کنند. در عوض آب یا نوشیدنی‌های الکترولیتی گزینه عالی برای شما خواهند بود.

پس از شروع موتور سواری در تابستان مقدار زیادی آب بنوشید، بیش از آنچه فکر می‌کنید به آن نیاز دارید.




سعی شد در این مقاله با اشاره به نکات مهم موتور سواری در تابستان، آگاهی کافی به شما درباره­ی موتور و شرایط بدن­تان اعلام شود. نکات دیگری هم حتما هست که شما از آن مطلعید و با تجربه به دست آورده‌اید، سعی کردیم اساسی‌ترین نکات را بگوییم تا توانسته باشیم، سهم خود در سلامتی شما را به جا آوریم.