موتور سیکلت یکی از وسایل نقلیه ای است که امروزه بسیار مورد استفاده افراد قرار می گیرد. از موتور سیکلت برای انجام کارهای روزمره و درون شهری و همچنین برای استفاده در مسافت های بیرون از شهر هم استفاده می کنند. اما استفاده از موتور سیکلت قوانین خاص خودش را دارد و باید حتما از تجهیزات ایمنی در هنگام رانندگی با آن استفاده کنید. ما در این مطلب قصد داریم در مورد اشتباهات رایجی که در موتورسواری توسط موتورسواران انجام می شود، صحبت کنیم. 

قوانین الزامی موتور سواری

امروزه با توجه به معضل ترافیک که گریبانگیر همه شهرنشینان است، استفاده از موتور سیکلت توسط افراد مختلف بسیار رایج شده است. بنابراین در صورت رعایت نکردن قوانین و سهل انگاری در این زمینه مشکلات زیادی پیش خواهد آمد. رعایت قوانین موتور سواری و استفاده از تجهیزات ایمنی به خصوص کلاه کاسکت بسیار مورد توجه پلیس قرار گرفته و در صورت عدم رعایت این موارد افراد جریمه خواهند شد. برخی از قوانین موتور سواری که افراد ملزم به رعایت آن هستند عبارتند از:

  • داشتن گواهینامه موتور سواری
  • رعایت سرعت مجاز
  • استفاده از کلاه ایمنی
  • ممنوعیت انجام حرکات نمایشی
  • ممنوعیت ایجاد آلودگی های صوتی
  • داشتن بیمه نامه شخص ثالث
  • داشتن بیمه بدنه

قوانین الزامی موتورسواری

اشتباهات رایج موتور سواری

با همه سخت گیری‌هایی که از لحاظ قانونی برای موتورسیکلت سواران وجود دارد، اما باز هم هستند افرادی که قوانین را زیر پا گذاشته و رعایت نمی‌کنند. این افراد با انجام چنین اشتباهاتی نه تنها باعث آسیب رساندن به خودشان می شوند، بلکه افراد و خانواده های بی گناه دیگری را درگیر اتفاقات ناخوشایند می‌کنند.

  1. نداشتن تجربه و مهارت: برخی از موتور سواران فکر می کنند تنها داشتن گواهینامه برای رانندگی حرفه ای با موتور کافی است اما باید بگوییم داشتن گواهی نامه تنها قدم اول برای رانندگی با موتور است. باید برای موتورسواری مهارت و تجربه کافی داشته باشید. به عنوان مثال باید مهارت در تعویض به موقع دنده ها، فرمان ضد فرمان، وضعیت بدن، نگاه به سمت خروجی و غیره را به دست بیاورید. برای این کار بهتر است در زمان های خلوت مانند ساعات آخر شب به تمرین موتور سواری بپردازید. 
  2. توقف: توقف و ترمز گرفتن در انواع مختلف موتور سیکلت ها متفاوت است. چنانچه در این کار حرفه ای هستید اما به تازگی موتور سیکلت خود را عوض کرده اید، باز هم باید با احتیاط این کار را انجام دهید. هماهنگی بین اهرم کلاچ و دریچه گاز موتور در هنگام ترمز گرفتن و توقف کردن کار بسیار مهمی است. با داشتن مهارت در این زمینه می توانید به راحتی و قبل از برخورد با مانع ترمز کرده و در زمان مناسب موتور را متوقف کنید.
  3. دنده نادرست: برای موتور سواری حرفه ای شما باید بدانید کی و چه وقت دنده موتور را کم یا زیاد کنید. در بزرگراه ها و زمانی که ترافیکی در مسیرتان وجود ندارد، می توانید به موتور شتاب داده و دنده ها را یکی یکی افزایش دهید. اما در صورت وجود ترافیک و یا رانندگی در کوچه ها و خیابان های درون شهری بهتر است از دنده های پایین و کم استفاده کرده تا مجبور به ترمز گرفتن های پی در پی نباشید. برای ترمز گرفتن همیشه بهتر است کم کم سرعت موتور را کاهش دهید. ترمز های ناگهانی می تواند فشار زیادی به موتور و ترمز ها وارد کرده و ظرفیت ترمز موتور را کاهش می دهد.
  4. اهرم کلاچ: شما به عنوان یک موتور سوار حرفه ای باید بدانید که نیازی نیست همیشه اهرم کلاچ را فشار دهید. فقط برای زمان هایی که نیاز به تعویض دنده دارید و یا برای توقف کامل موتور نیاز است از کلاچ استفاده کنید. برخی از افراد فکر می کنند در صورت نگه داشتن کلاچ کنترل بیشتری بر موتور سیکلت خود دارند که این تصوری کاملا اشتباه است. 
  5. سرعت نادرست: افراد مبتدی در موتور سواری دوست دارند با سرعت پایین رانندگی کنند. اما باید بدانید که سرعت پایین همیشه و در همه شرایط درست نیست. باید سرعت را با محیط و شرایط خود تنظیم کنید. بهتر است سرعت مناسب با نوع مسیر و جاده ای که در آن موتور سواری می کنید، تنظیم شود. گاهی سرعت کمی بالا بهتر از سرعت پایین در موتور سواری است. اما باید توجه داشته باشید همیشه محدودیت سرعت و یا سرعت مجاز را رعایت کرده تا توسط پلیس جریمه نشوید.
  6. وضعیت بدن: شاید نحوه نشتن روی موتور را مهم ندانید، اما باید بگوییم نحوه و طرز نشستن و حرکات بدن بر روی موتور عامل بسیار مهمی برای حفظ کنترل موتور سیکلت می باشد. دستهایتان باید همیشه بر روی فرمان موتور قرار داشته باشند و انگشتان خود را به طور دائم بر روی اهرم گاز و کلاچ قرار دهید. پاهایتان حتما باید بر روی زیرپایی های مربوطه قرار بگیرند.

حالت نشستن روی موتور سیکلت

  1. رانندگی با موتور سیکلت مانند خودرو است: بیشتر رانندگان تازه کار موتور سیکلت ها فکر می کنند رانندگی با موتور مانند رانندگی با خودرو و ماشین است. اما باید بدانید این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. حتی از نظر ایمنی خودرو ها بسیار ایمن تر از موتور سیکلت هستند. 
  2. توجه نکردن به شرایط آب و هوایی: یکی از دیگر اشتباهاتی که رانندگان موتور سیکلت ها مرتکب می شوند، توجه نکردن به شرایط آب و هوایی خصوصا برای مسافت های طولانی است. شرایط آب و هوا مثل برف و باران و یا باد های شدید بر روی راننده موتور و تمرکز او بسیار موثر هستند. به طور کلی توصیه می کنیم اگر امکانش را دارید در آب و هوای بارانی و برفی از موتور سیکلت ها استفاده نکنید. 
  3. عدم توجه به موارد نگهداری موتور سیکلت: موتور سیکلت ها هم مانند هر وسیله دیگری نیاز به رسیدگی دارند. باد لاستیک ها، روغن موتور، باک بنزین و غیره را در فواصل معین بازرسی و بررسی کنید.
  4. گوش دادن به موسیقی: یکی از اشتباهات رایج در میان موتورسواران گوش دادن به موزیک است. با این کار صداهای اطراف دیگر شنیده نمی شوند و احتمال بروز حوادث بیشتر خواهد شد.