سفر با موتور یعنی تجربه هیجان انگیز زندگی، خواه سفری کوتاه به چند کیلومتر دورتر از محل زندگی، یا سفری طولانی به آن سوی شهرها و روستاهای دیگر. خوشبختانه هرچه استفاده از موتور، ایمن‌تر شد، تجربه جذاب سفر و کمپ با موتور نیز از حاشیه ذهن بسیاری به مرکز آمد. حالا برای برخی، این نوع سفرها لذت بخش‌ترین است و نیز هیجان انگیزترین. اگر موتور سوار حرفه‌ای هستید و این نوع سفر را تجربه نکرده‌اید، لذت شگرفی را از دست داده‌اید.

سفر با هوندا سی جی

چالشی اما همیشه ذهن موتور سواران اهل سفر و کمپ را به خود مشغول می­کند، برای یک یا چند روز ماندن در فضایی دور از شهر و خانه، وسایل را چگونه ببریم؟ حقیقتا برای این نوع سفرها به چمدان محتاج نیستید، باید بدانید که چه چیزهایی را با خود ببرید، چگونه ببرید و نیز به چه اندازه­. در این مقاله به سفر با موتور می­پردازیم و نکات مهمی درباره این تجربه هیجان­آور را با شما در میان می­گذاریم.

لیست موتور سیکلت‌های ادونچر

نکته اول: سبک سفر کنید و فقط ضروریات­ را ببرید

سنگین سفر کردن با موتور منهای خطراتی که دارد، لذت را هم کاهش می­دهد، در نتیجه ضروریات را بردارید، به اندازه و با وزن محاسبه شده، ما به شما می­گوییم که ضروریات چیست و چگونه باید برای سفر با موتور آماده شوید. یادتان باشد، هرآنچه که برای کمپ کردن با موتور احتیاج دارید باید در کوله پشتی شما جا شود، همه، بدون استثنا، شما این فرصت را ندارید که چیزی از موتورتان آویزان کرده یا بر جایی از آن نصب کنید، کمپ با موتور یعنی استحکام و اندازه­ دقیق وزن.

لیست لوازم موتور سیکلت برای سفر را می‌توانید در مطلب لینک شده بخوانید.


نکته دوم: باید به آرام خوابیدن فکر کنید!

بسیاری فکر می­کنند کمپ کردن یعنی رها در جنگل و بیابان با امکانات اولیه زیستن، این­طور نیست، شما باید جایی مستقر شده و خوب بخوابید، از این رو به این دو نیاز دارید:

چادر کمپینگ: اگرچه برای سفر با موتور وجود یک چادر جادار ممکن است وسوسه انگیز باشد، اما چادر مسافرتی مخصوص کمپینگ را انتخاب کنید. این نوع از چادرها جمع و جور هستند و از میله‌های سنگین فلزی در آن­ها خبری نیست. برخی که در کمپ کردن حرفه‌ای هستند، یک ورقه کوچک بزرنت می­برند و می­دانند با آن چطور یک چادر برپا کنند!

کمپ با موتور سیکلت

تشک­: بسیاری از تولید کنندگان وسایل کمپینگ، تشک‌های بادی سبک و فشرده را تولید کرده‌اند که برای یک­ نفر خیلی هم مساعد است. این تشک‌ها به سادگی در کوله شما جا می­شوند. تشک را جدی بگیرید، بعد از یک سواری طولانی با موتور، خوابیدن روی سطح زمین شما را فقط خسته‌تر می­کند. بالش‌های فومی کوچک و تاشو را نیز یادتان نرود.


مهم: همیشه با خود مقداری بند داشته باشید، تا جایی که ممکن است و کوله پشتی‌تان می­پذیرد، با خود بند ببرید، بندها نجات بخش هستند در لحظاتی که حتی فکرش را هم نمی­کنید.


نکته سوم:‌ آب و هوا را بررسی کنید

این موضوع از بدیهیات است و غالب افرادی که سفر می­کنند یه این نکته توجه دارند، البته گاه پیش می­آید که فراموش می­شود! وضعیت آب و هوایی مکانی که به آن سفر می­کنید را پیش از حرکت بررسی کنید، برای این کار به منابع استاندارد رجوع کنید تا از هر نوع خطایی جلوگیری کرده باشید.


نکته چهارم: کمک‌های اولیه

موتور سواری همیشه با خطراتی همراه است، سفر نیز همیشه خطرات خود را دارد وقتی این دو با هم ترکیب می­شوند، واضح است که باید یک کیف کوچک کمک‌های اولیه داشته باشید. این نوع کیف‌ها نیز در بازار موجود هستند، هم موارد اولیه و ضرور­ی مورد نیاز شما برای خدمات پزشکی را دارند و هم به سادگی حمل می­شوند.


نکته پنجم: به کجا می­روید؟

محلی که می­روید اهمیت فوق­العاده­ای دارد، خوب است اگر برای نخستین بار به جایی سفر می­کنید، اطلاعات جامعی از آن مکان جمع کنید. قبل از حرکت هم نقشه دیجیتال در دسترس داشته باشید و هم نقشه چاپی. گاهی GPSها آنقدر که باید هدایت کننده‌های خوبی در مکان‌های دور دست نیستند.

آشنایی با زیباترین جاده‌ها برای موتور سواری

باید به کسی یا کسانی بگویید که کجا می روید، چه زمانی می­روید و چه زمانی برمی­گردید. اگر به صورت انفرادی می‌روید، باید اطلاع رسانی را جوری انجام دهید که افراد بدانند شما در چه زمانی به کدام منطقه رسیده‌اید. سفر با موتور وقتی شیرین است که ایمن باشد.

سفر با موتور سیکلت

نکته ششم: برای غذا برنامه داشته باشید

آماده سازی غذا: شاید ایده­آل باشد که در بهترین رستوران‌ها غذا بخوریم و یا مرغ و ماهی کباب کنیم، در کمپ کردن اما از این قصه‌ها ممکن است خبری نباشد، همچنین وقتی در کمپینگ هستید، هرگز نمی­توانید کاملا پیش­بینی کنید که چه اتفاقی می­افتد، گاهی حتی دقیقا نمی­دانید که کجا هستید و به چه چیزهایی در نزدیکی خود دسترسی دارید.

اجاق‌های تاشو یکی از بهترین گزینه‌های شما برای آماده سازی غذا هستند. یکی از آن­ها را در کوله پشتی خود جا دهید. اگر سفرتان طولانی نیست و قصد دارید در رستوران غذا بخورید، حتما مقداری غذای سبک پرکالری برای لحظات پیش­بینی نشده داشته باشید.


نکته هفتم: به برق نیاز دارید

همیشه به برق نیاز خواهید داشت، ولو به حداقل آن. فرض کنید در سفر با موتور به جنگل رفته‌اید، حالا می­خواهید چادر را در شب و سرما برپا کنید، چه چیزی جز برق می­تواند نجات بخش شما باشد؟ حداقل یک چراغ قوه با شارژ یا باتری­ای که عمر طولانی دارد نیاز دارید. برخی از چراغ قهوه‌ها با انرژی خورشیدی کار می­کنند و در بازار در دسترس هستند، این گرینه هم برای سفر شما مطلوب است. همچنین یک پاوربانک سبک باید با خود داشته باشید.


نکته هشتم: به کبریت اعتماد نکنید!

شما به چیزی مانند کبریت ضد آب یا استارترهای چخماق نیاز دارید که اگر فندک و کبریت­تان خیس شد بتوانید آتش درست کنید، آتش درست کردن شما را از بسیاری خطرها نجات می­دهد. حتی وقت گم شدن، بهترین امکان خبررسانی و علامت دهی به دیگران، آتش است.


نکته نهم: تعدادی کیسه با خود ببرید

ترجیح این است که در سفر با موتور کیسه ضد آب، با خود داشته باشید. اما، حتی اگر کیسه ضد آب در دسترس ندارید، حتما با خود تعدادی کیسه داشته باشید. کسانی که حرفه­ای کمپ با موتور هستند، این گزینه معمولی را گاه یکی از مهم­ترین‌ها می­دانند. گاهی این کیسه برای خشک نگه داشتن وسایلی مانند گوشی همراه شما به کار می­روند.

سفر با موتور سنگین


نکته دهم: برای مقابله با حشرات آماده باشید

همسایه همیشه انسان در کمپ کردن پشه و مگس است، باید راهی برای رهایی از آن­ها پیدا کنید. منهای اسپری حشرات می­توانید از گرما استفاده کنید که انواع حشره را از شما دور می­کنند.


نکته یازدهم: جوراب اضافی و خستگی پا

اگر برای سفر با موتور به خارج از جاده می‌روید یا حتی برای ساعات طولانی مدت روی زین موتور هستید، احتمال ابتلا به تاول‌ پا زیاد است. جوراب‌های تازه و باندهای پددار، از تاول پا جلوگیری کرده و خستگی را به خوبی رفع می­کنند.


نکته دوازدهم: چاقو به همراه داشته باشید

چاقو کارکردهای بسیار زیادی در دنیای کمپینگ دارد، شما قطعا نیاز پیدا می­کنید چیزی را ببرید و با بریده آن چیز دیگری را درست کرده یا به نحوی به خودتان کمک کنید، چاقوهایی نیز در بازار موجود هستند که اساسا کارکرد کمپینگ را دارند و برای این نوع سفرها طراحی شده­اند، بودن آن­ها می­تواند کمک فراوانی به شما باشد.


در این مقاله سعی شد یازده نکته مهم برای سفر با موتور یا کمپ کردن در فضایی دور از خانه را با شما در میان بگذاریم. طبعا موارد و نکات مهم دیگری هم هست که آن­ها برای شما ممکن است بسیار مهم باشد، ما سعی کردیم، اصل موضوع را با شما درمیان بگذاریم. امیدواریم که مفید افتاده باشد.