اگه علاقه‌مند به مسافرت با موتورسیکلت هستید حتماً می‌دانید چالش‌های زیادی را پیشرو خود دارید و باید برای هر کدام راه حلی در نظر بگیرید. خوشبختانه شرکت‌های زیادی امروزه اقدام به رفع چالش‌های سفر با موتور با ساخت تجهیزات مخصوص کرده‌اند که در این مطلب قصد داریم انواع وسایل مربوطه را به شما معرفی کنیم.

تجهیزات موتور سواری مسافرت


وسایل موتور سواری برای سفر

قبل از مشاهده موارد دقت کنید برای موتورسیکلت مناسبی برای سفر انتخاب کنید تا مشکلات غیر متقربه برای شما بوجود نیاید، همچنین اگر موتور سیکلت کلاس ادونچر داشته باشید فضای حمل عالی خواهید داشت که از این لحاظ یک مزیت مهم برای ایمنی رانندگی شما خواهد بود.


1. پوشاک مناسب موتورسواری

هنگامی که قرار است مدت زمان طولانی پشت موتور بنشینید باید پوشاکی بپوشید که اولاً احساس راحتی با آن کنید؛ دوماً عایق خوبی در برابر باد باشند؛ سوماً ایمنی بالایی داشته باشند.

این سه ویژگی تنها برای پوشاک مخصوص موتور سواری در نظر گرفته شده. از این پوشاک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاپشن
  • بوت
  • لباس
  • شولدر و گارد
  • دستکش

توجه کنید همانطور که گفتیم طراحی محصولات برای موتور سواری بسیار متفاوت است، برای مثال جنس کاپشن موتور سواری اغلب برزنتی است و بخوبی عایق باد است همچنین دارای پلاسیتک‌های فشرده در قسمت‌های اتصالی بدن مانند آرنج است تا از راکب در برابر ضربه محافظت کند. البته تمام پوشاک طوری طراحی شده تا عملکرد بدنی راکب محدود نشود چون خود این حالت خطر آفرین است.

لباس موتورسواری برای سفر

تمام اقلام بسیار مهم و حیاتی هستند پس باید حتماً آنان را تهیه کنید. برای مشاهده و خرید انواع پوشاک موتور سواری به فروشگاه استار سیکلت مراجعه کنید.


2. کلاه کاسکت

بدیهی است در هر حالتی باید از کلاه کاسکت استفاده شود اما نکته‌ای بهتر است در مسافرت رعایت کنید این است از کلاه‌هایی مدل کراس، ادونچر و دارای بلوتوث و عینک استفاده کنید. این مدل کلاه‌ها دریچه تهویه زیادی دارند به همین دلیل برای استفاده طولانی بهتر هستند. برای کلاه‌های کراس مجبور هستید عینک بخرید ولی سایر مدل‌ها اغلب دارای عینک جمع‌شوند آفتابی هستند که در سفر بکار می‌آید.

استفاده از بلوتوث برای سفر با موتور این مزیت را دارد که هم رانندگی کنید هم موسیقی گوش دهید!


3. چادر و روکش

استفاده از روکش موتور سیکلت دو مزیت مهم دارد:

  1. از در چشم بودن موتورسیکلت جلوگیری می‌کند.
  2. از موتور در برابر بارش محافظت می‌کند.روکش موتور


4. پروتکشن و گارد موتور

حواستان باشد امکان زمین خوردگی موتور با هر مهارتی، در هر لحظه محتمل است. در سفر حداقل باید عواقب زمین خوردگی را به حداقل رساند تا بتوان به مسیر ادامه داد. برای این امر استفاده از گاردرا هم برای بدنه هم چرخ و فرمان به شما توصیه می‌کنیم.


5. تلمبه و اسپری ضد پنچری

مسیر جاده برون شهری معمولاً پر از سنگ است که اگر نوک تیز باشد براحتی لاستیک شما را پنچر می‌کند. اگر می‌توانید لاستیک یدک همراه خوب حمل کنید اگر نه باید با تلمبه و اسپری ضد پنچری موتور خود را تا یک تعمیرگاه برسانید تا بتوانید مسیر خود را ادامه دهید. 

برای آشنایی با بهترین جاده‌های موتور سواری ما مقاله‌ای جداگانه داریم.


6. ملزومات باربری

از ملزومات باربری می‌توان به باکس، کش باربند و توری یا حتی پایه نگه دارنده گوشی اشاره کرد که اگر قصد حمل بار در هنگام مسافرت با موتور سیکلت داشته باشید بسیار به کار می‌آیند. توصیه می‌کنیم چند عدد کش باربند اضافه نیز با خود در سفر داشته باشید شاید بکارتان آید.

حمل بار در مسافرت با موتورسیکلت

کوله پشتی مخصوص موتورسواری نیز می‌تواند برای شما مناسب باشد زیرا  طراحی آن طوری است که به کمر کمترین فشار را بیاورد همچنین دارای قمقمه آب است نی‌ای که دارد بدون توقف هنگام رانندگی آب بنوشید.


7. میکروفن گروهی

یک محصول بسیار کار آمد برای مسافرت گروهی با موتور استفاده از میکروفن گروهی کلاه کاسکت است، به این صورت که با اتصال میکروفن به کلاه کاسکت تمام افراد بصورت زنده صدای هم را خواهند داشت و در طول مسیر می‌توانند صحبت کنند.بلوتوث سفر کلاه کاسکت


8. قفل 

باید دقت کنید موتور سیکلت شما در هنگام سفر از همیشه بیشتر در معرض سرقت افراد محلی است پس باید از قفل موتور مناسب برای آن استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از دو قفل استفاده کنید تا امنیت بیشتر شود و همچنین موتور را به جسم سنگین بندید و کلید قفل را جایی به قفل از جیب‌تان قایم کنید البته یدک آن را نیز با خود در مسافرت همراه داشته باشید.


وسایل سفر با موتور


دقت کنید جعبه کمک‌های اولیه نیز همراه خود داشته باشید همچنین توصیه می‌کنیم قبل از حرکت سرویس کامل موتور سیکلت را انجام دهید. اگر کپسول کوچک اتفا آتش نیز داشته باشید عالی است.

خلاصه کلام حتماً چالش سفر با موتور را جدی بگیرید زیرا عدم حمل هر کدام از کالاهای ذکر شده بسته به مسافت و سختی راه ممکن است برای شما گران تمام شود. بهتر است برای سفر با موتور از موتورسیکلت های ادونچر استفاده کنید.