وقتی صحبت از بهترین موتورسواران دنیا می‌کنیم، یعنی کسانی که در رانندگی با موتور به مهارت و توانمندی فوق العاده بالایی دست یافته‌اند. علاقه وافر این افراد به رشته موتورسواری باعث شده تا بتوانند در مسابقات میان دوره‌ای و دوره‌ای موتورسواری به رتبه‌های برتر دنیا دست پیدا کنند. 

رشته موتورسواری رشته مهیجی است که از نظر میزان سرعت در رانندگی و افزایش تعادل بدنی در افراد چندین پله جلوتر از دیگر مسابقات رانندگی است. از این روست که کسانی که در این رشته به عنوان برترین‌ها شناخته می‌شوند، در واقع حرفه‌ای ترین‌های موتورسواری هستند که روی ذهن، بدن و مهارت موتورسواری خود بسیار کار کرده‌اند. در ادامه به معرفی ده نفر از برترین موتورسواران دنیا می‌پردازیم.

البته ما در مطلبی دیگر به بررسی بهترین موتور سواران MotoGPپرداخته‌ایم، مشاهده آن مطلب نیز برای شما خالی از لطف نیست.


۱.  جاکومو آگوستینی

جاکومو آگوستینی

آگوی ایتالیایی در میدان رقابت‌های موتورسواری ۱۳ سال حضور پررنگ داشت. این فرد در تمام دوران حرفه‌ای خود موفق به کسب ۱۲۲ عنوان پیروزی در رقابت‌های جایزه بزرگ موتور سواری (MotoGP) شده است. همچنین موفق به کسب ۱۷ عنوان قهرمانی جهان شده است. موفقیت‌های بیشمار این موتورسوار حرفه‌ای باعث شده تا به عنوان یکی از بهترین موتورسواران دنیا شناخته شود. شمار ۱۲۲ برد در  Grand Prix، رکوردی است که همچنان متعلق به آگوستینی است و تاکنون کسی موفق به شکستن این رکورد نشده است.

۲.  مارک مارکز

مارک مارکز

اگر به دنبال اسامی بهترین موتورسواران دنیا هستید، حتما در این لیست با اسم مارک مارکز نیز روبرو خواهید شد. مارکز اسپانیایی موفق به کسب ۵ بار عنوان قهرمانی جهان در رقابت‌های MotoGP شده است. آنچه که مارک مارکز را از دیگر رقبای خود متمایز و برتر می‌کند این است که به عنوان جوان‌ترین فرد در تاریخ موتورسواری حرفه‌ای شناخته شده است. 

این موتورسوار پرافتخار با ارائه استراتژی‌های خاص و نوین نام خود را در لیست بهترین موتورسواران دنیا به ثبت رسانده است. از جمله ایده‌های نوین او عبارتند از: روش کنترل دقیق فرمان، روش به تعادل رسیدن بدن در هنگام سواری و چگونگی افزایش قدرت شتابدهی.

۳.  والنتینو روسی

والنتینو روسی

والنتینو ایتالیایی یکی دیگر از موفق‌ترین موتورسواران در عصر خود بوده است که موفق شده در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ بیشترین پیروزی را در میدان رقابت بدست آورد. او سال‌های سال در جایگاه اول بهترین موتورسواران دنیا قرار گرفته است. تعادل بدنی و سرعت بی‌نظیر والنتینو دو ویژگی و خصوصیت بسیار مهم او هستند که باعث شده در تمام دنیا او را به عنوان یکی از بهترین موتورسواران بشناسند.

۴.  مایکل دوهان

مایکل دوهان

این موتورسوار استرالیایی در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ موفق شده تا جایگاه اول بهترین موتورسواران دنیا را از آن خود کند. در لیست ارائه شده تاکنون، پس از آگوستینی و والنتینو روسی، مایک دوهان با ۵ پیروزی پی در پی بیشترین میزان پیروزی را در رقابت‌های جایزه بزرگ موتورسواری کسب کرده است. (آگوستینی ۸ پیروزی متوالی و روسی ۷ پیروزی متوالی) 

۵.  مایک هیلوود

مایکل دوهان

این موتورسوار بریتانیایی در تمام دوران حضور خود در مسابقات موتورسواری حرفه‌ای موفق به کسب عنوان ۴ قهرمانی متوالی شده است. او همچنین در سال‌های فعالیت خود، (بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۷) در کلاس‌های مختلف موتورسواری موفق به کسب تعداد ۹ قهرمانی شده است. متاسفانه هیلوود در سال ۱۹۸۱ بر اثر یک سانحه رانندگی از دنیا رفت.

۶ . کیسی استونر

کیسی استونر

یکی از رقبای سرسخت والنتینو روسی، کیسی استونر استرالیایی بود. این موتورسوار نیز در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ موفق شده تا عنوان بهترین موتورسوار دنیا را از آن خود کند. اما آن چیزی که سبب شهرت این موتورسوار شد تنها موفقیت‌های او در عرصه رقابت‌های جهانی نبود. کیسی استونر بیش از هر چیزی به علت توانمندی بسیار زیاد خود در سوار شدن روی انواع موتورسیکلت به شهرت دست یافت. فارغ از اینکه موتورسیکلت دارای چه نوع محدودیت‌هایی باشد. او مهارت زیادی در کنترل کردن انواع موتورسیکلت کسب کرده و می‌توانست در زمانی که موتور سرعتی سرسام‌آور دارد کنترلی استثنائی روی آن داشته باشد.

۷.  جان سورتیز

جان سورتیز

این موتورسوار بریتانیایی که حضور او به دهه ۱۹۵۰ برمی گردد با تسلط بسیار بالای خود روی مسابقات موتورسواری به شهرت رسیده است. ۷ عنوان قهرمانی جهان در مسابقات موتورسواری متعلق به جان سورتیز بریتانیایی است. یکی از نکات جالب توجه در مورد سورتیز این است که او در مسابقات اتومبیل رانی نیز شرکت داشته و در سال ۱۹۶۴ موفق به کسب جایزه قهرمانی مسابقات فرمول یک شده است. در لیست ارائه شده، جان سورتیز تنها شخصی است که در مسابقات موتورسواری و اتومبیل رانی موفق به کسب مقام قهرمانی شده و این همان چیزی است که سورتیز را از دیگر رقبای خود متمایز و برتر می‌کند.

۸.  کنی رابرتز

کنی رابرتز

کنی رابرتز آمریکایی یکی دیگر از بهترین موتورسواران دنیاست که در همان اولین سال حضور خود در مسابقات موتورسواری موفق شده مقاوم اول مسابقات جایزه بزرگ موتورسواری را از آن خود کند. در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ رابرتز سه عنوان قهرمانی را از آن خود کرده است. کنی رابرتز به دلیل توانمندی بالایی که در زمینه موتورسواری در پیست خاکی کسب کرده بود به شهرت زیادی دست یافت.

۹.  خورخه لورنزو

خورخه لورنزو

مقام اول مسابقات موتورسواری در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ از آن خورخه لورنزو اسپانیایی است. لورنزو در سال‌های حضور خود در مسابقات موتورسواری موفق به کسب ۶۱ عنوان قهرمانی شد که در نوع خود بی‌نظیر بود. خورخه لورنزو پس از حضور در ۱۸ فصل از مسابقات موتورسواری حرفه‌ای در سال ۲۰۱۹، اعلام بازنشستگی کرد.

۱۰.  وین رینی

وین رینی

وینی رینی آمریکایی آخرین فرد در لیست بهترین موتورسواران دنیاست که موفق شده در دهه ۱۹۸۰ در تمامی مسابقات موتورسواری حضور پیدا کرده و ۳ عنوان قهرمانی را از آن خود کند. اما به علت سانحه تصادفی که در سال ۱۹۹۳ برای او رقم خورد، از ناحیه سینه به پایین فلج شده و برای همیشه از میدان رقابت‌ها کناره گیری کرد.