همیشه نباید به فکر خراب شدن و یا تعمیر موتور وسایل نقلیه باشیم. برخی از اجزا یک وسیله نقیله مانند لاستیک می تواند در طول عمر مفید یک موتور سیکلت موثر باشد. ما در این مطلب قصد داریم در مورد عواملی که در طول عمر مفید لاستیک موتور سیکلت موثر هستند، صحبت کنیم. همچنین راهکار های مفید برای افزایش طول عمر آن به شما ارائه دهیم.

راه‌های تشخیص سن لاستیک موتور 

لاستیک موتور سیکلت یکی از اجزای مهم آن محسوب می شود. کارخانه جات مختلفی در زمینه تولید لاستیک موتور سیکلت ها فعالیت می کنند. هر کدام از این کارخانه‌جاتی سعی دارند از بهترین مواد و متریال برای تولید لاستیک‌ها خود استفاده کنند تا لاستیک های با کیفیتی را تولید کنند. اما همه این کمپانی ها باید طبق استاندارد ها و قوانین خاصی این کار را انجام دهند. طبق استاندارد های موجود طول عمر لاستیک های موتور سیکلت، 5 سال بوده و تحت هر شرایطی بعد از 5 سال باید تعویض شوند.

به عبارتی حتی اگر از یک لاستیک استفاده هم نشود، بعد از گذشت 5 سال از تاریخ تولیدش، این لاستیک فاسد بوده و قابل استفاده نیست. دلیل این امر آن است که بعد از این مدت بیشتر مواد ضد ازن و ضد اکسیژنی که در داخل لاستیک ها به کار رفته‌اند، تبخیر می شوند. استفاده از لاستیک ها بعد از پایان یافتن تاریخ انقضا امکان ترکیدن و پارگی لاستیک ها را افزایش می دهد.برای این که بتوانید سن لاستیک موتور را تشخیص دهید، باید بتوانید عبارت DOT را بر روی لاستیک بخوانید.

علامت روی لاستیک موتور سیکلت 

در کنار این عبارت یک عدد چهار رقمی نوشته شده است که دو رقم اول آن مربوط به سال تولید لاستیک موتور و دو رقم بعدی نشان دهنده این است که لاستیک در کدام هفته از سال تولید شده است. طبق قوانین باید این اعداد در هر دو طرف لاستیک درج شده باشند. تا اگر یکی از آن ها به هر دلیل پاک شود، بتوان از طرف دیگر لاستیک آن ها را خواند. اکثریت تولید کنندگان لاستیک های موتور تا چهار سال برای لاستیک خود گارانتی یا ضمانت قائل هستند. از بین رفتن عاج لاستیک موتور هم می تواند نشانه ای از کهنگی و فرسایش لاستیک ها باشد. برای تشخیص این امر کافی است به طور مرتب لاستیک خود را بررسی کنید. 

عوامل کاهش طول عمر تایر موتور

عوامل زیادی در کاهش عمر لاستیک موتور ها موثر هستند که در ادامه به صورت موردی به بیان هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت:

  1. سبک رانندگی موتور سواران
  2. طی مسافت های طولانی 
  3. وجود مشکل در سیستم تعلیق موتور
  4. بالانس نبودن چرخ ها و فرمان
  5. ضربه به لاستیک ها
  6. توجه نکردن به دست انداز ها
  7. بد رانندگی کردن
  8. نگهداری موتور در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد
  9. تابش مستقیم نور خورشید

وجود همه یا برخی از این عوامل می تواند منجر به کاهش عمر و کیفیت لاستیک موتور ها شده و رانندگی را با خطرات جدی مواجه سازد. بنابراین نیاز است در فواصل زمانی معین لاستیک خود را مورد بازبینی و بررسی قرار دهید. اگر نمی‌توانید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بخواهید. 

عوامل افزایش طول عمر لاستیک موتورسیکلت

برای نگهداری بهتر و افزایش طول عمر لاستیک‌ها باید به نکات مهمی توجه کنید. از جمله این که می توانید لاستیک ها را بعد از مدتی جابجا کنید. یعنی جای لاستیک جلو و عقب را با هم عوض کنید. به طور کلی لاستیک های جلویی موتور زودتر از لاستیک های عقب فرسوده می شوند. به دلیل این که در هنگام دور زدن ها فشار بیشتری به لاستیک جلو وارد می شود. البته این مورد کلی است و بستگی به طرز رانندگی موتورسواران نیز دارد. برخی از موتورسواران با سرعت زیاد رانندگی می کنند و یا ترمز های محکمی می گیرند و به دست انداز ها توجه نمی کنند که این ها باعث فرسایش لاستیک عقب موتور می شوند.

لاستیک ریسینگ هوندا CBR

 یکی دیگر از کار هایی که در افزایش طول عمر و سلامت لاستیک ها موثر است، تنظیم باد و فشار هوای داخل لاستیک ها به طور منظم است. خصوصا در فصل گرما و بعد از طی کردن مسافت های زیاد بهتر است این کار را انجام دهید. بالانس کردن لاستیک ها کار دیگری است که باید به طور منظم انجام شود. در صورت بالانس نبودن فشار بیشتر بر روی یکی از لاستیک ها وارد شده و منجر به خرابی زودتر از موعد آن خواهد شد. 

بهترین زمان تعویض لاستیک موتور

با توجه به این که نوع و میزان استفاده افراد از موتور ها و وسایل نقلیه متفاوت است، زمان تعویض لاستیک ها هم در موارد مختلف متفاوت خواهد بود. توصیه می کنیم به طور مرتب لاستیک موتور خود را چک کنید تا با دیدن علائم خرابی و تشخیص به موقع، لاستیک خود را تعویض کنید. در شرایط ایده آل و در صورت استفاده درست از لاستیک ها، عمر مفید هر لاستیک 5 سال بوده و طبیعتا بعد از گذشت این زمان استفاده از آن جایز نیست. از علائم دیگری که می توان برای تشخیص زمان تعویض لاستیک ها نام برد، می توان به دیده شدن نوار های فلزی در سطح لاستیک اشاره کرد. نکته مهم برای تعویض لاستیک موتور ها این است که گاهی ممکن است یکی از لاستیک ها به دلیل استفاده نادرست یا هر عامل دیگری زودتر خراب شود. 

اما توصیه می شود همیشه هر دو لاستیک را با هم تعویض کنید. به این دلیل که لاستیک ها قبل از ورود به بازار در همان کارخانه ای که تولید می شوند، تست خواهند شد. انجام تست کشش و کیفیت هندلینگ لاستیک ها به صورت جفتی است. یعنی دو لاستیک با هم تست می شوند. از طرفی به کلاس موتور خود هم توجه کرده و تایری مناسب با آن تهیه کنید. بهتر است قبل از آن که به دلیل کهنگی و فرسودگی لاستیک دچار حادثه و خسارت زیادی شوید، اقدام به تعویض تایر و لاستیک موتور خود کرده و اصول نگهداری لاستیک نو را بیاموزید.