شاید شما هم جزو افرادی باشید که قصد خرید یک موتورسیلکت را داشته باشید. کافی است تا سری به بازار زده تا با انبوهی از موتورسیکلت‌های مختلف روبرو شوید. موتورسیکلت‌هایی که هم توسط شرکت های داخلی و هم توسط شرکت‌های خارجی وارد بازار ایران شده‌اند. اما شاید تنوع موتورسیکلت چینی توجه شما را هم به خود جلب کند. امروزه بخش قابل توجهی از فروش موتورسیکلت در بازارهای داخلی، در اختیار موتورسیکلت‌های چینی است. اما آیا موتور سیکلت چینی خوب است؟ اجازه دهید تا در خصوص این مطلب در ادامه بیشتر صحبت کنیم.


صنعت موتورسیکلت سازی کشور چین

کشور چین یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده در سراسر جهان است. محصولات این کشور، فروش قابل توجهی در بازارهای جهانی دارند. امروزه نیز شاهد حضور موتورسیکلت‌های مختلف چینی در بازارهای ایرانی هستیم. باید اشاره داشت که صنعت موتورسیکلت سازی چین، یکی از صنایع بسیار پیشرفته و حرفه ای این کشور است. این صنعت از تکنیک هایی مانند مهندسی معکوس برای ساخت موتورسیکلت های خود استفاده می‌کند. از سوی دیگر، بسیاری از کمپانی‌های موتورسیکلت سازی در چین، از مهندسان و طراحان خبره جهانی بهره مند هستند.

موتور سیکلت در چین

از آن جایی که جمعیت کشور چین بسیار زیاد است، طبیعی خواهد بود که شرکت‌های مختلفی در این کشور دست به تولید موتورسیکلت بزنند. به همین دلیل، ما با تنوع محصولی و کیفیتی بسیار زیادی روبرو خواهیم بود. موتورهای چینی دارای قیمت‌های مقرون به صرفه‌ای بوده و از سوی دیگر، برای آن که قادر به رقابت با سایر موتورسیکلت‌های جهانی باشند، نیاز است تا قابلیت‌ها و امکانات متنوعی را در آن‌ها قرار داد. از این رو نمی‌توان به جرئت اشاره کرد که موتورسیکلت چینی، موتورسیکلت خوبی نیست.


وجود شرکت‌های تولیدکننده متنوع

شاید برای شما هم جالب توجه باشد که در این کشور چیزی بیش از 200 شرکت موتورسیکلت در حال فعالیت هستند. از مهمترین شرکت های تولیدکننده موتورسیکلت چینی می توان به Lifan ، Loncin ، Zongshen ، Jialing ، Jianshe ، Qianjiang ، Haojin ، Shineray ، Bashan ، Jonway ، Wuxi Futong و Cyclone اشاره کرد.

از سوی دیگر، برخی از شرکت‌های تولیدکننده موتورسیکلت در این کشور، با شرکت های خارجی در حال فعالیت هستند. برای مثال شرکت Loncin با BMW آلمان، شرکت Zongshen با Piaggio ایتالیا و Norton انگلیس، Quingqi با سوزوکی ژاپن و پژو فرانسه، Jianshe با یاماها و Lifan با MV Agusta همکاری های مختلفی در زمینه ساخت موتورسیکلت دارند. همکاری با تولیدکنندگان خارجی و حضور طراحان اروپایی منجر شده تا کیفیت نهایی موتورسیکلت های چینی، ارتقا بیشتری پیدا کنند.

کارخانه موتورسازی چینی

بسیاری از شرکت‌هایی که ما به عنوان یک برند اروپایی می‌شناسیم نیز در اصل در چین تولید می‌شوند. برای مثال تفکر همه این است شرکت بنلی یا وسپا در ایتالیا تولید می‌شوند، در صورتی که مراحل تولید این دو برند در سالیان سال است که در چین است.


آیا موتورهای چینی خوب هستند؟

همانطور که در مقاله کلاه کاسکت چینی اشاره کردم، بیشتر کالاهای تولید چین برای ما ایرانیان مقرون به صرفه هستند و  موتورسیکلت نیز از این قاعده جدا نیست. در واقع شما با خرید یک موتورسیکلت چینی می‌توانید به یک موتور با امکانات متنوع و ویژگی های منصر به فرد دست پیدا کنید. از این رو اگر بحث قیمت برای شما مطرح باشد، شما در مقابل موتورسیکلت های چینی، انتخاب زیادی نخواهید داشت.

با توجه به همین نکته، بسیاری از خریداران از موتورسیکلت های چینی استقبال می‌کنند. از سوی دیگر، تنوع محصولی موتورسیکلت‌های چینی بسیار زیادی است. در واقع دست شما در انتخاب یک موتورسیکلت ارزان قیمت، به لطف موتورسیکلت های چینی، کاملا باز خواهد بود. به همین دلیل، این موتورسیکلت‌ها در ایران، فروش مناسبی دارند. اما در خصوص کیفیت موتورسیکلت چینی باید اشاره کرد که این موتورها در کنار تنوع محصولی زیاد، کیفیت متنوعی دارند. 

با این که شاید برخی از سازندگان موتورسیکلت‌های چینی، محصولات کم کیفیت را ارائه می‌کنند، اما هنوز هم موتورسیکلت‌های چینی باکیفیت و مناسب در بازار کم نیست. کافی است تا شناخت خودتان را از موتورسیلکت ها بالا برده تا بتوانید دست به یک انتخاب مناسب بزنید.


بهترین موتور سیکلت‌های چینی

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، موتورسیکلت‌های چینی می توانند کیفیت بسیار بالا و یا کیفیت بسیار پایینی داشته باشند. به عنوان فردی که قصد خرید یک موتورسیکلت چینی را دارد، در ابتدا باید با انواع این موتورسیکلت ها آشنا بوده و تولید کنندگان آن‌ها را بشناسید. در این صورت می توانید یک موتورسیکلت ارزان قیمت و البته با کیفیت انتخاب کنید. اما شاید هنوز هم بسیاری از افراد نمی دانند که بهترین موتورسیکلت چینی، کدام موتورسیکلت است.

ما در این قسمت قصد داریم تا برخی از بهترین موتورسیکلت های چینی در دنیا را به شما معرفی کرده تا در صورتی که قصد خرید یکی از آن‌ها را دارید، از بین لیست زیر دست به انتخاب بزنید. بهترین موتورسیکلت های چینی عبارت اند از:

  • موتورسیکلت لیفان PK
  • موتورسیکلت لیفان CTS
  • موتورسیکلت دایچی 125 و 150
  • موتورسیکلت زونتس 250
  • موتورسیکلت CF Moto
  • موتورسیکلت سوپر سوکو

بهترین موتورهای چینی در ایران

در ایران شرکت‌های کویر موتور،‌ دینو موتور بیشتر از همه به سراغ واردات برندهای چینی رفته‌اند. بیشترین واردات موتورهای چینی در ایران برای موتور سیکلت طرح کلیک است که کیفیت آن نیز زیاد مناسب نیست! از بین موتورسیکلت‌های این دو برند لیست زیر جز باکیفیت‌ترین هستند:

  • دینو RZ3 250
  • بندا 250 دو سیلندر
  • زونتس V 250

موتور چینی در ایران

ورود موتورسیکلت‌های برقی چینی

شاید یکی از دلایلی که موجب شده تا موتورسیکلت چینی تا به این اندازه نه در ایران، بلکه در سراسر دنیا محبوبیت پیدا کند، ورود سریع تکنولوژی در ساخت این وسایل نقلیه باشد. با این که کشور چین در سال‌های آخر سال 2021، اقتصاد چندان مناسبی نداشت، اما صنعت موتورسیکلت سازی این کشور همچنان با قدرت به کار خود ادامه داده و موتورسیکلت چینی با سرعت بیشتری به بازارهای جهانی تزریق شد. یکی از مهمترین این دلایل، ورود موتورسیکلت های برقی چینی بود.

موتورسیکلت‌های برقی در مقایسه با موتورسیکلت‌های بنزینی دارای کارکرد و عملکرد مناسب‌تری هستند. میزان انرژی و سوخت کمتری نیاز داشته و سروصدای بسیار کمتری نیز تولید می کنند. نگهداری از این موتورسیکلت ها ساده تر بوده و فرمان پذیری آن ها نیز راحت تر است. از این رو کشور چین، دست به تولید موتورسیکلت های برقی مختلفی زده تا بدین صورت، نه تنها از تکنولوژی جهانی عقب نماند، بلکه تلاش کند تا همچنان فروش بسیار مناسبی داشته باشد. آمار و ارقام فروش موتورسیکلت چینی نشان می دهد که این کشور، در این خصوص موفق ظاهر شده است.

موتور برقی چینی