موتور سواری دختران به عنوان یکی از اتفاقات پرمخاطبی که امروزه در حال رخ دادن هست، می‌تونه از جذابیت‌های بسیاری برخوردار باشه. با توجه به اینکه موتور سواری به سبب نیاز به حفظ تعادل، کاری نسبتا دشوار به حساب میاد، نیاز به آموزش و تمرین داره. به طوری که روزبه‌روز تعداد بیشتری از بانوان در سنین مختلف، جهت یادگیری موتور سواری اقدام می‌کنن. از طرفی به دلیل افزایش تقاضا برای موتور سواری زنان، برندهای مختلف، موتورهایی با ویژگی‌های به خصوص جهت رانندگی مبتدیان و دختران طراحی و تولید نمودن. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه قصد داریم ویژگی‌های موتور سیکلت دختران و در حقیقت گزینه‌های مناسب برای موتور سواری زنان رو مورد بحث و بررسی قرار بدیم. ویژگی‌های موتور سیکلت دختران

به منظور سهولت روند موتور سواری دختران، خصوصیات ویژه‌ای برای موتورهای مناسب بانوان در نظر گرفته می‌شه. این خصوصیات هم به لحاظ ساختاری اهمیت دارن و هم می‌تونن از نظر عملکرد مورد توجه قرار بگیرن. در ادامه برخی از ویژگی‌های قابل توجه برای انتخاب موتور سیکلت بانوان مورد بحث و بررسی قرار گرفته شده: 


سواری راحت

موتورهایی که در کلاس اسکوتر ساخته می‌شن، اغلب دارای نشیمن راحت هستن و شرایط مناسبی رو برای ساعت‌ها موتور سواری فراهم میارن. از طرفی این نوع موتورها به شیوه‌ای طراحی شدن که سهولت رانندگی بیشتری دارن و نیاز به آموزش آکادمیک رو حذف می‌کنن. از این رو سبک بودن و برخورداری از صندلی راحت، از جمله بارزترین خصوصیاتی هست که در رابطه با موتورهای اسکوتر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیره‌. 

موتور بانوان

قابلیت حمل کیف و بار

برخورداری از یک سبد یا باکس حمل بار برای خانم‌ها، از دیگر فاکتورهایی هست که در انتخاب و خرید موتور سیکلت دختران مورد توجه قرار می‌گیره. از اونجایی که خانم‌ها اغلب وسایل بسیاری در رفت‌وآمدهای خودشون حمل می‌کنن، بهتره موتوری تهیه کنن که دارای سبد یا هر گونه باکس قابل حمل باشه. فضای زیر صندلی توی موتورهای اسکوتر، از جمله خصوصیاتی هست که می‌تونه شرایط خوبی رو برای جابه‌جایی وسایل و کلاه کاسکت فراهم بیاره. به علاوه این نوع موتورها امکان اضافه کردن اکسسوری‌هایی چون سبد رو دارن.


برخورداری از ارتفاع مناسب

توجه به ارتفاع موتور برای قابلیت کنترل در توقف‌ها و سهولت سوار شدن، نمونه دیگری از فاکتورهای قابل تامل جهت انتخاب و خرید موتور سیکلت دختران هست. با در نظر داشتن این مسئله که میانگین قدی زنان در ایران حدود 160 الی 170 سانتی متر هست، انتخاب موتورهایی با ارتفاع بالا نمی‌تونه گزینه چندان مناسبی باشه. چرا که ارتفاع بالا می‌تونه روند موتور سواری رو هم دشوار کنه. 


استهلاک پایین

استهلاک پایین و کیفیت ساخت ایده‌آل، از دیگر فاکتورهای مربوط به انتخاب و خرید موتور سیکلت دختران هست که با کاهش نیاز به تعمیر مداوم، سبب سهولت رانندگی می‌شه. در واقع موتورهایی که استهلاک بالایی دارن، اغلب نیاز به سرویس و تعمیر پیدا می‌کنن. به علاوه این نوع موتورها در برخی موارد نیاز به لوازم یدکی دارن که کمیاب هست. به همین دلیل گزینه مناسبی برای خانم‌ها نیستن.

توجه به موارد مذکور در رابطه با ویژگی‌های موتور سیکلت دختران، نه تنها سبب سهولت رانندگی می‌شه، بلکه می‌تونه تا حد زیادی امنیت بانوان رو تامین کنه. 

زنان با موتور سیکلت در ایران

بهترین مدل‌های موتور سیکلت برای دختران

از اونجایی که تقاضا برای موتور سواری دختران افرایش چشمگیری پیدا کرده، برندهای مختلفی اقدام به تولید موتور سیکلت‌های کلاس اسکوتر کردن که بهترین گزینه برای بانوان هست. در ادامه برخی از گزینه‌های مناسب برای موتور سواری زنان، مطرح شده که می‌توانند در میان گزینه‌های انتخابی بانوان قرار بگیرن: 


موتور سیکلت وسپا Primavera

از جمله آشناترین موتور سیکلت‌های کلاس اسکوتر که امروزه طرفداران بسیاری داره، موتور سیکلت‌های وسپا هستن که علاوه بر ساختار ایده‌آل برای موتور سواری زنان، از تنوع رنگی بالایی برخوردارن و افراد می‌تونن بسته به سلیقه خودشون، از میان گزینه‌‌های موجود، بهترین مورد رو انتخاب کنن. 

موتور سیکلت مناسب دختر

موتور سیکلت بنلی Panarea125

از دیگر موتور سیکلت‌هایی که دارای طراحی موتور وسپا هستن، موتور سیکلت بنلی Panarea125 هست. این موتور سیکلت با الگوبرداری از برند وسپا، تولیدات مشابهی داره که دست شما رو توی انتخاب باز می‌ذاره. 


موتور سیکلت هوندا جینیو

برند هندا مدل جینو رو برای استفاده خانم‌ها از موتور سیکلت در نظر گرفته. این نوع موتور از سهولت بالایی برای موتور سواری برخورداره و نیز استهلاک پایینی داره. 


موتور سیکلت کبیر مدل کلیک‌آپ

در صورتی که دنبال یک مدل اسپرت و مردانه هستین که در میان موتورهای کلاس اسکوتر باشه، می‌تونین سراغ موتور سیکلت کبیر مدل کلیک‌آپ برین. این موتور اسپرت از قدرت و شتاب بالایی برخورداره و برای رانندگی بانوان می‌تونه گزینه مناسبی باشه. 

موتورهای اسپرت زنانه

موتور سیکلت nvx کبیر 

موتور سیکلت nvx از برند کبیر، طرح موتور یاماها آیروکس هست. این موتور سیکلت تا حدودی شبیه به کلیک هست و از جمله گزینه‌های قابل توجه برای موتور سواری دختران به شماره میره. 


علاوه بر مدل‌های مورد بحث، برندهای دیگه‌ هم مدل‌های متنوعی از موتور سیکلت‌های تولیدی خودشون رو برای موتور سواری زنان در نظر گرفتن. در نتیجه در روند انتخاب، می‌تونین با لحاظ فاکتورهای مورد بحث، از میان گزینه‌های موجود، بهترین مدل رو انتخاب کنین. 


آیا ممنوعیتی برای موتور سواری دختران وجود دارد؟

سوالی که اغلب بانوان رو نسبت به موتور سواری درگیر خود می‌کنه، مربوط به بحث ممنوعیت و یا امکان اخذ گواهینامه موتور سیکلت برای اون‌هاست! با توجه به قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی، باید گفت هیچ صحبتی نسبت به منع رانندگی دختران مطرح نشده. با این حال چالش‌های نسبت زیادی در مسیر دریافت گواهینامه موتور سیکلت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیره.


با در نظر داشتن تمامی اونچه که تا اینجا در رابطه با موتور سواری بانوان مطرح شد، در صورتی که شما هم از جمله بانوان علاقه‌مند به رفت‌وآمد با موتور هستین، می‌تونین با توجه به ویژگی‌های مطرح برای موتورهای مناسب زنان، بهترین گزینه رو خریداری کنین. تنوع برندها و مدل‌های موجود در بازار، به شما این امکان رو میده تا گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشین. با این حال نسبت به اخذ گواهینامه و استفاده از کلاه کاسکت مخصوص بانوان بی‌توجهی نکنین تا امنیت شما در طول رانندگی حفظ بشه.