کلاه کاسکت یکی از مهم‌ترین وسایل ایمنی است که استفاده از آن حین موتورسواری ضرورت دارد. اما یکی از نارضایتی‌هایی که برخی از افراد نسبت به استفاده از این کلاه ایمنی دارند این است که پس از مدتی استفاده از آن، دچار گردن درد می‌شوند. گردن درد کلاه کاسکت موضوع مهمی است که باید حتما به آن پرداخته شود. با اینکه این وسیله قرار است از سر، صورت و گردن در برابر حوادث رانندگی محافظت کند، اما اگر از استانداردهای لازم برخوردار نباشد، می‌تواند نواحی سر و بخصوص گردن را آزرده خاطر کرده و آسیب‌های جدی به آن وارد کند. در این مطلب قصد داریم در خصوص روش‌های جلوگیری و کاهش گردن درد کلاه کاسکت صحبت کنیم.

مشکلات استفاده از کلاه کاسکت

در طراحی و ساخت کلاه کاسکت‌ها از استانداردهای خاصی بهره گرفته می‌شود تا تمامی افراد بتوانند از این محصولات استفاده کنند. اما با این حال برخی از مدل‌های کلاه کاسکت ممکن است مشکلاتی داشته باشند. از آن جایی که استفاده از کلاه کاسکت زمان و مکان خاصی نمی‌خواهد و افراد باید در هر فصلی با هر شرایط آب و هوایی به هنگام موتورسواری از این وسیله استفاده کنند، شاید در برخی مواقع مشکلاتی همچون موارد زیر پیش آیند که افراد را کلافه کنند:

  • سنگین وزن بودن کلاه کاسکت
  • گرم بودن کلاه کاسکت
  • وارد شدن فشار به سر و گردن
  • فشرده شدن گوش‌ها
  • و در برخی مواقع کاهش دید

یکی از شایع‌ترین دلایل بی‌میلی افراد برای استفاده از کلاه کاسکت، احساس سنگینی در نواحی سر و گردن در اثر استفاده از آن است. در حالت عادی وزن استاندارد کلاه کاسکت‌ها چیزی بین ۱.۳ تا ۱.۹ کیلوگرم است. اما فشار هوایی که در زمان رانندگی به ناحیه سر وارد می‌شود، می‌تواند وزن کلاه کلاسکت را حتی تا ۶ کیلوگرم هم افزایش دهد. اما برای این مشکل هم راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

گردن درد کلاه کاسکت

استفاده از پد گردن

یکی از راهکارها برای حل مشکل گردن درد کلاه کاسکت، استفاده از پد گردن است. پد یا محافظ گردن وسیله‌ای است که دقیقا برای استفاده زیر کلاه کاسکت استفاده شده است. این وسیله در عین حال که حفاظت بسیار خوبی از نواحی سر، گردن و نخاع افراد هنگام موتورسواری دارد، می‌تواند تا حدی وزن کلاه کاسکت را از روی گردن برداشته و فشار وارده بر آن را کاهش دهد. بنابراین اگر احساس می‌کنید کلاه کاسکت فشار زیادی روی گردنتان وارد می‌کند، می‌توانید به سراغ این نوع پدها بروید. معمولا این پدها قابلیت استفاده زیر هر نوع کلاه کاسکتی را دارند.

پد گردن کلاه کاسکت

قیمت پد گردن کلاه کاسکت از ۱ میلیون تا ۳ میلیون تومان است.

خرید کلاه کاسکت سبک وزن

کلاه کاسکت‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. از جمله انواع آن می‌توانیم به کلاه کاسکت بدون فک، کلاه کاسکت فک ثابت و کلاه کاسکت فک متحرک اشاره کنیم. از نظر کاربری نیز کلاه کاسکت‌ها به دسته‌بندی‌های دیگری تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال؛ برخی از این کلاه‌های ایمنی مخصوص موتورسواری در طبیعت هستند و با عنوان کلاه کاسکت آفرود به بازار عرضه می‌شوند. کلاه کاسکت‌های نیمه ایمنی و کلاه‌های دوار اسپرت نیز نمونه‌های دیگری هستند که هر فردی می‌تواند با توجه به نیاز خود هر کدام از انواع آن را خریداری کند. 

وزن و استانداردهای هر کدام از این کلاه‌های ایمنی متفاوت است. برای اینکه از گردن درد کلاه کاسکت رهایی یابید بهتر است به سراغ کلاه کاسکت‌های سبک وزن بروید. در این بین، کلاه کاسکت‌های فک ثابت و بدون فک نسبت به مدل فک متحرک سبک‌تر هستند. نکته‌ای که باید بدانید این است که مواد به کار رفته در ساخت کلاه کاسکت روی وزن نهایی آن تاثیرگذار هستند. 

کلاه کاسکت‌هایی که بدنه‌ای از جنس الترا کربن دارند جزء سبک وزن‌ترین کلاه کاسکت‌ها در بازار هستند. مواد کربنی، هم به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه می‌توانند از سر و گردن به خوبی محافظت کنند و هم به دلیل سبک وزن بودن از وارد شدن فشار به گردن جلوگیری به عمل می‌آورند. بنابراین بهترین اقدام این است که در زمان خرید کلاه کاسکت به سراغ محصولاتی بروید که بدنه‌ای کم وزن و در عین حال مقاوم دارند.

تقویت عضلات گردن

شاید در برخی مواقع خرید یک کلاه کاسکت کم وزن از نظر هزینه برای خریداران گران تمام شود. بنابراین یک راهکار جایگزین وجود دارد تا بتوان مشکل گردن درد کلاه کاسکت را برای افراد حل کرد. آن هم تقویت عضلات گردن است. برای تقویت عضلات گردن می‌توانورزش‌هایی مناسب این بخش انجام داد. همچنین استفاده از مواد غذایی همچون؛ روغن زیتون، ماهی، قرص‌های امگا ۳، تن ماهی و… به قوی شدن و تقویت غضروف‌های گردن بسیار کمک می‌کنند.