یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که مخاطبان کلاه کاسکت با آن روبه‌رو هستند، مساله‌ی یافتن کلاه کاسکت اورجینال است. متاسفانه این نوع محصولات نیز شبیه به بسیاری از محصولات، نوع تقلبی یا فیک در بازار کم ندارند. از این روست که شما ممکن است به اندازه‌ی خرید یک کلاه کاسکت اصل پول پرداخت کنید و به اندازه‌ی یک کلاه دست دوم هم نتوانید از آن استفاده کنید. 

استفاده از کلاه کاسکت تقلبی، مساله‌ی مرگ و زندگی است، نمی‌توان آن را شوخی گرفت. کلاهی که در برابر فشار آزمایش نشده باشد و ندانیم که تحت چه نوعی از تکنولوژی یا دانش شکل گرفته است، می‌تواند به سادگی در لحظه‌ای که به کمک کلاه کاسکت نیاز داریم، تبدیل به نقطه ضعف من و شما شود. این موضوع و اعتراضات فراوانی که در این باره به گوش می‌رسد باعث شد تا مقاله‌ای در این‌باره نوشته و با شما درمیان بگذاریم و تشخیص اصل از فرع را به شما آموزش دهیم، امیدواریم که مفید بیفتد.


نکته‌ی اول: نشان استاندارد را بررسی نمایید

چنانکه می‌دانید بسیاری از محصولاتی که تقلبی در بازار وجود دارند، می‌توانند به کمک برچسب‌هایی دقیقا نام شرکت یا برند تولیدی کلاه کاسکت را بازسازی کنند، حتی در بخش‌هایی برچسبی را درون فضای داخلی چسبانده و دقیقا نام برند را آن‌جا ذکر می‌کنند.

بررسی استاندارد کلاه کاسکت

به این نکته توجه کنید که ممکن نیست، یک کلاه کاسکت اورجینال باشد اما مورد بازرسی یک سازمان مهم قرار نگرفته باشد و نام مجموعه‌ی بازرسی کننده در کلاه پیدا نشود، پس منهای نام برند به دنبال نشان‌هایی مانند DOT، SNELL یا  ECE بگردید.

ما در مطلبی جدا به استانداردهای کلاه کاسکت پرداخته‌ایم، می‌توانید آن را نیز بخوانید.

 تعداد دفعات تکرار نام برند و بازرس هم مهم است. مستقیم به سراغ لایه‌ی زیر آستر بروید، اگر آن‌جا خبری از نام بازرس نبود، بلافاصله کلاه را کنار بگذارید. 

البته موضوعات چاپی می‌تواند باز هم تقلب باشد، این روزها و در دنیای کلاه کاسکت اورجینال شرکت‌ها برای هر کلاه هویت مستقلی را تعریف کرده‌اند که با کد مرتبط با آن قابل شناسایی است، از این رو به سادگی می‌توانید با بررسی کد موجود در وب‌سایت‌های جهانی، اصل یا فرع بودن کلاه را درک کنید. همچنان بر این نکته تاکید داریم که خرید کلاه تقلبی یعنی بازی تمام عیار شما با مهم‌ترین دارایی‌تان، یعنی سلامتی و جان. 


نکته‌ی دوم: وضعیت داخلی کلاه را بررسی نمایید

بسیاری از کلاه کاسکت‌های تقلبی یک لایه‌ی متوسط از فوم پلی‌استر را در خود جا داده‌اند، در این فوم‌های داخلی حفره‌های تقلبی ایجاد شده که ظاهرا نشان می‌دهد برای جریان هوا تعبیه شده‌اند، اگر این حفره‌ها به صورت یک شبکه‌ی متصل نباشند و همچنین با دریچه‌های لایه‌ی بیرونی کلاه هم‌خوانی نداشته باشند، کلاه کاسکت اورجینال نیست.

لایه داخلی و بیرونی کلاه کاسکت ارجینال

پس به سادگی کافی است دور کلاه در فضای داخلی را دست بکشید، می‌توانید منافذ هواکش بر بخش تاج کلاه را شناسایی کنید، اگر این منافذ قابل لمس بود و با دریچه‌های بیرونی منفذه بر روی کلاه هم‌خوانی داشت، یک کلاه‌کاسکت اصل را در دست دارید. 

وقتی می‌گوییم تاج کلاه مشخصاً به نقطه بالایی کلاه اشاره داریم، از وسط به سمت پیشانی را تاج می‌گوییم. حوالی این نقطه از کلاه را دست بکشید، باید به راحتی منافذ گردش هوا را شناسایی کنید.

 یادتان باشد منهای ضربه‌پذیری کلاه کاسکت اورجینال، یکی از مهم‌ترین مولفه‌های روز دنیا درباره این نوع از کلاه‌ها مساله‌ی تهویه‌ی داخلی است. یک کلاه کاسکت ایمن و کامل فرایند گردش هوا را برای موتور سوار بسیار ساده و در دسترس می‌کند،‌هر نوع خلاء در ایجاد جریان هوای کافی می‌تواند نشانی از تقلبی بودن کلاه داشته باشد.

 اگر حرفه‌ای باشید، کافی است کلاه را دقایقی روی سر خود نگه داشته و عادی تنفس کنید، خیلی زود تقلبی از غیر تقلبی را تشخیص خواهید داد.

 

نکته سوم: وجود سیستم رها سازی سریع (برای هر کلاهی نیست)

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های کلاه کاسکت اورجینال این است که، از سیستمی با نام quick-release یا رهایی سریع بهره می‌برند. سال‌هاست برندهای مطرح بر این زمینه کار می‌کنند که وقت حادثه‌ی احتمالی سر و گردن بتواند فوری از کلاه کاسکت رها شود. سیستمی با نام رهایی سریع برای این امر ساخته شد که معمولا کپی کردن آن ممکن نیست. 

در این عکس می‌توانید سیستم Quick release را رویت بفرمایید. کلاه باید به آسانی و بدون تحمیل فشار به سر و گردن فردی که آن‌ها را پوشیده، از سر آزاد شود. 

سیستم رها سازی سریع کلاه کاسکت

بسیاری از کلاه کاسکت‌های تقلبی این امکان را ندارند و بسیار دشوار از سر شما جدا می‌شوند. موقع خرید کلاه کاسکت اورجینال، امکان یا عدم امکان رهایی سریع در کلاه را بررسی کرده و به محل قرار گرفتن آن نیز دقت فرمایید. 

آپشن کلاه کاسکت اصل

لازم به ذکر است، بررسی‌ها نشان می‌دهد، در بسیاری از مواقعی که به دلیل شوک موتور سوار به حالت بی‌هوشی رفته، این سیستم است که به کادر پزشکی برای رهایی فرد از آسیب‌های عمیق بعدی کمک کرده است. این تکنولوژی خوشبختانه تاکنون قابل کپی کردن نبوده و امیدواریم همچنان هم نباشد.

مشخصه‌ی اصلی یک کلاه کاسکت اورجینال دقت در حفظ ایمنی و توجه به لحظات اورژانسی است. سال‌ها است که در آمریکا و اروپا این موضوعات مورد بررسی دانشگاه‌ها، شرکت‌های تولیدی و انجمن‌های تحقیقی مستقل است. اینکه یک کلاه کاسکت به سادگی آسیب می‌پذیرد، هسته‌ی بیرونی بسیار منعطف و ضربه پذیر است، نشان از این دارد که ابدا مورد مطالعه و بررسی و آزمایش سازمان‌های ایمنی جهان نبوده.


نکته چهارم: کارت اصالت کالا را از فروشنده بخواهید

این نکته از تمامی نکات فوق ساده‌تر و در دسترس‌تر است، شما خیلی ساده می‌توانید از فروشنده بخواهید که کارت اصالت کالا را به شما تحویل دهد، هر نوع گریز و استدلال و توصیف و تفسیر درباره‌ی نبود کارت اصالت کالا، یعنی تقلبی بودن یا مشکل داشتن کلاه کاسکت. کارت اصالت کالا اساسا هویت کلاه شما نیز هست و شناسنامه‌ی آن محسوب می‌شود. 

همچنین به این نکته توجه کنید که در کارتن کلاه کاسکت اورجینال لزوما مقداری لوازم جانبی وجود دارد، از کارتن، بسته‌بندی، کارت اصالت، وجود یا عدم وجود لوازم جانبی کلاه کاسکت هم می‌توانید خیلی ساده اصل بودن یا نبودن کلاه‌تان را شناسایی کنید.

کلاه کاسکت اصل 


آیا استار سیکلت محصولات را به صورت اورجینال به شما تحویل می‌دهد؟

استار سیکلت مفتخر است اساساً مشتریانی را جذب خود می‌کند که فقط به دنبال اصلی‌ها و اورجینال‌ها هستند. تمامی کلاه کاسکت‌های موجود ارائه شده توسط استار سیکلت، تاکید می‌شود، تمامی آن‌ها با کارت اصالت کالا و تمام لوازم جانبی موجود در بسته‌بندی کلاه کاسکت ارائه می‌شود. 

توجه و تمرکز اصلی استار سیکلت از ابتدای شروع فعالیت بر ایمنی و لذت موتور سوار مستقر بوده و ما به چیزی جز این نکته طی سالیان فعالیت توجه نداشته‌ایم. از این رو طبیعی است فیک‌ها و تقلبی‌ها در دنیای ما امکان ورود ندارند. همه‌ی محصولات ما از استانداردهای جهانی برخوردار هستند و معمولا مشتریانی را می‌یابند که حفظ سلامتی و ایمنی و لذت را اساس تهیه‌ی محصول می‌دانند. 


برای خرید کلاه کاسکت به فروشگاه استار سیکلت مراجعه کنید.


سعی شد در این مقاله با گذری بر دنیای کلاه کاسکت اورجینال و اصل شما را با نکاتی آشنا کنیم که وقت خرید کلاه کاسکت باید به آن‌ها دقت کرد. متاسفیم که بگوییم کلاه کاسکت تقلبی می‌تواند جان عزیزان بسیاری را بگیرد و امیدواریم فهم تولید کنندگان تقلبی کلاه کاسکت‌ها به سمتی برود که جان انسان بر تجارت اولویت یابد. مادامی که این فهم موجود نیست، از شما به عنوان خریدار توقع می‌رود که به نکات مهم خرید کالای اورجینال دقت فرمایید.