از جمله وسایلی که هر موتور سواری باید با خود به همراه داشته باشد، می‌توان به کلاه کاسکت اشاره کرد. کلاه کاسکت‌ها جزو لوازم ایمنی بسیار مهمی بوده که می توانند از برخورد ضربه و فشار به سر و گردن راننده در هنگام وقوع تصادف جلویگری کنند. اگر سری به بازار برای خرید کلاه کاسکت زده باشید، متوجه طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌های این لوازم شده‌اید. اما شاید شما به دنبال کلاه کاسکتی باشید که بسته به نیاز و سلیقه شما، شخصی سازی شده است.

ابتدا چند نمونه کلاه کاسکت کاستوم شده را در زیر مشاهده کنید:شخصی سازی کلاه کاسکت، همان چیزی که شما می خواهید

کلاه کاسکت ها جزو پرکاربردترین وسایل و لوازم محافظتی و ایمنی هستند. در کنار تنوع مدل و اندازه، این لوازم دارای طرح‌ها، رنگ‌ها و نقش های بسیار گوناگون و متنوعی هستند. در واقع سازندگان در تلاش هستند تا با افزایش تنوع طرح و الگوهای رنگی کلاه کاسکت‌ها، رضایت حداکثری مشتریان را جلب کنند. با این وجود، برای شما هم ممکن است پیش آمده باشد که هیچ کدام از کلاه کاسکت‌های موجود در بازار، نظر شما را به خود جلب نکرده باشد. در چنین مواقعی، راه حل چیست؟

راه حل این مشکل، تنها و تنها شخصی سازی کلاه کاسکت است. در واقع شما این شانس را دارید تا با شخصی سازی و سفارشی سازی کلاه کاسکت، دقیقا به همان کلاه ایمنی دست پیدا کنید که دقیقا مدنظرتان است. با این وجود، هنوز هم بسیاری از افراد با نحوه رنگ آمیزی کلاه کاسکت و شخصی سازی آن آشنایی ندارند. حال آن که انجام این کار بسیار ساده و آسان بوده و شما می توانید به راحی، حتی در منزلتان نیز با کمی خلاقیت، دست به شخصی سازی و رنگ آمیزی کلاه کاسکتتان بزنید.

مطلب مرتبط: بهترین رنگ کلاه کاسکت


لوازم مورد نیاز برای رنگ آمیزی کلاه کاسکت

برای این که بتوانید طرح و الگوی مورد نظرتان را روی کلاه کاسکت پیاده سازی کنید، بدون شک به لوازم و تجهیزات مختلفی نیاز خواهید داشت. این وسایل می‌توانند به شما کمک کرده تا هرچه ساده تر و راحت تر، فرایند رنگ آمیزی و سفارشی سازی کلاه کاسکت را پشت سر بگذارید. بدین منظور، در اولین قدم، لازم است تا تمامی این لوازم را تهیه کنید. بدون شک برای انجام این کار، به کاتر، سمباده آچار، پیچ گوشتی، قیچی و چنین لوازمی نیاز خواهید داشت. 

با این وجود، در ادامه برخی از مهمترین لوازمی را که جهت سفارشی سازی کلاه کاسکت باید تهیه کنید، به شما معرفی کرده ایم. این لوازم عبارت اند از:

 • رنگ مناسب رنگ آمیزی

بدون شک، اولین و مهمترین وسیله ای که به آن نیاز خواهید داشت، رنگ است. شما باید بدانید که قصد دارید تا چه طرحی را روی کلاه کاسکت خود پیدا کرده و سپس بسته به آن، اقدام به خرید رنگ کنید. همچنین شما شانس این را دارید تا با ادغام رنگ های مختلف، به طیف رنگی جذاب و متفاوتی دست پیدا کنید. البته بسته به جنس کلاه کاسکت، باید رنگ مناسب آن را خریداری کنید. با توجه به این که سطح بیرونی اثر کلاه کاسکت ها از پلاستیک مقاوم است، باید رنگ شما، قابلیت اجرا روی پلاستیک را داشته باشد.

 • پیستوله رنگ

از دیگر لوازم بسیار مهم جهت رنگ آمیزی کلاه کاسکت و شخصی سازی آن می توان به پیستوله های رنگ اشاره کرد. درواقع پیستوله رنگ به شما این امکان را می دهد تا رنگ مورد نظرتان را به صورت یکدست و یکنواخت روی کلاه کاسکت پاشیده و طرحتان را به زیباترین شکل ممکن، اجرا کنید. با این حال، پیستوله رنگ مورد نظر شما، باید سری کوچک و نازکی داشته باشد تا این امکان را به شما بدهد طرح های مینیمال و ساده را روی کلاه کاسکت پیاده کرده و همچنین قسمت های نازک تر را رنگ آمیزی کنید.

 • نوار چسب کاغذی

به تمامی لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای شخصی سازی کلاه کاسکت، می توان نوار چسب های مخصوص را هم اضافه کرد. این نوار چسب ها به شما این امکان را می دهند تا با قرار دادن و چسباندن آن ها روی کلاه، عملیات رنگ آمیزی را با دقت و ظرافت زیادی اجرا کنید. در واقع نوار چسب امکان اجرای خطوط صاف و جداسازی بخش های مختلف، جهت رنگ آمیزی کلاه کاسکت را به شما می دهد. شما برای این کار می توانید از چسب های کاغذی استفاده کنید.


نکات مهم در زمان سفارشی سازی کلاه کاسکت و رنگ آمیزی آن

در صورتی که قصد دارید تا از نتیجه نهایی رنگ آمیزی کلاه کاسکت خود، بهترین نتیجه را دریافت کنید، لازم است تا به دقت به تمامی نکاتی که در این جا به آن اشاره کرده ایم، توجه داشته باشید.

 • در صورتی که تا کنون رنگ آمیزی نکرده اید و یا لوازم و تجهیزات لازم را در اختیار ندارید، سفارشی سازی و رنگ آمیزی کلاه ایمنی خود را به افراد متخصص بسپارید.
 • شما می توانید از شابلن های مختلف که دارای طرح های متنوعی هستند، برای دریافت بهترین نتیجه ممکن، استفاده کنید.
 • به یاد داشته باشید که برای رنگ آمیزی، باید در ابتدا سطح کلاه کاسکت خودتان را از هرگونه آلودگی، گرد و غبار و ... پاک کرده و آن را به خوبی تمیز کنید. در غیر این صورت رنگ چسبندگی لازم را پیدا نکرده و روی کلاه ایمنی، سر خواهد خورد.
 • بعد از رنگ آمیزی باید به اندازه کافی صبر کرده تا رنگ خشک شود و سپس کلاه کاسکت را بردارید.
 • جهت رنگ آمیزی زیباتر، لازم است تا پیستوله رنگ را در یک جهت، به صورت پیوسته و منظم حرکت دهید.
 • در ابتدا طرح دقیق الگو مورد نظرتان را روی کاغذ پیاده کرده تا به خوبی بدانید مراحل رنگ آمیزی به چه صورتی خواهد بود.

مطلب مرتبط:  آموزش تمیز کردن کلاه کاسکت


مراحل رنگ آمیزی کلاه کاسکت و سفارشی سازی

حال که به خوبی با تمامی نکات رنگ آمیزی کلاه ایمنی آشنا شدید، می توانید کار خودتان را شروع کنید. از آن جایی که شاید بسیاری از شما هنوز هم این کار را انجام نداده اید، ما در این قسمت به صورت قدم به قدم، به شما گوشزد می کنیم که چه کارهایی را باید انجام دهید.

 1. در قدم اول، نیاز است تا رنگ را درون پیستوله رنگ ریخته و آن را برای انجام کار آماده کنید.
 2. قسمت های جانبی و متعلقات کلاه کاسکت، مانند لبه ها را از آن جدا کنید. 
 3. به کمک یک پارچه تمیز، تمامی سطح کلاه کاسکت را تمیز کرده تا هیچگونه آلودگی، چسبندگی، چربی، گرد و غبار و ... روی سطح آن بافی نماند.
 4. در این مرحله نیاز است تا به کمک یک سمباده، تمامی قسمت های کلاه کاسکت، آن محل هایی که قصد رنگ آمیزی دارید را صاف و یکدست کرده تا هیچ ناهمواری روی سطح کلاه ایمنی وجود نداشته باشد.
 5. حال نیاز است تا زیرسازی رنگی صورت بگیرید. رنگ زیرساز مورد نظر خودتان را روی کلاه اجرا کنید. سپس بعد از خشک شدن رنگ، به کمک سمباده، یکبار دیگر، تمامی ناهمواری های موجود روی سطح کلاه کاسکت را برطرف کنید.
 6. اکنون زمان رنگ آمیزی کلاه کاسکت فرارسیده است. کافی است تا طرح اولیه خودتان را آماده کرده و سپس به کمک پیستوله رنگ، رنگ مورد نظرتان را روی کلاه کاسکت اجرا کنید.
 7. برای اجرای هرچه بهتر خطوط و یا پیاده سازی الگوهای مختلف، می توانید از نوار چسب استفاده کنید. نوار چسب را روی کلاه قرار داده، سپس الگو خودتان را اجرا کرده و قسمت های اضافی نوار چسب را با کاتر بریده و جدا کنید. حال روی نوار چسب، رنگ آمیزی را انجام داده و در نهایت نوار چسب را بردارید تا الگو مورد نظر روی کلاه پیاده شود.
 8. در مرحله قبل باید به خاطر داشته باشید که تنها زمانی می توانید نوار چسب را روی کلاه ایمنی بچسبانید که اجازه دهید لایه قبلی رنگ، خشک شود.
 9. بعد از این که اجرای سطح سفارشی سازی کلاه کاسکت شما به پایان رسید، نیاز است تا کلاه ایمنی را در یک محیط خشک و گرم، مانند زیر نور خورشید، قرار داده تا رنگ به خوبی خشک شود.
 10. در مرحله نهایی نیز قطعات و لوازم جانبی جدا شده از کلاه کاسکت را مجددا به آن نصب کنید. بدین صورت به ساده ترین شکل ممکن، شخصی سازی کلاه کاسکت خود را به پایان خواهید رساند.