موتورسیکلت‌ها نیز از جمله وسایل نقلیه‌ای هستند که به گواهینامه نیاز دارند. در صورتی که گواهینامه موتورسیکلت را به همراه نداشته باشید، پلیس می‌تواند شماره جریمه کرده و موتور شماره را ضبط کند. در گذشته موتورسیکلت‌ها بیشتر از نوع رادیاتوری بودند. اما رفته رفته موتورسیکلت‌های برقی نیز به بازار ایران ورود کردند. از آن جایی که در ابتدا سخت‌گیری‌های زیادی در خصوص گواهینامه موتور برقی صورت نمی‌گرفت، اکنون این سوال به وجود آمده است که آیا برای استفاده از موتورسیکلت برقی آیا نیاز به گواهینامه وجود دارد یا خیر؟ اجازه دهید تا در ادامه به صورت کامل در خصوص این مورد صحبت کنیم.

بصورت کلی در کشورمان هیچ تفاوتی میان قوانین موتور برقی و بنزینی نیست پس باید شما اقدام به دریافت گواهینامه کنید. البته بارها دیده شده ماموران سخترگیری بسیار کمتری نستب به موتورسیکلت برقی دارند. نکته‌ی جالب این است برای دریافت گواهینامه موتور برقی باید آزمونی بدهید که با موتور بنزینی است!


موتورسیکلت‌های برقی و مزایای آن‌ها

همانطور که از نام این موتورسیکلت‌ها نیز پیدا است، برخلاف موتور سیکلت‌های بنزینی، از انرژی الکتریکی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. با این که در سال‌های گذشته تنوع محصولی موتورسیکلت‌های برقی زیاد نبود، اما امروزه شاهد آن هستیم که این وسایل نیز دارای گونه‌ها و مدل های بسیار زیادی هستند. به همین دلیل، افراد زیادی تمایل دارند تا به جای استفاده از موتورسیکلت‌های بنزینی و قدیمی، از از این نوع استفاده کنند.

موتور برقی

ساده‌تر شدن موتورسواری به کمک موتورهای برقی، یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت این وسایل است. البته این تنها مزایای این تجهیزات نیست. باید اشاره داشت که موتور سیکلت‌های برقی اصطکاک بسیار کمتری داشته و از این رو هزینه های نگهداری کمتری نیز خواهند داشت. آلودگی تولید شده توسط این نوع بسیار پایین بوده و البته کنترل آن ها نیز ساده‌تر است. با این وجود، شاید خیلی از افراد با قوانین موتورسیکلت برقی به خوبی آشنایی ندارند. یکی از قوانین موتورسیکلت برقی، نیاز به داشتن گواهینامه است.


گواهینامه موتورسیکلت برقی

پیش از ورود موتورسیکلت‌های برقی و حتی تا چند سال بعد از اولین ورود این وسایل، هنوز هم کنترل های سخت و جدی در خصوص دریافت گواهینامه موتورسیکلت برقی وجود نداشت. از آن جایی که کنترل و راندن چنین تجهیزاتی به دانش خاصی، به مانند موتورسیکلت های بنزینی نیاز ندارد،

طبق قوانین، هیچ تفاوتی بین موتورسیکلت های برقی و بنزینی وجود ندارد. از این رو هر وسیله نقلیه‌ای که دارای دو چرخ و یک موتور باشد، در گروه موتورسیکلت‌ها جا خواهد گرفت و برای راندن آن نیاز است تا فرد گواهینامه موتورسیکلت دریافت کند. فرقی ندارد که شما از یک موتورسیکلت برقی و یا بنزینی استفاده می کنید، لازم است تا آموزش های مختلفی را در خصوص نحوه نگهداری، سوار شدن، راندن و محافظت از خود را فرا گرفته تا از بروز تصادف و آسیب رساندن به خود و دگیران جلوگیری کنید. از این رو طبق قوانین موتورسیکلت برقی، نیاز است تا نسبت به دریافت گواهینامه آن اقدام کنید.

گواهینامه موتور برقی

آیا نداشتن گواهینامه موتور برقی جرم محسوب می شود؟

طبق قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی، استفاده از هرگونه وسیله نقلیه تنها در صورت داشتن گواهینامه مجاز خواهد بود. در غیر این صورت، فرد مجرم شناخته شده و پلیس قادر خواهد بود تا او را جریمه کند.

از این رو شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که جریمه نداشتن گواهینامه موتورسیکلت برقی چیست؟ باید گفت که نداشتن گواهینامه موتورسیکلت برقی همان جریمه ای را برای شما به همراه خواهد داشت که نداشتن گواهینامه موتورسیکلت بنزینی به همراه دارد. طبق این قوانین در ابتدا ممکن است جریمه‌های نقدی کوچک مشخص شود. با تکرار جرم، جریمه های نقدی بیشتر شده و این احتمال وجود دارد که موتورسیکلت برقی توسط پلیس ضبط شود. همچنین اگر جرم به صورت مکرر انجام شود، ممکن است تا فرد متخلف دستگیر نیز شود.


قوانین دریافت گواهینامه موتور برقی

با توجه به تمامی موارد گفته شده، شاید شما هم قصد داشته باشید تا نسبت به دریافت گواهینامه موتورسیکلت برقی اقدام کنید. در این صورت لازم است تا مدارک خودتان را جمع آوری کرده و به یکی از آموزشگاه های رانندگی در سطح شهر مراجعه کنید. اما به یاد داشته باشید که آموزشگاه ها زیاد با یکدیگر تفاوت ندارند. بهتر است آموزشگاهی را انتخاب کنید که به محل زندگی شما نزدیک بوده تا رفت و آمد شما ساده تر شود. 

موتور برقی کوچک

البته که امروزه جهت رفاه حال موتورسواران، امکان دریافت گواهینامه موتور برقی به صورت یک روزه نیز وجود دارد. برای دریافت گواهینامه موتور در کمتر از 24 ساعت، کافی است تا با به همراه داشتن مدارک، به شهرک آزمایش مراجعه کرده و آزمون ها را پشت سربگذارید.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه موتور سیکلت برقی

یکی از قوانین دریافت گواهینامه موتورسیکلت برقی، به همراه داشتن مدارک لازم است. در صورتی که فرد مدارک خواسته شده را در اختیار نداشته باشد، امکان دریافت گواهینامه نیز برای او وجود نخواهد داشت. از مهمترین مدارک برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معاینات پزشکی
  • وضعیت نظام وظیفه (معافیت، پایان خدمات، اشتغال به تحصیل)
  • عکس 3 در 4
  • کپی و اصل کارت کلی
  • کپی و اصل شناسنامه
  • ارائه گواهینامه ماشین (در صورت وجود)
  • آزمون های گواهینامه موتورسیکلت برقی

از دیگر قوانین دریافت گواهینامه موتورسیکلت می توان به لزوم شرکت در آزمون های تئوری و عملی اشاره کرد. در آزمون‌های تئوری از شما سوالاتی در خصوص قوانین موتورسیکلت برقی، قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی و ... خواهد شد. از سوی دیگر، لازم است تا جهت شرکت در آزمون عملی گواهینامه موتورسیکلت، به شهرک آزمایش مراجعه کنید. در آن جا از شما خواسته می شود تا سوار موتورسیکلت شده و آن را از میان موانع به صورت زیگزاگی عبور دهید. در صورتی که این کار را به خوبی و بدون کوچکترین اشتباهی انجام دهید؛ گواهینامه موتورسیکلت برقی برای شما صادر خواهد شد.