حیاتی‌ترین ابزار ایمنی برای هر موتور سوار، کلاه کاسکت او است، اما هنوز هم درباره­ی اینکه بهترین کلاه ایمنی کدام است و کدام ویژگی‌های یک کلاهِ درجه­ یک و خوب را از دیگری جدا می­کند، پرسش بسیاری است. در این مقاله با اشاره به ویژگی کلاه ایمنی خوب شاخص‌های بهترین کلاه کاسکت ممکن را با شما درمیان می­گذاریم، امیدواریم که مفید باشد. 

کلاه ایمنی خوب

پیش از ورود اما بد نیست به این نکته اشاره کنیم که خیلی خوب و جذاب است که کلاه ما با رنگ و شکل موتور ما هارمونی داشته باشد، اما مشخصه ظاهری تنها مولفه نیست، بسیاری از مولفه‌های دیگر می­توانند زیبایی یک کلاه را تکمیل کنند که وقت خرید باید به آن­ها هم توجه کرد. وقت خرید منهای ظاهر کلاه کاسکت به گزینه‌های زیر دقت کنید.


- بهره‌گیری کلاه ایمنی از استانداردهای جهانی 

امروزه کلاه کاسکتی را واقعا کلاه کاسکت می­خوانیم و کلاه ایمنی خوب را چیزی می­دانیم که از استانداردهای روز دنیا بهره ببرد. وقتی می­گوییم استاندارد، مشخصا به این نکته اشاره داریم که کلاه کاسکت باید از شاخصه‌هایی و معیارهایی برخوردار باشد که از طریق سازمان­های جهانی مانندDOT مورد تایید قرار گرفته است.

این استانداردها به شکل سخت­گیرانه‌ در سازمان جهانی بررسی می‌شوند و اگر کلاه کاسکت کوچکترین مشکلی از منظر ایمنی داشته باشد، تولید آن رد و متوقف می­شود. از این رو اولین مولفه یک کلاه ایمنی خوب را، پیروی آن از استانداردها می­دانیم. در نظر داشته باشید که تولید کننده‌ها در صورت بی‌توجهی به این امر مهم، شدیدا در آمریکا و اروپا جریمه می­شوند. 

برای آشنایی با استاندارد کلاه کاسکت به لینک مراجعه کنید.


- وجود سیستم Quick Release در کلاه کاسکت

سیستم Quick Release، یکی از سیستم‌های به روز کلاه کاسکت است که این روزها، همه کلاه کاسکت­‌های خوب دنیا از آن بهره می­برند. این سیستم به شما کمک می­کند که کلاه، خیلی سریع از سر رها شود، گاه با یک تکان انگشت یا فشردن یک دکمه کلاه کاسکت از سر باز می­شود و این بهترین حالت است. دیگر دنیای بست­ه‌ای حلق‌ه­ای قدیمی به پایان رسیده.


- پد داخلی کلاه قابل شسشتو باشد 

یکی از مهم‌­ترین نکات یک کلاه ایمنی خوب برای موتور سواری، امکان شستشوی پد داخلی است. وقتی پدها امکان شستشو نداشته باشند، ممکن است پس از قرار گرفتن بر روی سر در مدت زمان طولانی به دلیل تعریق و تجمیع گرد و غبار، حفره­های جریان هوا پر شوند. تجمیع حفره­های جریان هوا می­تواند موتور سوار را در زمان، دچار مسائل تنفسی کند. 

کلاه کاست تمیز

از‌ آن بدتر، اگر پد داخلی قابل شستشو نباشد، ممکن است شما با ناراحتی‌های پوستی درگیر شوید. از این رو یکی از مهم‌­ترین اموری که وقت خرید کلاه کاسکت باید مورد توجه قرار دهید، قابل شستشو بودن پد داخلی است. ما در مطلبی جداگانه درباره شستشو کلاه کاسکت توضیح مفصلی داده‌ایم.


- کلاه ایمنی باید تولید روز باشد 

سرعت تولیدات در جهان ما خیره کننده است و هرساله نوع جدیدی از محصولات با امکانات و ویژگی­‌های بهبود یافته وارد بازار می­‌شوند، از این رو وقتی شما از کلاه کاسکت روز استفاده می­کنید،‌ مطمئنید که دانش امروز برای حفظ ایمنی شما، تا نهایت مسیر و راه خود را رفته و شما نیز می­توانید به عنوان موتور سوار از داشتن کلاه ایمنی خوب و البته ایمن مطمئن باشید. ترجیحا، کلاه را به روز خریداری نمایید. 


- کلاه کاسکت باید سبک وزن باشد 

بعد از اینکه بازار کلاه کاسکت در جهان گرم شد، بزرگترین چالش موتور سواران سنگینی کلاه کاسکت بود، مطالعه‌ی برخی از تصادف‌ها در اتحادیه‌ی اروپا این امر را روشن کرد که سنگین بودن کلاه کاسکت می­تواند عامل برخی از تصادفات و چالش­‌های حین موتور سواری باشد، از این رو تولید کنندگان وقت و انرژی فراوانی برای یافتن بهترین راه کنترل وزن کلاه کاسکت تعریف کردند. 

نتیجه این شد که دیگر کلاه کاسکت­‌های سنگین مانند قبل تولید نمی­‌شوند و تقریبا همه­ی کلاه کاسکت­‌های روز، به عنوان اولین مولفه به وزن سبک کلاه کاسکت فکر می­کنند. شما نیز وقت خرید باید این موضوع را در اولویت بگذارید، سنگینی کلاه در حالاتی حتی می­تواند برای شما خطرناک باشد! کلاه ایمنی خوب، کلاه سبک است.

کلاه کاسکت سبک


- وجود شب­رنگ در طراحی 

موتور سواری در شب یکی از لذات هر موتور سواری است. رعایت ایمنی در شب اما فقط مرتبط به خود موتور سوار نیست، دیگران نیز باید حضور و وجود موتور سوار را در خیابان و جاده متوجه باشند، از این روست که شب­رنگ­، یکی از مهم­ترین ویژگی کلاه ایمنی خوب به شمار می­روند. شما هم وقت تهیه کلاه کاسکت باید به این ویژگی توجه جدی نشان دهید. 

خبر خوب این است که در سال ۲۰۲۳ بسیاری از کلاه­ کاسکت­‌های وارد شده به بازار، منهای دارا بودن شب­رنگ، از LED بهره می­برند، که اتفاق فوق­العاده­ای برای شب سواران محسوب می­شود.


- وجود لوازم جانبی در بازار

لوازم جانبی کلاه کاسکت، کالاهای مکمل یا جانشین بخش­‌های مختلف کلاه هستند که شما همیشه به آن­ها نیاز پیدا می­‌کنید، از این رو ما همیشه به کسانی که کلاه کاسکت تهیه می­کنند، این نکته را یادآور می­شویم که پیش از خرید باید درباره­‌ی وجود لوازم جانبی کلاه کاسکت در بازار کسب اطمینان کنید. 

بسیار پیش میاید که کسانی در سفرهای خارجی به دلیل ظاهر جذاب، یک کلاه کاسکت را خریداری کرده و وارد می­کنند و پس از مدتی استفاده به دنبال لوازم جانبی آن در بازار می­گردند، مثلا طلق نوعی از کلاه کاسکت در بازار ایران اساسا موجود نیست و شما همان نوع را خریداری کرده­اید. این یعنی زمانی که از دست می­دهید و هزینه‌­ی مازادی که باید برای حل این مشکل در نظر بگیرید. 


- تهیه کلاه کاسکت بر اساس نیاز

وقت خرید یک کلاه ایمنی خوب باید این نکته را در نظر داشته باشید، آن­چه که به عنوان مولفه­‌های شکل­دهنده‌­ی کلاه کاسکت است آیا واقعا نیاز شما را بر طرف می­کند؟ آیا مثلا ماژولار بودن یک کلاه کاسکت برای شما مهم است و یا فقط این امر را بر اساس یک کارکرد ظاهری انتخاب کرده­اید. از این روست که بسیاری از شما وقت خرید کلاه کاسکت به مشاوره نیاز دارید، باید بدانید که دقیقا برای چه کارکردی چه نوعی از کلاه کاسکت را خریداری نمایید. 

انتخاب کلاه کاسکت

هنوز هم دیده می­شود، برخی از موتور سواران شهری، به دنبال کلاه­‌هایی می­گردند که کارکرد آفرود دارد، علت آن را که می­‌پرسید، خریدار استدلال‌­های دقیقی نداشته و فقط شنیده­ است که نوع ایکس یا ایگرگ کلاه ایمنی خوب است، کلاه کاسکت یک همراه است که باید برای ما کارکرد همراهانه داشته باشد. 


- انتخاب اندازه­ی مناسب

انتخاب اندازه درست و مناسب یک کلاه کاسکت، یکی دیگر از چالش‌­های همیشه­‌ی موتور سواران است. گاه دیده می­شود که کلاه کاسکت بی­اندازه شل و یا زیادی نامتناسب و سفت بر سر موتور سوار نشسته، در هر دو صورت انتخاب اشتباه بوده است. 

در مقاله‌­ی دیگری به تفصیل نحوه­ی انتخاب کلاه ایمنی خوب بر اساس اندازه­ی سر را توصیف و تبیین کردیم، به این مقاله رجوع کنید.


- وجود عینک ضدمه 

بدتر از این نیست که وقت موتور سواری در جاده مجبور شوید هی کلاه را درآورده، جاده را مشاهده کرده و ادامه دهید، کلاه باید مساله‌­ی مه را برای شما حل کند. برای این کار تکنولوژی Pinlock Visor در بسیاری از کلاه کاسکت‌­های خوب روز دنیا موجود است. موقع تهیه‌ کلاه به این عینک فوق­العاده مهم نیز توجه نشان دهید. 

بخار کلاه ایمنیتلاش شد در این مقاله با گذری بر مهم­ترین ویژگی­های کلاه ایمنی خوب، نحوه خرید بهترین کلاه کاسکت برای شما توصیف و تبیین شود، البته آن­چه که گفته شد، همه­ مولفه‌های یک خرید کامل نیست، شما باید به نکات دیگری هم توجه کنید، اما به هر روی اصلی‌­ها با شما درمیان گذاشته شد، تا بهترین انتخاب برای شما به ساده­‌ترین شکل ممکن باشد. 

برای خرید و مشاهده قیمت کلاه کاسکت روی لینک کلیک کنید.