تا به حال به فرایند تولید کلاه کاسکت فکر کرده‌اید؟ کلاه ایمنی که به طور معمول هر روز بر سر می‌گذارید و امنیت خود را با آن دوچندان می‌کنید، دارای یک فرایند تولید و مونتاژ تخصصی و حرفه‌ای است. این فرایند از چند مرحله پر زحمت تشکیل شده تا اطمینان حاصل شود که کلاه کاسکت تمامی استانداردهای ایمنی را دارد. همین استانداردها و سخت گیری‌ها در روند تولید کلاه کاسکت باعث می‌شوند تا این محصول بتواند در طول مسیر، سلامت و ایمنی افراد را به خوبی تضمین کند. 

در این مطلب یک بررسی جامع و تخصصی درباره صفر تا صد تولید کلاه کاسکت در کارخانه داریم که می‌خواهیم آن را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.


فرآیند تولید کلاه کاسکت

شاید اگر با مراحل تولید کلاه کاسکت در کارخانه آشنا شوید، کمی بیشتر نسبت به نگهداری آن کوشا باشید. این وسیله ساده و البته بسیار کاربردی، مراحل سخت و مهمی را سپری می‌کند که به شرح زیر هستند:

  1. قالب گیری تزریقی مواد اولیه
  2. صاف کردن و سنباده زدن
  3. نقاشی و برگردان
  4. چسباندن گیره‌ها و تسمه‌ها
  5. بررسی کیفیت
  6. بسته‌بندی و حمل و نقل

در ادامه به بررسی هر کدام از این مراحل می‌پردازیم.


قالب گیری تزریقی مواد اولیه

EPS کلاه کاسکت

در فرایند تولید کلاه کاسکت از چند مواد اولیه استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها EPS است. در ابتدا دانه‌های ریز و کوچک پلی استایرن را تحت گرما و فشار منبسط می‌کنند. این اقدام به تولید فوم کلاه کاسکت که سفید رنگ است منجر می‌شود. خب حالا پلی استایرن اولیه به پلی استایرن منبسط یا همان EPS تبدیل شده است. 

قالب اولیه کلاه

این کار را از طریق وارد کردن مهره‌های منبسط نشده به درون دستگاه قالب گیری تزریقی انجام می‌دهند که در نهایت به ما یک پوسته داخلی باکیفیت برای کلاه کاسکت ارائه می‌کند. البته بایستی بدانید که این پوسته به تنهایی مقاومت مکانیکی لازم را در برابر فشارهای شدید ندارد، از همین رو آن را با یک روکش ABS می‌پوشانند. این دو روکش را به کمک چسب‌های صنعتی به یک ساختار خارجی متصل می‌کنند.

در واقع همین لایه خارجی است که از سر شما در برابر ضربه اولیه وارد شده محافظت می‌کند.


بیشتر بخوانید: آشنایی با قطعات و اجزاء کلاه کاسکت


صاف کردن و سنباده زدن

صاف کردن کلاه کاسکت

در این مرحله یک پوسته آماده شده داریم که بایستی برای صاف و یکدست شدن وارد مرحله سنباده زنی شود. با استفاده از ماشین پولیش و کاغذهای سنباده زنی، تمامی سطح پوسته کلاه را صاف کرده و اتصالات و ناهمواری‌هایی که در مرحله قبل وجود داشتند را به طور کامل از بین می‌برند. 

این کار علاوه بر این که مواد اضافی را از روی کلاه کاسکت برمی‌دارد، باعث می‌شود تا کلاه برای ورود به مرحله رنگ‌آمیزی نیز آماده شود. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانید ضرورتی برای رنگ کردن کلاه ایمنی وجود ندارد و برخی از این کلاه‌ها وارد مرحله رنگ‌آمیزی نمی‌شوند.


نقاشی و برگردان

اتاق رنگ آمیزی کلاه کاسکت

هرچه مراحل قبلی با کیفیت بهتری انجام شوند، نتیجه مرحله نقاشی و رنگ‌آمیزی نیز قابل قبول‌تر خواهد بود. پیش از رنگ آمیزی، سطح کلاه کاسکت را به الکل‌های صنعتی آغشته کرده و آن را درون دستگاه‌های خلاء قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا هر نوع گرد و غباری از سطح کلاه کاملا جذب شده و از بین برود. حال رنگ‌های مورد نظر که طبق نظر متخصصین انتخاب شده‌اند با تفنگ‌های رنگ‌آمیزی مخصوص به سطح کلاه ایمنی پاشیده می‌شوند. 

کلاه کاسکت خام

این رنگ‌آمیزی در دو مرحله انجام می‌شود. مرحله اول رنگ‌آمیزی پایه و مرحله دوم نیز رنگ‌آمیزی اصلی. بلافاصله بعد از کامل شدن این مرحله، کلاه به خط مونتاژ برگردان می‌رود تا نیروهای متخصص، برگردان‌های رنگارنگ و تزئینی را روی آن بچسبانند. بعد از گذشت ۳ الی ۴ ساعت کلاه مجددا به مرحله رنگ‌آمیزی می‌رود تا لایه نهایی تاپ کوت روی آن انجام شود.

طرح کلاه کاسکت


چسباندن گیره‌ها و تسمه‌ها

مرحله نصب گیره‌ها و تسمه‌ها طی یک فرایند همزمان انجام می‌شوند. با استفاده از تجهیزات مخصوص سوراخ‌هایی را برای اتصال تسمه‌های امنیتی بر روی کلاه ایجاد می‌کنند. نگران نباشید این سوراخ‌ها و اتصالات ایجاد شده مشکل یا ناراحتی به هنگام استفاده از کلاه کاسکت برای شما ایجاد نمی‌کنند. چرا که برای این کار از دستگاه‌های لیزر و دایکت مخصوص برای برش دقیق آستر داخلی استفاده می‌شود که دقتی چند میلیمتری دارند.

چسباندن اجزا کلاه

بررسی کیفیت (QC)

تمامی مراحلی که کلاه کاسکت تا اینجا سپری کرده، همراه با یک مرحله کنترل کیفیت بوده است. در واقع هر مرحله پس از تکمیل شدن و به پایان رسیدن، کلاه را از نظر ایمنی و کیفیت تست و امتحان می‌کند. در صورتی که فاکتورها و استانداردهای کیفی لازم در کلاه مشاهده نشود اجازه ورود آن به مرحله بعدی داده نمی‌شود. 

معمولا قطعاتی که از نظر کیفیت در سطح خوبی قرار ندارند، دور ریخته می‌شوند. این قطعات را برای کاهش میزان تولید ضایعات بازیافت می‌کنند. زمانی که متخصصین و ناظران مربوطه به طور کامل یقین پیدا کردند که کلاه کاسکت فاکتورها و پارامترهای کیفیت را در خود دارد، محصول واجد شرایط دریافت علامت ISI می‌شود. همچنین در همین مرحله نشان شرکت تولید کننده نیز بر روی کلاه ثبت می‌شود تا در نهایت محصول آماده ارسال به مرحله بسته‌بندی شود.

چک نهایی در کارخانه

در واقع در همین مرحله است که سازمان‌های خارج از شرکت کلاه کاسکت تولیدی شرکت را به صروت تصادفی به آزمایگاه‌های خود نیز می‌برند تا بررسی کنند محصول تولیدی کیفیت لازم را برای کسب نشانی مانند ECE با DOT دارد یا نه.


بیشتر بخوانید: انواع استاندارد کلاه کاسکت


بسته‌بندی و حمل و نقل

این مرحله نیز آخرین مرحله از آماده‌سازی و تولید کلاه کاسکت است. در این مرحله کلاه‌های ایمنی را بر طبق سفارشات خریداران در بسته‌بندی‌های باکیفیت و مرغوبی قرار داده و به نقاط مختلف دنیا ارسال می‌کنند. در بسته‌بندی آپشن‌هایی مانند آچار، طلق یا کاور قرار میگیرند. همچنین انتخاب جنس و کیفیت جعبه نیز برای مشتری و آسیب ندیدن کلاه در حمل بسیار اهمیت دارد.

جعبه کلاه کاسکت


و در آخر لذت ببرید

همانطور که دیدید شاید شاهکار مهندسی و فناوری در تولید کلاه کاسکت کمتر از خود موتور سیکلت نباشد. برای طراجی کلاه کاسکت مسابقات باید به تک تک اجزا و آیرودینامیک در آوردن کلاه بر اساس سر دقت کرد تا ذره‌ای از عملکرد موتورسوار مختل نشود.

برای خرید انواع کلاه کاسکت روز دنیا با استانداردهای معتبر می‌توانید از بخش فروشگاه ما اقدام کنید.


منبع: https://www.studds.com/blog/how-is-a-motorcycle-helmet-manufactured-detailed-steps-from-start-to-finish