تجربه‌ی تصادف شاید یکی از بدترین حس‌ها یا لحظاتی است که هر کس می‌تواند در زندگی خود تجربه کند، شوربختانه اما، چه بخواهیم، چه نخواهیم گاه با این حوادث درگیر می‌شویم. مراقبت‌های ویژه پس از تصادف با موتور اما نکته‌ای است که می‌تواند آسیب وارده به ما را تا حد معقولی کاهش دهد و یا از آسیب‌های بعدی به خوبی جلو بگیرد. با توجه به علاقه‌ای که به سلامتی شما داریم، برآن شدیم که در این مقاله نکاتی را با شما درمیان بگذاریم که می‌تواند در تصادفات احتمالی از آن استفاده کنید.

امیدواریم که هرگز اتفاق نیفتد، اما اگر تصادف کردید، باید این‌ها را به خوبی رعایت کنید، پس در ذهن داشته باشید و به آن به خوبی فکر کنید.

نکته اول:‌ وقت تصادف به سلامت خود فکر کرده و موتور را رها کنید!

برای اکثر موتور سواران، موتور سیکلت آن‌ها کودک شیرین‌شان است. به این معنی که پس از تصادف، غریزه‌ی آن‌ها دستور می‌دهد که حرکت کنند و قطعات شکسته‌ی موتور را بازبینی کنند. عاقلانه نیست! وقت تصادف، نخست خودتان را از مرکز خطر فاصله دهید تا امکان تشدید تصادف متوقف شود.

آسیب موتور سیکلت در تصادف

شاید بدیهی بنظر برسد ولی بسیاری از افراد تلاش برای حرکت دادن موتور می‌کنند که باعث می‌شود آسیب‌های شما را دو چندان شود. وقت تصادف بدن آدرنالین ترشح می‌کند و شما چندان از وضعیت خودتان آگاه نیستید، پس لطفاً موتور را رها کنید و خودتان را در اولویت بگذارید، شما که بهبود یابید، موتور هم به سلامت اولیه بازمی‌گردد. یادتان نرود که شما موجود زنده هستید نه موتور!


نکته دوم: کلاه و لباس‌ موتور سواری را درنیاورید!

بسیاری از افراد بلافاصله پس از تصادف با موتور سعی می‌کنند، کلاه کاسکت یا بوت، یا دستکش‌شان را دربیاورند، ابداً به آن‌ها دست نزنید، ممکن است در سرگمی تصادف و نیز ترشح بی‌اندازه‌ی آدرنالین، درباره‌ی وضعیت نواحی مختلف بدن‌تان آگاه نباشید و با بیرون آوردن کلاه کاسکت به گردن خود آسیب بیشتری وارد کنید.

پرت شدن کلاه کاسکت در تصادف

بهترین اقدام این است که سعی کنید حرکت بدن‌تان را محدود کنید و با خیال راحت به منطقه‌ای برسید که بتوانید تا رسیدن نیروهای اورژانس در یک موقعیت خنثی استراحت کنید، بعد با شناسایی اوضاع می‌توانید تغییراتی در پوشش را انجام دهید.


نکته سوم: مراقب یخ‌زدگی تماشاگران باشید!

ترجیح این است که در صورت امکان و وجود شرایط خودتان اورژانس را مطلع کنید، اما اگر ممکن نبود، باید از کسانی که در صحنه حاضر هستند درخواست کنید که این کار را برای شما انجام دهند. یادتان باشد، بسیاری از کسانی که در صحنه‌ی حادثه قرار می‌گیرند، از منظر روانی دچار یخ زدگی شده و به درخواست‌های شما پاسخ نمی‌دهند، به این حالت روانی، اثر تماشاگر می‌گویند.

اثر تماشاگر در تصادف موتور سیکلت

شما باید فرد را در حالت یخ‌زدگی دقیق صدا کنید، مثلا: «شما آقایی که آبی پوشیدی»، فرد را از حالت یخ‌زدگی خارج کرده و بعد از او بخواهید که اورژانس را مطلع کند. مطالعات نشان می‌دهد در بسیاری از تصادفات همه‌ی تماشاگران دچار حالت یخ‌زدگی شده و دست به اقدامات غیرضروری می‌زنند. تصادف با موتور هم از این قاعده مستثنی نیست.    


نکته چهارم: اگر ممکن است از منظر ذهنی بر شرایط مسلط باشید

شوک جسمی، طبیعت تصادف با موتور است و همچنین شوک روانی، ممکن است شوک جسمی باعث شود که تنفس یا نبض‌تان بسیار سریع بزند و حالت تهوع و استفراغ داشته باشید، سعی کنید در این مدت از منظر ذهنی بر شرایط مسلط شوید تا وقت ورود اورژانس امکان ارائه‌ی اطلاعات از وضعیت بدن‌تان را داشته باشید.

یکی روش‌هایی که می‌تواند ذهن شما را آرام کند این است که به آرامی از منطقه خطر دور شوید و پشت به صحنه تصادف بنشینید تا ذهن شما کمی بتواند آرام بگیرد.


نکته پنجم: جمع‌آوری شواهد مهم است

اگر از منظر ذهنی وضعیتی دارید که موقعیت را به خوبی درک می‌کنید، از فردی بخواهید که با گوشی همراه شما در صورت سلامت و یا با گوشی همراه خودش از صحنه‌ی تصادف فیلم تهیه کند و از زوایای مختلف به کمک دوربین داستان تصادف شما را به روشنی نشان دهد. پس از بهبودی و درگیری با فرایندهای قانونی و بیمه به شواهد نیاز خواهید داشت.

همچنین ممکن است پس از تصادف با موتور، پلیس راهنمایی و رانندگی از شما سوالاتی داشته باشد یا از شما بخواهند که شکایتی را تنظیم کنید، در این حالات اول باید مطمئن شوید که منظر ذهنی و جسمی وضعیت معمول و عادی دارید و بعد در این زمینه‌ها با پلیس همکاری کنید.


بهترین راه پیشگیری از تصادف با موتور چیست؟

واقعیت این است که حادثه خبر نمی‌کند و شما ابدا نمی‌دانید دقایقی بعد دچار کدام سانحه‌ی احتمالی می‌شوید، اما رعایت برخی از قوانین معمول می‌تواند تصادف با موتور را برای شما به حداقل برساند، به این موارد ساده اما کاربردی دقت کنید:

از محدودیت‌های سرعت تعریف شده در شهر و جاده پیروی کنید، این محدودیت‌ها مطالعه شده ایجاد می‌شوند و فقط برای توقف سرعت شما به کار گرفته نشده‌اند.

حین موتور سواری شما باید هیجان را کنترل کنید و نه هیجان شما را!

وقتی وضعیت روانی خوبی ندارید، خسته هستید، دارو مصرف کرده‌اید و احساس خواب‌آلودگی دارید، در هیچکدام این حالات موتور سواری نکنید.

از سواری‌های طولانی صرف‌ نظر کنید، اقامت در اقامتگاه یا کمپ کردن در گوشه‌ای عاقلانه‌تر از ورود به بیمارستان است.


سعی شد در این مقاله با ارائه‌ی نکات مهمی درباره‌ی واکنش‌های شما پس از تصادف با موتور،‌ شما را درباره‌ی بهترین و درست‌ترین واکنش‌های لحظه‌ای، در این مواقع سخت آگاه کنیم، امیدواریم آنچه که گفته شد، بتواند منجر به سلامت شما شود.