امروزه هنوز هم هستند افرادی که استفاده از کلاه ایمنی را جدی نگرفته‌اند و بدون کلاه کاسکت اقدام به رانندگی با موتور می‌کنند. ما در این مطلب قصد داریم دو مورد از اتفاقاتی که برای افراد پیش آمده و می توانست منجر به مرگ آن ها نشود را بیان کنیم تا شاید درس عبرتی برای سایر افراد باشد. چنانچه شما یکی از افرادی هستید که در این زمینه سهل انگاری می کنید، خواندن این مطلب شاید تلنگری به شما باشد. پس تا پایان همراه ما باشید.

داستان

طی حادثه‌ای که در تیر ماه سال 1402 در همدان اتفاق افتاد یک دستگاه ماشین سواری با یک موتور سیکلت در دور میدان اصلی شهر برخورد می کند. همانطور که می‌دانید اکثر شهر ها با معضل ترافیک روبرو هستند. پس نمی توانیم بگوییم که سرعت ماشین سواری زیاد بوده است. طبق گزارش پلیس این حادثه به هیچ عنوان حادثه شدیدی نبود. بعد از برخورد ماشین به موتور، موتورسوار از موتور پرت شده و سرش به زمین برخورد می کند. این موتور سوار اصلا از کلاه کاسکت استفاده نکرده بود. بنابراین تنها علت فوت در یک حادثه نه چندان شدید شکستگی جمجمه سر موتورسوار اعلام شد. اگر این موتورسوار که اتفاقا جوان هم بوده از کلاه ایمنی استفاده می‌کرد، شاید پایان زندگی اش این چنین رقم نمی‌خورد.

مرگ موتور سوار

حادثه دیگر که در مرداد ماه سال گذشته در شهر تهران رخ داد، موتورسوار نه تنها از کلاه ایمنی استفاده نکرد، بلکه با سرعت زیاد اقدام به انجام حرکات نمایشی در خیابان های شهر می کرد. این موتورسوار جوان اصلا به جلوی خود توجه نکرد. زمانی که راننده ماشین جلویی خیلی عادی ترمز کرده به دلیل عدم توجه، موتورسوار به پشت ماشین برخورد می کند. در این تصادف موتور سوار باز هم پرت شده و به دلیل ضربه وارد شده به سر در دم جان باخت. از این دست حوادث روزانه در تمام کشور ها و شهر ها اتفاق می‌افتند و فقط مختص به ایران یا کشور خاصی نیست. درست است در این تصادفات فقط یک نفر از بین می رود اما تبعات آن ممکن است دامن گیر چندین خانواده شود.


علت تصادفات موتور سیکلت

تصادف موتور سیکلت با ماشین می تواند علل مختلفی داشته باشد. ممکن است در برخی از موارد یکی از دو طرف مقصر باشند و گاهی هر دو طرف با بی قانونی و عدم رعایت مسائل ایمنی دچار مشکل شوند. اما موتورسواران به دلیل اینکه موتور مانند ماشین کمربند ایمنی نداشته و در و پنجره ندارد، بیشتر از رانندگان و سرنشینان ماشین ها در معرض خطر هستند. تنها وسیله ایمنی که در موتورسواران مورد استفاده قرار می گیرد، کلاه کاسکت است. سر انسان نیز مهمترین عضو بدن بوده که ضربه به آن ممکن است باعث مرگ شود. البته که دیگر اعضا هم مهم هستند. اما اعضایی مانند دست و پا اگر بشکنند، بعد از مدتی خوب خواهند شد. اما سر اگر ضربه ببیند، بسیار خطرناک است. بنابراین باید تمام موتورسواران علاوه بر این که مسایل و موارد قانونی را رعایت می کنند از وسایل و تجهیزات ایمنی هم استفاده کنند. 

یکی دیگر از دلایل این که شمار تصادفات موتور سیکلت ها با ماشین زیاد بوده این است که موتور سیکلت در میدان دید بسیاری از راننده ها قرار ندارد. بسیاری از رانندگان بعد از تصادف می گویند که ما اصلا موتورسوار را ندیدیم. از طرفی موتورسواران هم خصوصا در ترافیک ها از بین ماشین ها عبور می کنند، از فضاهای کوچک رد می شوند و حتی ممکن است از جاده ها و کوچه های یک طرفه نیز عبور کنند. این مسایل در کنار هم باعث ایجاد حوادثی جبران ناپذیر خواهد شد. بنابراین علاوه بر رعایت مسائل ایمنی باید به موارد قانونی هم توجه کرد. 


توصیه به موتورسواران

در حال حاضر استفاده از کلاه کاسکت برای همه موتورسواران الزامی بوده و در صورت عدم استفاده موتورسوار از کلاه ایمنی ممکن است توسط پلیس جریمه شده و یا این که موتور آن ها توقیف و راهی پارکینگ شود. بهانه اکثر موتورسواران برای استفاده نکردن از کلاه ایمنی، گرمای هوا و یا سنگینی کلاه کاسکت و عدم دید کافی است. جالب است بدانید امروزه فناوری تولید کلاه کاسکت ها پیشرفت زیادی کرده است. کلاه کاسکت های جدید با تکنولوژی جدید ساخته می شوند و امکانات مختلفی دارند.

تجهیزات موتور سواری

 امکاناتی مانند بلوتوث، هندزفری، میکروفون و غیره باعث شده افراد با استفاده از این کلاه ها دچار محدودیت در انجام کار های خود نشوند. با استفاده از بلوتوث کلاه کاسکت می توانید به راحتی به گوشی تلفن همراه خود وصل شده و در صورت لزوم به تلفن های ضروری پاسخ دهید. هر چند این کار هم بسیار خطرناک و غیر قانونی است. کلاه کاسکت های جدید دارای طلق جلوی کلاه کاسکت هستند که ضمن این که از آسیب نور خورشید به چشم ها جلوگیری می کند، میدان دید افراد را کاهش نمی‌دهد. 


خرید کلاه کاسکت

بهتر است برای خرید کلاه کاسکتی که متناسب با نیاز های شما باشد، تحقیقات لازم را انجام دهید. امروزه فروشگاه ها و برند های زیادی اقدام به تولید کلاه کاسکت های خاص با طراحی و امکانات خاص کرده اند. از طرفی می توانید با کمی تحقیق و پرس و جو کلاه های ایمنی با کیفیت بالایی را با قیمتی مناسب خریداری کنید. بنابراین هیچ بهانه ای برای خرید کلاه کاسکت نخواهید داشت. حتی می توانید کلاه کاسکت مورد پسند خودتان را به صورت اینترنتی از طریق فروشگاه های آنلاین سفارش داده و درب منزل خود تحویل بگیرید. 

تمامی این امکانات برای این است که شما حتما و الزاما از کلاه های ایمنی در موتورسواری و سایر ورزش ها استفاده کرده تا از خطرات و حوادث مختلف در امان بمانید. فراموش نکنید صرف استفاده از کلاه ایمنی نمی تواند تمامی خطرات را از بین ببرد. همانطور که گفته شد موتور از جمله وسایل نقلیه ای است که هیچ گونه حفاظ و تعادلی نداشته و احتمال بروز حوادث در موتور سواری بسیار زیاد است. ضمن استفاده از کلاه های ایمنی، باید قوانین موتور سواری را شناخته و در عمل به آن ها مصمم باشید. در این صورت نه تنها برای خود بلکه برای سایر افراد هم دردسری ایجاد نخواهید کرد.