موتور سواری برای بسیاری از افراد به عنوان یک تفریح یا سرگرمی جذاب شناخته می‌شود که می‌تواند هیجان زیادی ایجاد کند. سواری گرفتن با موتور در طول جاده احساس رهایی و آزادی خاصی به شما می‌بخشد. البته که بایستی این کار را با مهارت زیادی انجام داد. بنابراین آموزش و یاد گرفتن موتور سواری پیش از اینکه بخواهید به دل جاده بزنید، از اهمیت زیادی برخوردار است. برای شروع کار لازم است تا دوره‌های آموزشی لازم را گذرانده و در پایان گواهینامه موتور سواری را دریافت کنید. ما تصمیم داریم در این مطلب با ۵ گام موثر برای موتور سواری حرفه‌ای آشنا شویم.


توجه: موتور سواری حرفه‌ای یعنی رعایت یکسری اصول و قاعده استاندارد و با حرکات آتروباتیک با موتورسیکلت تفاوت‌های زیادی دارد. همچنین این حرفه در ایران تقریبا هزینه بسیار زیادی دارد، زیرا علاوه بر هزینه‌های گزاف برای موتورسیکلت باید تن به هزینه‌های ایمنی خود مانند کلاه کاسکت یا لباس موتور سواری نیز بدهید.


همه چیز درباره موتور سواری حرفه‌ای

احتمالا اگر در حال مطالعه این مطلب هستید، در دسته افرادی قرار دارید که به شدت به موتور سواری حرفه‌ای علاقمندند. یا اینکه تصمیم دارید در مسابقات بین المللی شرکت کنید و تجربه یک موتور سواری هیجان‌انگیز را داشته باشید. ما اینجاییم تا به شما برای دستیابی به این هدف کمک کنیم. در ابتدا بایستی به خوبی بدانید که تبدیل شدن به یک موتور سوار حرفه‌ای به این راحتی‌ها نیست.

یادگیری موتورسواری حرفه ای

شجاعت یکی از واژه‌های کلیدی برای موتور سواری حرفه‌ای است و هر کسی نمی‌تواند از پس چالش‌ها و سختی‌های آن بربیاید. البته نباید در همین ابتدای کار بدون انگیزه و ناامید شوید. بهتر است پیش از هر قضاوتی در مورد توانایی‌های خود، دست به کار شده و موتور سواری را تجربه کنید. دنیای موتور سواری حرفه‌ای، دنیایی است از انواع خبرها و حواشی. گفته‌های زیادی در مورد این حرفه وجود دارد که یکی از جنبه‌های آن‌ مربوط به شرط‌بندی و قمار است. 

در زمان برگزاری مسابقات موتور سواری حرفه‌ای که از نقاط مختلف دنیا هزاران بازدید کننده به خود جذب می‌کند، شرط‌بندی‌های متعددی بر روی موتور سواران یا برند موتور سیکلت آن‌ها انجام می‌شود. بنابراین دنیای موتور سواری حرفه‌ای برای عده زیادی از افراد، دنیای جذاب و پر از هیجانی است که نمی‌توان به راحتی از آن دست کشید. اما برای حرفه‌ای شدن در این زمینه بایستی به چه نکاتی توجه کرد؟ 


پیش از تصمیم گیری‌های بزرگ، کمی فکر کنید

درست است که هر کسی رویاهایی را در سر می‌پروراند و در تمام طول زندگی برای دستیابی و تحقق این رویاها، تلاش و سخت کوشی می‌کند. اگر شما هم در رویای این هستید که روزی به یک موتور سوار حرفه‌ای بدل شوید، به شما تبریک می‌گوییم. داشتن چنین هدف چالشی و سختی می‌تواند شما را در مسیر رشد و پیشرفت قرار دهد. چرا که موتور سواری حرفه‌ای به مهارت فوق العاده‌ای احتیاج دارد و نیازمند تمرین زیاد است. 

انتخاب حرفه‌ای موتور سواران شدن

اما از آن جایی که تصمیمات شما به خصوص در دوران نوجوانی و جوانی به شدت بر روی زندگی آینده‌تان تاثیرگذار است، بهتر است پیش از اینکه دست به هر اقدامی بزنید کمی تامل و تحقیق کنید. بررسی کنید که آیا واقعا با توجه به ماهیت و شرایط کار، شما فاکتورهای لازم را برای شروع موتور سواری حرفه‌ای دارید یا خیر؟ پیش از اینکه قدم بزرگی برای این کار بردارید، اطمینان حاصل کنید که برای آن آماده هستید. ابتدا باید این نکته مهم را بدانید که موتور سواری معمولی روزانه با موتور سواری حرفه‌ای کاملا متفاوت هستند. 

برای تبدیل شدن به یک سوارکار حرفه‌ای لازم است تا تمرین‌های سخت و طولانی را با موفقیت سپری کنید و دائما به دنبال کسب مهارت باشید. تسلط داشتن برای موتورسواری حرفه‌ای جزء ضروریات این کار است. در واقع شما با موتور سواری حرفه‌ای به دنبال لذت بیشتر نیستید، بلکه هدفتان پیروزی در رقابت‌های مهم است. پس با در نظر داشتن تمامی این موارد، بهتر می‌توانید به نتیجه برسید که آیا واقعا شما برای موتور سواری حرفه‌ای شخص مناسبی هستید یا خیر؟ این می‌تواند در آینده، تمامی جنبه‌های زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی شما را تحت تاثیر قرار دهد.


با رعایت این ۵ نکته موتور سواری حرفه‌ای کنید!

این گام‌ها به شما کمک می‌کنند تا به طور معقولانه‌ای قدم در مسیر موتور سواری حرفه‌ای بگذارید.:

  1. انتخاب یک موتور سیکلت و تجهیزات ایمنی مناسب
  2. آموزش اصولی
  3. تمرین نکات مهم آموزشی
  4. استفاده از دنده مناسب
  5. دقت در انتخاب لاستیک

در ادامه هر کدام از این ۵ گام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


انتخاب موتور سیکلت و تجهیزات مناسب

موتور سیکلت مناسب

موتور سیکلت‌ها انواع و اقسام گوناگونی دارند. سبک طراحی و ساخت هر کدام از آن‌ها متفاوت از دیگری است. این تنوع باعث می‌شود تا هر فرد به تناسب شرایط و سلیقه خود، بتواند نمونه مناسب را خریداری کند. اگر می‌خواهید در دنیای رقابت حرفی برای گفتن داشته باشید، اولین قدم داشتن یک موتور سیکلت مناسب است. 

موتوری که بتوانید روی آن احساس راحتی کرده و سواری لذت بخشی را با آن تجربه کنید. لیست موتور سیکلت‌های حرفه‌ای را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین معتبر دریافت کنید. بهتر است بررسی دقیقی در مورد هر کدام داشته باشید و در صورت امکان انواع آن را امتحان کنید تا در نهایت بتوانید به گزینه مناسب خود برسید. در این زمینه نظرات دیگران چندان تاثیری نخواهد داشت. بهتر است خودتان دست به کار شوید. موتوری را انتخاب کنید که با شرایط بدنی شما هماهنگ بوده و در زمان سواری نیز احساس آزادی و رهایی قابل قبولی در شما ایجاد کند.

همچنین برای تامین ایمنی خود باید مانند یک موتورسوار حرفه‌ای از تجهیزات ایمنی استفاده کنید تا آسیبی به بدن شما در حوادث پیش نیاید. برای راهنمایی در این زمینه می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا بهترین تجهیزات را با توجه به بودجه مورد نظر به شما پیشنهاد بدهند.

استفاده از تجهیزات ایمنی


آموزش مناسب

موتور سواری حرفه‌ای، مانند هر فعالیت و حرفه دیگری نیاز به آموزش تخصصی و تمرین کافی دارد. در خلال همین آموزش‌ها و تمارین است که شما با نقاط ضعف خود آشنا شده و آن‌ها را به مرور حل می‌کنید. همچنین نقاط مثبت کار را تقویت کرده و مهارت‌هایتان را افزایش می‌دهید. هر چه تمرین‌های چالشی بیشتری انجام دهید، در هنگام موتور سواری و رو به رو شدن با موانع و مانورهای مختلف، واکنش‌های بهتری از خود نشان خواهید داد. علاوه بر این، تمرین کردن و کسب تسلط بیشتر، بر روی تقویت انرژی روحی و جسمی شما نیز بسیار موثر است.


تمرین نکات مهم آموزشی

گاهی بهتر است در زمان تمرین کردن، خودتان را به چالش بکشید و فرایند تمرین را کمی سخت‌تر کنید. درست است که موتور سواری حرفه‌ای اغلب در جاده‌های آسفالت انجام می‌شود. اما تمرین کردن در مسیرهای خاکی و حاوی سنگ ریزه نیز می‌تواند مهارت شما را افزایش دهد. سعی کنید جاده‌هایی که کمی صعب العبور هستند و یا سواری در آن‌ها مشکل است را در برنامه تمرینی خود قرار دهید و نکات آموزشی جدید از آن‌ها یاد بگیرید. با این کار، ترفندها و تکنیک‌های موتور سواری شما بهبود پیدا کرده و می‌توانید در زمان مسابقات با آمادگی و قدرت بیشتری پا به میدان رقابت بگذارید.


استفاده از دنده مناسب

موتور سیکلت دارای تجهیزات مختلفی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها دنده است. برای انتخاب تجهیزات موتور شما با گزینه‌های مختلفی رو به رو هستید و می‌توانید به دلخواه هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید. اما نکته‌ای که باید آن را به خاطر داشته باشید این است که تمامی انواع دنده عرضه شده به بازار، از کیفیت و کارایی قابل قبولی برخوردار نیستند. اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، می‌توانید از یک مربی حرفه‌ای کمک بگیرید. مربی موتور سواری با اطلاعات و تجربه خوبی که در این زمینه دارد، می‌تواند به شما یک گزینه بسیار کاربردی پیشنهاد دهد. این فرد انواع مارک دنده، مدل آن و اندازه استاندارد مناسب شما را تشخیص داده و به شما توصیه می‌کند تا برای راحتی و ایمنی بیشتر در موتور سواری از کدام گزینه استفاده کنید.


انتخاب لاستیک برای موتور سیکلت

لاستیک‌ها نقش مهمی در کارکرد موتور سیکلت دارند. هر چه لاستیک کیفیت بیشتری داشته باشد و از نظر استاندارد در سطح خوبی قرار بگیرد، فرایند موتور سواری نیز با کیفیت‌تر انجام می‌شود. پس بهتر است در انتخاب لاستیک موتور دقت کنید. برای اینکه مطمئن شوید لاستیک‌های انتخابی گزینه‌های مناسبی برای موتور شما هستند، می‌توانید عملکرد آن‌ها را در زمان تمرین کردن بسنجید.

لاستیک موتور

بررسی کنید که در شرایط مختلف و در مسیرهای آسفالت، خاکی و… لاستیک‌ها به چه شکل عمل می‌کنند و آیا در حین سواری احساس راحتی در شما ایجاد می‌کنند یا خیر؟ همچنین اگر همیشه از یک مارک و مدل مخصوص برای لاستیک موتور استفاده می‌کنید از تغییر برند آن خودداری کنید. سعی کنید همیشه بر روی یک مدل تمرکز کرده و مهارت‌های سوار کاری خود را با همین تجهیزات افزایش دهید. در صورتی که زمان کافی برای تغییر مدل لاستیک دارید، ابتدا تحقیقات گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده و سپس اقدام به تغییر مدل و برند محصول کنید.


عایت هر کدام از این موارد می‌تواند شما را در مسیر موفقیت و رسیدن به هدف مورد نظر کمک کند. در کنار آن داشتن یک مربی حرفه‌ای و با تجربه نیز تاثیر زیادی در پیشرفت کاری شما دارد. بنابراین اگر در ابتدای فرایند آموزش موتور سواری حرفه‌ای هستید، بهتر است حتما از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.