همه ما برای اینکه بتوانید به‌خوبی راه برویم یا بدویم به یک کفش خوب نیاز داریم. یک موتورسیکلت هم برای اینکه بتواند به‌خوبی حرکت کند، به یک لاستیک خوب احتیاج دارد. همان‌طور که کفش خوب بر سلامتی ما تأثیر می‌گذارد، یک لاستیک خوب هم بر سلامتی موتور و البته موتورسوار تأثیر بسیاری دارد؛ به همین دلیل برای خرید باید به دنبال بهترین لاستیک موتورسیکلت باشید و کیفیت برتر را فدای قیمت و... نکنید. اکنون اگر نمی‌دانید چه برندهایی لاستیک خوب دارند و می‌توانند سلامت شما و موتور سیکلت‌تان را تأمین کنند، این متن را با دقت تا انتها بخوانید تا اطلاعات دقیقی در این خصوص بهترین لاستیک به شما بدهیم.


بهترین برند لاستیک موتور

اکثر ما ایرانی‌ها برای خرید ترجیح می‌دهیم که جنس خارجی بخریم. باید بگوییم که تا حد زیادی هم کاملاً حق داریم. در بسیاری از موارد اجناس خارجی کیفیت بهتری دارند. حتی جدیداً اجناس چینی را نیز به بسیاری از برندهای ایرانی ترجیح می‌دهیم.

در مورد لاستیک موتورسیکلت هم دقیقاً همین موضوع صادق است. یعنی لاستیک‌هایی که در ایران تولید می‌شوند، اگرچه فقط یکی دو مورد از آن‌ها کیفیت خوبی دارد اما نسبت به نمونه‌های خارجی ضعیف‌تر عمل می‌کنند.


بهترین لاستیک خارجی برای موتور سیکلت

متأسفانه باید بگوییم که لاستیک موتورسیکلت خارجی به‌سختی وارد کشور می‌شود و گمرک برای واردات آن‌ها سختگیری بسیاری به خرج می‌دهد و به دلیل تولید مشابه این کالا در داخل کشور از واردات آن بشدت جلوگیری می‌کند. به‌طور کلی برای پیدا کردن یک لاستیک موتورسیکلت خارجی شما باید بازار را بگردید تا شاید یکی از آن‌ها را پیدا کنید.

با این‌وجود لاستیک موتور دو برند خارجی را می‌توان در بازار پیدا کرد. یکی از آن‌ها محصول کشور ایتالیاست که با نام تجاری پیرلی به فروش می‌رسد و دیگری متزلر نام دارد و ساخت کشور کره جنوبی است. دقت داشته باشید که این دو لاستیک نسبت به نمونه‌های داخلی کیفیت و استاندارد بسیار بالاتری دارند و به‌خوبی نیازهای شما و موتور سیکلت‌تان را تأمین می‌کنند.

شاید بدانید که روی تمامی موتورهای شرکت بنلی لاستیک پیرلی قرار داده شده است که این یک مزیت بزرگ برای این برند به شمار می‌رود.

لاستیک پیرلی

بهترین لاستیک ایرانی برای موتور سیکلت

در کشور ما کارخانه‌های مختلفی هستند که لاستیک تولید می‌کنند اما لاستیک موتورسیکلت با لاستیک خودروی سواری تفاوت‌های بسیاری دارد. در بین کارخانه‌های ایرانی فقط دو برند هستند که لاستیک مناسب موتورسیکلت تولید می‌کنند.

این دو کارخانه یزد تایر و ایران یاسا نام دارند. از بین این دو برند هم، لاستیک‌های تولیدشده در شرکت ایران یاسا کیفیت بالاتری نسبت به یزد تایر دارند. البته نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که این لاستیک‌ها در مقابل برندهای خارجی گفته شده در بالا، کیفیت پایین‌تری دارند.

به‌هرحال ازآنجایی‌که واردات لاستیک خارجی به کشور ممنوع است، بسیاری مجبور هستند که از لاستیک‌های تولید داخل استفاده کنند. ازآنجایی‌که لاستیک موتورسیکلت تأثیر بسیاری بر روی ایمنی این وسیله دارد، پیشنهاد می‌دهیم که لاستیکی قابل‌اعتمادی را خریداری کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید.


مشاهده و خرید لاستیک موتور سیکلت


مهم‌ترین نکات برای خرید بهترین لاستیک موتورسیکلت

عاج لاستیک

در مطالب بالا برندهایی را نام بردیم که لاستیک باکیفیت تولید می‌کنند. در این قسمت نکاتی را شرح می‌دهیم که برای خرید بهتر باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

·       عاج لاستیک‌ها

تابه‌حال به عاج لاستیک‌ها دقت کرده‌اید؟ تصور کنید که در حال حرکت هستید و سنگریزه جلوی راه شما را می‌گیرد. در حالت عادی شما از روی این سنگریزه‌ها رد می‌شوید و هیچ مشکلی نخواهید داشت. حالا اگر لاستیک شما عاج نداشته باشد، رد شدن از روی سنگریزه‌ها به همین سادگی هم نیست.

عاج لاستیک موتور برای رد شدن از سنگریزه، رد شدن از روی زمین خیس، رد شدن حرارت از زیر لاستیک‌ها و... ضروری است. هندلینگ موتور سیلکت تا میزان بسیار زیادی به سلامت عاج لاستیک بستگی دارد، پس از آن غافل نشوید. این عاج‌ها شکل‌های مختلفی دارند.

·       اندازه لاستیک

اندازه یا سایز لاستیک هم از آن مواردی است که باید با دقت رعایت کنید. متأسفانه بعضی از موتورسواران اندازه لاستیک موتور را تغییر می‌دهند، یعنی لاستیکی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از آن چیزی که باید را استفاده می‌کنند.

دقت داشته باشید که مناسب‌ترین و بهترین اندازه لاستیک موتورسیکلت همانی است که به‌صورت فابریک بر روی آن بوده است. به‌طورکلی لاستیک عقب موتورسیکلت پهنای بیشتری نسبت به لاستیک جلویی دارد. این تفاوت اندازه برای این است که فرمان پذیری موتور افزایش پیدا کند.

·       تاریخ تولید لاستیک

در بعضی از موارد می‌بینم که یک لاستیک برندی خاص در بازار دو قیمت مختلف دارد. احتمالاً تصور کنید که یکی از آن‌ها فیک و دیگری اصل است، خوب باید بگوییم که یکی دیگر از علت‌های تفاوت قیمت دو لاستیک یک برند، تفاوت تاریخ تولید آن است.

هر لاستیکی تاریخ تولید و تاریخ انقضای خاص خود را دارد. هرچه از تاریخ تولید یک لاستیک گذشته باشد، قیمت آن هم کمتر می‌شود. برای خرید بهترین لاستیک موتورسیکلت بهتر است که لاستیک تولیدشده در سال جاری را خریداری کنید.

·       برند لاستیک

انتخاب برند لاستیک به معنی انتخاب میزان کیفیت لاستیک است. همان‌طور که گفتیم لاستیک‌های خارجی بهتر هستند. پیشنهاد ما لاستیک پیرلی و بین برندهای داخلی لاستیک ایران یاسا است، البته بین این دو هم خرید لاستیک پیرلی توصیه می‌شود.

·       مدل لاستیک

لاستیک موتورسیکلت مدل‌های مختلفی دارد. پیشنهاد ما این است که شما متناسب با نیاز خودتان مدل لاستیک را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر، در ادامه انواع مدل‌ها را شرح خواهیم داد.

·       میزان فشار باد

در هنگام خرید لاستیک موتورسیکلت بهتر است که به حداقل و حداکثر میزان فشار آن توجه داشته باشید. در فصل‌های گرم سال، فشار هوای لاستیک افزایش پیدا می‌کند و شما باید مقداری از باد لاستیک را خالی کنید. بعد از گذشت فصل گرم و با فرارسیدن پائیز باید باد لاستیک را اضافه کنید. برای انجام این کارها لازم است که مقدار فشار حداقلی و حداکثری لاستیک را بدانید.

·       شاخص لاستیک

شاخص لاستیک به این معنی است که آن‌ها تحمل وزن چقدری را دارند. به‌نوعی با توجه به شاخص لاستیک می‌توان میزان بار مجاز را فهمید. در هنگام جابه‌جایی وسیله با موتورسیکلت باید به شاخص لاستیک دقت داشته باشید.

·       سرعت مجاز

بر روی لاستیک حروف انگلیسی نوشته شده است. این حروف میزان سرعت مجاز موتورسیکلت را نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که شما فقط ده دقیقه می‌توانید با حداکثر سرعت مجاز لاستیک، حرکت کنید، بعدازاین زمان باید سرعت موتور را کاهش دهید.

لازم به ذکر است که میزان فشار باد لاستیک و همچنین مقدار بار موتور هم بر روی سرعت تأثیر می‌گذارد. یعنی هرچه مقدار بار بیشتر باشد، سرعت باید کاهش پیدا کند، در غیر این صورت با مشکل جدی و ایمنی روبه‌رو خواهید شد.


انتخاب بهترین مدل لاستیک موتور

بهترین لاستیک

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم لاستیک موتورسیکلت مدل‌های مختلفی دارند. هریک از این مدل‌ها برای کارایی خاصی طراحی شده‌اند. به شما پیشنهاد می‌دهیم که برای حفظ ایمنی خود، متناسب با فعالیت خودتان نوع لاستیک را انتخاب کنید.

·       لاستیک موتور ریس

این نوع از لاستیک‌ها عاج بسیار کمی دارند. طبیعتاً برای رانندگی بر روی زمین‌های خیس، برفی یا یخ‌زده به‌هیچ‌عنوان مناسب نیستند و ایمنی موتورسوار را به‌شدت کاهش می‌دهند.

·       لاستیک موتور کراس

این لاستیک‌ها عاج بسیار زیادی دارند، یعنی میزان عاج آن‌ها از حد طبیعی بیشتر است. طراحی عاج لاستیک هم به شکل معمولی نیست و طراحی خاصی دارند. لازم به ذکر است که این طراحی خاص برای زیبایی نیست و کارایی خاصی را به این لاستیک داده است.

·       لاستیک موتور شهری

همان لاستیک‌های معمولی هستند که بر روی موتورهای شهری می‌بینیم. عاج این لاستیک‌ها معمولی است و طراحی خاصی هم ندارد. برای سفرهای درون‌شهری همین لاستیک‌ها مناسب‌اند و نیازی به تعویض لاستیک نیست.

·       لاستیک برفی

این لاستیک‌ها عاج بسیار زیادی دارند. این عاج زیاد باعث می‌شود که در روزهای برفی، بارانی یا زمانی که یخبندان است، با خیالی آسوده رانندگی کنید. این عاج زیاد از سرخوردن موتور شما جلوگیری و امنیت شما را حفظ می‌کند.

·       لاستیک مخصوص پیست

این لاستیک‌ها عاج ندارند، یعنی سطح لاستیک کاملاً صاف و صیقلی است. طبیعتاً استفاده از این لاستیک‌ها برای خیابان‌ها، سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری مناسب نیست و باعث بروز حادثه خواهد شد. این لاستیک‌ها مخصوص موتورهای پیست هستند. سطح صیقلی لاستیک باعث می‌شود که موتور سرعت بیشتری داشته باشد.

·       لاستیک پهن

این لاستیک‌ها عاج معمولی دارند، نه بیشتر از مقدار معمولی و نه کمتر، چیزی که این لاستیک‌ها را متمایز می‌کند، پهنای زیاد آن‌هاست که بالاتر از 180 است. معمولاً برای موتورهای سنگین از این نوع لاستیک استفاده می‌کنند.

دقت داشته باشید که هر یک از مدل‌های گفته شده در بالا دو نوع دارند.

·       تیوب‌لس

·       تیوب دار

به‌طورکلی لاستیکی که تیوب‌لس است، امنیت و ایمنی بالاتری دارد و علاوه‌ بر این ماندگاری و مقاومت آن هم بیشتر است. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که در هنگام خرید به این موضوع دقت کنید و تا حد امکان نوع تیوب‌لس لاستیک را بخرید.


خلاصه

در مطالب بالا اطلاعاتی در مورد بهترین لاستیک موتورسیکلت بیان کردیم. در ابتدا به این موضوع پرداختیم که لاستیک‌های خارجی بهتر هستند یا لاستیک‌های تولید داخل. همان‌طور که گفتیم لاستیک‌های خارجی کیفیت بسیار بالاتری دارند. لازم به ذکر است که واردات لاستیک خارجی ممنوع است و فقط دو برند پیرلی و متزلر را می‌توانید در بازار پیدا کنید که محصول کشور ایتالیا و کره جنوبی هستند.

در ادامه گفتیم که از بین لاستیک‌های تولید داخل هم لاستیک برند ایران یاسا کیفیت قابل قبولی دارد که البته در مقایسه با نمونه‌های خارجی ضعیف‌تر است. پیشنهاد ما این است که حتماً از لاستیک‌های خارجی استفاده کنید که کیفیت بالاتری دارند.

در ادامه نکاتی را شرح دادیم که قبل از خرید بهتر است به آن‌ها توجه کنید. مواردی مانند؛ تاریخ تولید، برند تولیدکننده، عاج لاستیک، فشار باد، سرعت مجاز و شاخص لاستیک. توجه به این موارد باعث می‌شود که خرید بهتری داشته باشید.

مطالب را با توضیح در مورد مدل‌های مختلف لاستیک موتورسیکلت ادامه دادیم. مدل‌های مختلف لاستیک موتور را نام بردیم و توضیحی اجمالی در مورد هرکدام از آن‌ها بیان کردیم. تفاوت مهم و اساسی لاستیک‌ها در عاج آن‌ها است. درنهایت هم چند توصیه کاربردی داشتیم که توجه به آن‌ها می‌تواند مفید باشد. اگر سؤال دیگری در مورد این موضوع دارید، آن را با ما در میان بگذارید.