بیشتر موتورسواران برای استفاده شهری موتور سیکلت خریداری می‌کنند. با موتور از خانه به سرکار بروند یا بتوانند تا فروشگاه‌های محلی برای امور روزمره از موتور استفاده کنند. به همین دلیل است موتورسیکلتی مانند هوندا Click انقدر در بازار محبوب شده است. همانطور که می‌دانید حادثه با موتور با هر شرابطی احتمال دارد پس اگر حتی با سرعت ۲۰ کیلومتر با موتور رانندگی می‌کنید، نیاز به خرید کلاه کاسکت دارید.


آشنایی گذرا با انواع کلاه کاسکت

برای اینکه بتوانید بهترین نوع کلاه کاسکت برای موتورسواری در سطح شهر را پیدا کنید، ابتدا بایستی با انواع کلاه ایمنی و ویژگی های هرکدام به خوبی آشنا شوید.

اگر بخواهیم به معرفی انواع کلاه ایمنی بپردازیم، بایستی این محصولات را از جهات گوناگون به دسته بندی های مختلفی تقسیم کنیم. کلاه کاسکت یا کلاه ایمنی موجود در بازار از نظر شکل ظاهری، طراحی، اندازه، امکانات و قابلیت ها، میزان ایمنی، استانداردهای ساخت و مواردی از این دست، گروه بندی های مختلفی دارد. از انواع کلاه کاسکت موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلاه کاسکت بدون فک: تنها از نواحی پشت سر و کنار سر محافظت می کند.
 • کلاه کاسکت با فک متحرک: طلق و فک موتور به هم متصل هستند و با بالا بردن طلق، فک نیز بالا می رود.
 • کلاه کاسکت با فک ثابت: فک کاملا روی بدنه فیکس و محکم است و در زمان استفاده دچار لقی یا حرکت نمی شود. این کلاه بالاترین ضریب اطمینان و امنیت را دارد.
 • کلاه کراس: این کلاه فاقد طلق بوده و تنها به یک سایه بان ساده مجهز است که وظیفه آن ممانعت از ورود آفتاب به چشم هاست.
 • کلاه کاسکت دوال اسپرت: ایمنی بالا و وزن سنگینی دارد و بیشتر برای سواری در خارج از شهر استفاده می شود.
 • کلاه کاسکت نیمه: ایمنی کم در عوض وزن سبک و راحتی در استفاده 

انواع کلاه کاسکت شهری

همانطور که مشخص شد هر کدام از انواع کلاه کاسکت طراحی منحصر به فردی دارند و از سطح ایمنی متفاوتی برخوردار هستند. بنابراین شما نمی توانید انتظار داشته باشید تمامی کلاه های ایمنی عرضه شده به بازار انتخاب متاسبی برای استفاده در شهر باشند.


برای شهر چه کلاه کاسکتی مناسب است؟

اگر به دنبال یک کلاه کاسکت مناسب برای سواری در سطح شهر می گردید، بایستی فاکتورهای متعددی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال قبل از هر چیزی باید نوع و مدل موتور خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن یک کلاه کاسکت استاندارد و مطمئن خریداری کنید. معمولا برای موتورهای شهری، کلاه کاسکت های بدون فک بهترین گزینه هستند. 

به طور کل، کلاه ایمنی های سه چهارم که علاوه بر کاسه سر، قسمت های کناری سر و گوش ها را به خوبی پوشش داده و محافظت می کنند می توانند انتخاب خوبی برای موتورسواری در سطح شهر باشند. این کلاه ها در برابر ضربه و فشار به سر و صورت مانع ایجاد کرده و آسیب این نواحی جلوگیری می کنند. اما از آن جایی که موتورسواری در سطح شهر نیز خطرات خاص خود را دارد، برای ایمنی بیشتر می توانید از کلاه های فک ثابت استفاده کنید. کلاه کاسکت فک ثابت در مقایسه با کلاه کاسکت بدون فک قطعا از ایمنی بیشتری برخوردار است. همچنین این کلاه ها مجهز به طلق یا ویزور هستند که از ورود گردوغبار و آلودگی به چشم ها نیز جلوگیری می کنند. 

موتورسواری در شهر

اما اگر تمایل به خرید کلاه کاسکت فک متحرک دارید، بایستی بدانید که این کلاه ها وزن سنگین تری دارند و استفاده از آن ها برای موتورسواری روزمره در سطح شهر می تواند برای سر و گردن سخت و خسته کننده باشد. تنها در صورتی استفاده از کلاه ایمنی فک متحرک به جای کلاه فک ثابت پیشنهاد می شود که برای خرید کلاه کاسکت فک ثابت، مشکل سایز سر وجود داشته باشد. 

ویژگی های کلاه کاسکت مناسب برای استفاده در شهر

در این بخش با مهم ترین ویژگی های یک کلاه کاسکت مناسب و استاندارد برای استفاده در شهر آشنا می شویم:

 • نباید بیش از اندازه کوچک یا بزرگ باشد. کلاه کاسکت نباید به قسمت بالای سر و گوشه ها فشار زیادی وارد کند. همچنین وقتی بند کلاه را می بندید، نباید کلاه بیش از حد شل باشد. اگر کلاه پس از پوشیدن، لقی داشته باشد و با حرکت سر حرکت کند، این یعنی سایز کلاه بزرگ بوده و استاندارد نیست. کلاه کاسکت مناسب باید کاملا فیت سر باشد.
 • برای سفرهای داخل شهری و تردد روزانه بایستی از تهویه مناسبی برخوردار باشد.
 • در عین محافظت از سر و صورت باید وزن کمی داشته باشد.
 • بایستی بتواند از سر و صورت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی محافظت کند.
 • کلاه کاسکت بایستی قابلیت شستشو داشته باشد تا بتوان در زمان تعریق و کثیف شدن، آن را تمیز کرد.
 • قیمت کلاه کاسکت باید با سطح کیفیت و استانداردهای ساخت آن هماهنگی و مطابقت داشته و شرکت سازنده آن از اعتبار کافی برخوردار باشد.