دوچرخه سواری یکی از رشته‌های ورزشی بسیار جذاب است که علاقمندان زیادی دارد. البته که در حالت عادی افراد زیادی هستند که از دوچرخه برای حمل و نقل درون شهر نیز استفاده می‌کنند. به هر حال استفاده از دوچرخه یک سری ملزومات را می‌طلبد تا ایمنی افراد به هنگام سواری کردن با آن تامین شود. کلاه ایمنی دوچرخه یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین وسایلی است که هر دوچرخه سوار باید در اختیار داشته باشد. اما باید به خاطر داشته باشید که کلاه دوچرخه با کلاه موتور سواری تفاوت‌هایی دارد. برای شناخت بیشتر این محصولات و پی بردن به تفاوت آن‌ها در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

همه چیز درباره کلاه ایمنی دوچرخه

شاید بهتر باشد قبل از اینکه به تفاوت کلاه دوچرخه و کلاه موتور سواری بپردازیم، کمی با کلاه ایمنی دوچرخه سواری آشنا شویم. پیش از هر چیزی باید به این نکته مهم اشاره کنیم که اهمیتی ندارد هدف شما از دوچرخه سواری چه باشد؟ می‌خواهید از خانه تا محل کار را با دوچرخه طی کنید، می‌خواهید به قصد هواخوری و کمی ورزش روزانه به دل طبیعت بزنید یا قصد دارید به صورت حرفه‌ای این ورزش را دنبال کنید. به هر حال در تمام این موارد، شما باید کاملا به لوازم ایمنی مجهز باشید. 

دوچرخه سواری هم مثل هر ورزش دیگری می‌تواند خطرات و ریسک‌های خاص خود را داشته باشد. خصوصا اگر قرار باشد دوچرخه سواری در دل کوه و مسیرهای صعب العبور و ناهموار انجام شود. یکی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی در این مورد استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه است. 

کلاه دوچرخه سواری

این کلاه ایمنی می‌تواند از سر، گردن و در مواقعی صورت در برابر هر نوع ضربه ناگهانی محافظت داشته باشد. کلاه کاسکت دوچرخه سواری از نظر طراحی، مدل و ساختار به گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود و انواع گوناگونی دارد. آن چیزی که بیش از همه در خرید این محصول مهم است، این موضوع می‌باشد که کلاه ایمنی حتما استانداردهای لازم را داشته باشد.

تفاوت کلاه ایمنی دوچرخه با کلاه موتور سواری

کلاه‌های ایمنی دوچرخه سواری طبق استانداردهای خاصی طراحی و تولید می‌شوند و با کلاه موتورسواری تفاوت دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید کلاه ایمنی از تفاوت این دو محصول آگاه باشید. با اینکه هر دو نوع کلاه ایمنی برای حفاظت از سر، گردن و صورت طراحی شده‌اند. اما روش‌های تولید و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها کاملا متفاوت از یکدیگر است و برای کارایی بیشتر، بهتر است هر یک در جای درستی استفاده شوند. در ادامه این دو نوع کلاه ایمنی را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تفاوت از نظر ایمنی

مسلما مهم‌ترین دلیل استفاده از کلاه به هنگام دوچرخه سواری و موتورسواری، افزایش ایمنی سر است. اینکه بتوان از سر در برابر ضربات شدید محافظت کرد. پس هر دو نوع کلاه باید از نظر ایمنی شرایط ایده آلی داشته باشند. اما اگر سری به لیست محصولات بزنید متوجه تفاوت‌های ظاهری آن‌ها از نظر طراحی می‌شوید. این یعنی نحوه پوشش دهی سر در هر کدام از کلاه‌های ایمنی متفاوت است. 

کلاه کاسکت

کلاه کاسکت دوچرخه سواری بیشترین تمرکز را روی محافظت از جمجمه سر دارد و معمولا نواحی پیشانی، گوش‌ها و صورت کاملا آزاد هستند. اما کلاه کاسکت‌های موتورسواری تمام نواحی سر، گوش‌ها، گردن و در مواقعی صورت را می‌پوشانند. کلاه ایمنی دوچرخه سواری در استانداردترین حالت می‌تواند آسیب‌های احتمالی به سر را تا ۵۰ درصد و آسیب به گردن و صورت را تا ۳۳ درصد کاهش دهد.

تفاوت از نظر جنس و آلیاژ

کلاه دوچرخه و موتور از نظر جنس و آلیاژ به کار رفته در ساخت آن‌ها انواع گوناگونی دارند. این کلاه‌های ایمنی بسته به نوع طراحی که دارند از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند. برخی از این کلاه‌ها تمامی این اجزا را در خود دارند و برخی فاقد بخشی از این قسمت‌ها هستند. 

به طور کلی کلاه کاسکت شامل پوسته داخلی، پوسته خارجی، سرپوش، لبه خارجی، چانه بند، نوار پیشانی، نوار پشت گردن، نوار عرق گیر و عامل تعلیق ساز است. در ساخت هر کدام از این بخش‌ها نیز می‌توان از مواد و آلیاژهای مختلفی استفاده کرد. از رایج‌ترین مواد مصرفی که در ساخت پوسته خارجی انواع کلاه کاسکت استفاده می‌شوند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • پلی کربنات
  • پلاستیک
  • فایبرگلاس
  • فیبر کربن


تفاوت از نظر وزن

وزن یکی از فاکتورهای مهم در ساخت انواع کلاه ایمنی است. معمولا کلاه ایمنی دوچرخه سواری به دلیل طراحی خاصی که دارد نسبت به کلاه کاسکت موتورسواری سبک وزن‌تر است. استاندارد وزن کلاه کاسکت موتور از ۱۰۰۰ گرم به بالاست. در حالی که وزن کلاه کاسکت دوچرخه می‌تواند زیر ۵۰۰ گرم نیز باشد. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که بسته به اینکه در ساخت کلاه موتور از چه مواد و متریالی استفاده شده، وزن نهایی آن می‌تواند متفاوت باشد. 

ضربه پذیری کلاه کاسکت

آن چیزی که اهمیت دارد این است که وزن کلاه کاسکت در حالت استاندارد باید به گونه‌ای باشد که کاربران در زمان استفاده از آن کاملا احساس راحتی داشته باشند. در واقع کلاه نباید در نواحی سر و بخصوص گردن فشاری اعمال کند و یا باعث گردن درد شود. وزن در محصولات یک فاکتور کاملا متغیر است.

تفاوت مدل‌ها

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره کوتاهی داشتیم، کلاه کاسکت دوچرخه و کلاه ایمنی موتور از نظر مدل ساخت بسیار متفاوت هستند. البته که هر دو محصول از نظر تنوع مدل شرایط بسیار خوبی دارند. به گونه‌ای که خریداران می‌توانند متناسب با نیاز و بودجه خود محصولات مناسبی را از بازار تهیه کنند. اما آنچه که باید در مورد تفاوت مدل این دو نوع کلاه بدانید این است که در کلاه‌های مخصوص موتورسیکلت تقریبا تمام نواحی گردن، سر و بخشی از صورت تحت پوشش قرار می‌گیرند. 

از این رو کلاه ایمنی موتور نسبت به کلاه ایمنی دوچرخه حفاظت بیشتری از سر، گردن و صورت دارد. البته که در مدل‌های جدید کلاه ایمنی دوچرخه، می‌توان نمونه‌های فک دار آن را نیز مشاهده کرد. ولی از رایج‌ترین کلاه کاسکت‌های دوچرخه سواری، کلاه‌هایی هستند که در آن‌ها به جای فک، از بند برای کیپ شدن روی صورت استفاده شده است.

تفاوت طرح و رنگ

کلاه ایمنی دوچرخه و کلاه موتور سواری از باب طرح و رنگ تنوع فوق العاده گسترده‌ای دارند. رنگ‌بندی و طراحی پوسته خارجی کلاه ایمنی یک امر کاملا ابتکاری و حاصل خلاقیت تولیدکنندگان است که بر اساس ایده‌های خود، محصولات را با طرح‌ها و رنگ‌بندی‌های متنوعی روانه بازار می‌کنند. در این خصوص نمی‌توان گفت محصولی نسبت به دیگری برتری دارد. هر کدام از انواع کلاه ایمنی جذابیت و زیبایی خاص خود را دارند و علاقمندان نیز می‌توانند باتوجه به سلیقه خود طرح و رنگ محصول را انتخاب کنند.