یکی از مشکلات متداول موتور سواران به خصوص در زمستان، مساله‌ی بخار کلاه کاسکت است. حتی وقتی که تمام تلاش خود را می‌کنید تا طلق به طور ناگهانی گرم یا سرد نشود باز هم می‌بینیم که بخار به صورت آزار دهنده‌ای روی طلق شکل گرفته و دید شما را محدود می‌کند. بخار کردن کلاه با اینکه به سادگی شکل می‌گیرد، اما این امکان را دارد که به سادگی هم منجر به آسیب ما شود، از این رو برای آن باید کاری کرد.


امروزه خوشبختانه می‌توانید کلاه کاسکت‌‌هایی با مکانیزم‌های ضد بخار یا ضد مه خریداری کنید، اما در این حالت هم باز ممکن است درگیر بخار طلق باشید، چرا که حتی مکانیزم‌های مدرن نیز اندکی خطا دارند. در این مقاله به چند نکته ویژه می‌پردازیم که می‌تواند به شما کمک کند که تحت هر شرایطی واضح ببینید و بخار را به حداقل یا صفر برسانید.


چرا اساساً طلق کلاه کاسکت بخار می‌گیرد؟

داشتن شناخت و درک از واقعیت‌های طبیعی جهان به ما کمک می‌کند که برای حل آن‌ها راه‌های معین و خلاقانه داشته باشیم، درباره‌ی چرایی بخار گرفتن کلاه کاسکت نیز بهتر است اول دلایل طبیعی آن را بررسی کنیم.

موتور سواری در هوای سرد

حین دم و باز دم، هوایی که از بینی و دهان بیرون می‌دهید گرم‌تر از هوای بیرون است، مخصوصا در زمستان‌ که دمای بیرون به کمتر از ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. تفاوت دما سطح بسیار سردی روی طلق ایجاد کرده و هنگامی که هوای گرم بینی یا دهان شما با سطح خنک برخورد می‌کند، بلافاصله به قطرات کوچک آب تبدیل شده و در نتیجه بخار شکل می‌گیرد. بخار بلافاصله بر روی طلق وسعت گرفته و دید شما کاملا تار می‌شود. به این حالت بخار کلاه کاسکت یا مه‌گرفتگی یا بخار طلق کلاه کاسکت می‌کنیم.


چگونه از بخار طلق کلاه کاسکت جلوگیری کنیم؟

ما سه راه ساده را به شما توصیه می‌کنیم،‌ هر کدام از آن‌ها می‌توانند تا حد بسیار مطلوبی وضعیت را برای شما بهبود بخشند و از خطر برآمده از بخار کلاه کاسکت رها کنند.

راه‌حل اول: دریچه طلق را کمی باز نگه دارید. ساده‌ترین و موثرترین راه برای اطمینان از اینکه هوای خنک از بیرون همچنان در داخل کلاه کاسکت به گردش در می‌آید این است که به سادگی کمی دریچه طلق را باز نگه دارید تا هوای سرد از بیرون وارد شده و اختلاف دما را متعادل کند.

اگر در شرایط بسیار سرد درگیر بخار کلاه کاسکت شده باشید، ورود اندکی هوا از دریچه طلق می‌تواند حتی شما را از احساس خستگی و خواب آلودگی رها کند و نیز احساس شادابی را در شما افزایش دهد. با این حرکت هم از بخار گریخته‌اید و هم مقداری سرحال‌تر مسیرتان را ادامه داده‌اید.


راه‌حل دوم: کلاه کاسکت‌های دارای پین لاک خریداری کنید. این راه، راهی مطمئن برای بخار کلاه کاسکت است، پین‌لاک در واقع یک فناوری نوین و ویژه است که در کلاه کاسکت‌های مدرن به کار رفته. در این فناوری یک لایه پلی‌کربنات به طلق اضافه شده و در وسطِ دولایه‌ی طلق قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تعادل گرما و سرما در بیرون و درون به خوبی رعایت شود و بخار امکان بروز پیدا نکند.

کلاه کاسکت‌هایی مانند LS2 و SMK این قابلیت را دارند و شما با خرید طلق ضد بخار می‌توانید براحتی آن را روی طلق اصلی کلاه کاسکت سوار کنید و خیالتان از بابت بخار کردن کلاه کاسکت راحت باشد.

برای اینکه متوجه شوید یک کلاه کاسکت فناوری پین لاک دارد یا نه کافی است ببنید آیا طلق آن کلاه مانند این عکس است یا نه:

ویژگی ضد بخار کلاه کاسکت


راه حل سوم: اگر کلاه کاسکت شما امکان تهویه دارد، مدتی دریچه‌ی تهویه را باز نگه دارید. برای رهایی از بخار کلاه کاسکت و نیز گردش صحیح هوا در درون کلاه کاسکت بسیاری از کلاه‌های مدرن سیستم تهویه هوا دارند.  استفاده از این دریچه‌ها بسیار ساده و راحت است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را باز کنید تا مقداری هوای سرد درون کلاه جاری شود و در صورتی که احساس کردید هوا بیش از اندازه برای شما سرد است، آن را ببندید.


علاوه بر سه روش بالا می‌توان از دستمال نیز استفاده کنید تا بخار شیشه کلاه کاسکت را پاک کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای خرید کلاه کاسکت نیز می‌توانید به فروشگاه استار سیکلت نگاهی بیاندازید.