در سراسر دنیا سبک های مختلفی از موتورسواری وجود دارد. این سبک ها بنا به دلایل بسیار مختلفی ظهور پیدا می کنند. از نحوه موتوسواری افراد گرفته تا نحوه مسابقه دادن و شیوه زندگی، همگی در بروز سبک‌های مختلف موتورسواری تاثیرگذار هستند. 

اما یکی از سبک‌های مشهور موتورسواری در سراسر دنیا، سبک موتورسواری کافه ریسر (Cafe Racer) است. شاید شما پیش از این نام این سبک موتورسواری را شنیده باشید. یا این که ندانید منظور از موتورسواری کافه ریسر چیست. ما در این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل در خصوص موتورسواری کافه ریسر صبحت کنیم.


موتورسواری کافه ریسر چیست؟

کافه ریسر در واقع سبکی از موتور سیکلت‌های سفارشی است که اولین بار در دهه 1950 و 1960 در بریتانیا قد علم کرد. موتورسیکلت‌هایی که در چنین سبک موتورسواری قرار داشتند، توسط اعضا خرده فرهنگ های Rocker یا Ton-Up Boy استفاده می‌شدند. در واقع کافه ران‌ها دوست داشتن تا بسیار زیبا و خوب به نظر برسند و از سوی دیگر، سریع رفتن نیز یکی از اولویت های آن‌ها بود. از این رو سبک موتورسواری کافه ریسر نیز از میل به آراستگی و سرعت نشئت گرفته است.

تاریخچه کافه ریسرها

در دهه شصت میلادی، این دسته از افراد معمولا در کافه‌هایی که در امتداد بزرگراه ها وجود داشت، جمع می‌شدند. از این رو نام کافه ران‌ها یا کافه ریسرها به آن‌ها اطلاق شده است. این کافه‌ها به مرکزی برای آشنایی و معاشرت آن ها با دیگر علاقه‌مندان و همچنین محلی برای برگزاری مسابقات خیابانی غیرقانونی، بدل شده بود.


آشنایی با تاریخچه مسابقه کافه ریسر یا مسابقات کافه‌ای

در واقع مسابقات کافه‌ای بر پایه موتورسیکلت‌های بریتانیایی استوار است. این موتورسیکلت‌ها دارای ظاهری لاغر و باریک بودند که بیشتر برای رسیدن به حداکثر سرعت تولید شده اند. موتورسواران قطعات غیرضروری را از درون این موتورسیکلت‌ها حذف کرده و قطعاتی که برای مسابقه طراحی شده بود را به جای آن قرار می‌دادند. حتی موتورها و فلاپ‌های موتورسیکلت نیز برای رسیدن به قدرت بیشتر و عملکرد بیشتر، تعویض شده بود.

همین فرایند تعویض موتورها منجر شد تا در نهایت مدل‌های جدیدی از موتورسیکلت‌ها به وجود بیایند. در واقع افراد عادی به آن‌ها پورمانتو می‌گفتند که در واقع این نام ترکیبی از مارک‌های موتورسیکلتی هایی بود که کافه ران ها آن ها را با هم ادغام می کردند. Triton (Triumph/Norton) یا Norvin (Norton/Vincent). 

موتور کافه ریس

سبک مسابقات کافه‌ای یا کافه ریس

شاید اگر اکنون در خصوص موتورسواری کافه ریسر از افراد سوال کنید، پاسخ های متناقضی را دریافت نکنید. در طول دهه‌ها، این سبک مسابقه‌ای در واقع اصطلاحی برای مسابقات کافه ای که زیاد حرفه‌ای نبود، مورد استفاده قرار می‌گرفت. سبک الی موتورسیکلت‌های کافه ریسر به شدت تحت تاثیر موتورسیکلت‌های مسابقه ای آن دوران بود. در واقع رانندگان، تنها تغییراتی را در موتورسیکلت های خود ایجاد می کردند تا برای مسابقات کافه‌ای مناسب‌تر شود.

از جمله این تغییرات که برای مسابقات کافه‌ای ایجاد می‌شد می‌توان به تعبیه دستگیره‌های آویزه‌ای و گیره‌های پا در عقب موتورها اشاره کرد. این امر موجب می‌شد تا موتورسوار در موقعیت سواری در مسابقات کافه‌ای، محور بهتری پیدا کند. همچنین یک صندلی تک نفره با بام استاپ یا دوم زنبور، که توانایی حمل مسافر را داشت، به موتور اضافه می شد. موتورسواران همچنین از تعدادی نیم فیرینگ برای بهبود وضعیت آیرودینامیک موتورهای خود نیز استفاده می کردند. مخازن سوخت فولادی نیز با انسخه های آلومینیومی سبک وزن عوض شدند. بدین صورت موتورسواران می‌توانستند به سادگی سرعت خود را افزایش دهند.


عملکرد مسابقات کافه ریسر

موتورسواری کافه ریسر در دهه 50 میلادی، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. همین امر منجر شد تا عملکرد این مسابقات نیز بهبود پیدا کرده و مطابق علایق و سلیقه طرفداران آن شود. در خصوص بهبود عملکرد مسابقات کافه‌ای باید اشاره کرد که در دهه 50 میلادی، موتورهای قدرتمند با بهترین فریم‌ها ادغام شدند. قاب تخت پر (featherbed) نورتون، به دلیل طراحی انقلابی خود، توانست تا به عنوان نمادی از موتورسواری کافه ریسر انتخاب شود. همه موتورسواران، از چنین قطعه ای استفاده می‌کردند.

تخت پر (featherbed)، هندلینگ بسیار بهبود یافته‌تری را به موتورسواران ارائه کرده و این شرایط را مهیا می‌ساخت تا موتورهای مختلف را در یک قاب، پر کرد. موتورسواران همچنین با اضافه کردن سیستم های اگزوز و کاربراتورهای مختلف، توانستند تا نیروی بیشتری را از موتورسیکلت های خود خارج کنند. هدف نهایی مسابقات کافه ریسر این بود که چگونه موتورسواران به سرعت 100 مایل بر ساعت برسند.


مسابقات کافه ریسر مدرن

امروزه اصطلاح مسابقات کافه‌ای یا کافه ریسر بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد و تنها به موتورسیکلت های ساخت بریتانیا محدود نمی‌شود. فراوانی، در دسترس بودن و قیمت های مقرون به صرفه‌تر باعث شد که این سبک تقریبا در هر مدل و هر برند موتورسیکلت قابل اعمال باشد. این امر در نهایت باعث می شود که انتخاب یک موتورسیکلت برای موتورسواری کافه ریسر بیشتر یک انتخاب شخصی باشد تا یک دستور از پیش تعیین شده.


سبک موتور سواری کافه ریسر

زمانی که در حوالی سال 2009 طرح سفارشی سازی فریم‌های موتورسیکلت ارائه شد، انقلابی در موتورسواری کافه‌ای به وجود آمد. فریم‌های رایجی مانند هوندا CB750، یاماها SR400، Triumph Hinkley Bonnevilles و ... مورد استفاده موتورسواران کافه ریسر در دهه 60 تا 90 میلادی قرار گرفت. یک نکته مهم در خصوص حضور در این مسابقات آن است که موتور یک مسابقه دهنده کافه ریسر باید از نسخه قبلی خودش بهتر عمل کند. برای مثال، اگر شما یک موتورسیکلت یاماها XS620 را سفارش داده اید، مدل کافه ریسر این موتور باید قدرت و سرعت بیشتری نسبت به موتورسیکلت یاماها XS650 داشته باشد.

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ موتورسیکلت در سراسر دنیا، در حال ساخت موتورهایی برای مسابقات کافه‌ای هستند. برای این تولید کنندگان عبارت اند از: Triumph Thruxton R، Kawasaki Z900RS Cafe و BMW R Nine T Racer. این موتورهای کلاسیک و البته مدرن، معمولا بر اساس مدل های موجود بوده و به جای آن که تمرکز آن ها بیشتر بر بهبود عملکرد باشد، سعی در ایجاد ظاهری جذاب‌تر دارند. در واقع شاید گفته شود که دیگر چیزی به نام موتورهای مسابقات کافه‌ای وجود ندارد. اما یک علاقه‌مند مبتدی می‌تواند به آسانی موتورهایی که شبیه به موتورسیکلت های مسابقات کافه ای هستند را تهیه کند. 

در ایران نیز مدل‌های کافه ریسر زیر را می‌توانید خریداری کنید:

  • بنلی لئوچینو 250
  • کویر مدل ST3
  • موتورسیکلت یاماها XSR 155

موتور کافه ریس در ایران


لوازم موتورسواری مخصوص کافه ریسرها

با توجه به گسترش این سبک و تولید موتورسیکلت‌های مختلف، شرکت‌های بزرگ لوازم موتورسواری نیز وسایل مخصوص کافه ریس را به بازار عرضه کرده‌اند. ما در مجموعه «استار سیکلت» در مورد این سبک به شما عزیزان مشاوره می‌دهیم ولی برای مشاهده لوازم مخصوص این سبک از کلاه کاسکت گرفته تا لباس موتورسواری به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید.

کلاه کاسکت‌ها و لباس‌های این سبک عمدتا از جنس چرم هستند و مبالغ بالایی نیز برای خرید آن باید کنار بگذارید.