موتورسیکلت یکی از پرطرفدارترین وسایل نقلیه بوده و موتورسواری از آن دست کارهایی است که افراد زیادی به آن علاقمندند. موتورها از نظر نوع کاربری به مدل‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که از آن جمله می‌توانیم به موتور آفرود، موتور دومنظوره، موتور اسپرت، موتورکروزر و… اشاره کنیم. هر کدام از این محصولات از نظر قدرت عملکرد و نحوه استفاده شرایط متفاوتی دارند.

 اگر موتور سواران روش درست و اصولی استفاده از موتور سیکلت را ندانند و نکات نگهداری از آن‌ را رعایت نکنند، طول عمر موتور کاهش خواهد یافت. در این مطلب قصد داریم به چند اشتباه رایج در نگهداری موتور سیکلت اشاره کنیم.


اشتباهات رایج در نگهداری موتور سیکلت

موتورسیکلت هم مثل هر وسیله نقلیه دیگری نیاز به مراقبت، رسیدگی و نگهداری دارد. شما باید به صورت مرتب و دوره‌ای، سرویس دهی لازم را برای آن انجام دهید تا این وسیله عملکرد درستی در حین استفاده داشته باشد. نگهداری غیر اصولی و توجه نکردن به یک سری نکات به نظر ساده، ممکن است آسیب‌های جدی برای موتور به دنبال داشته باشد و حتی باعث کاهش طول عمر آن شود. برای جلوگیری از بروز این اتفاق شایسته است که از همان روزهای ابتدایی خرید و استفاده از موتور سیکلت، روش صحیح استفاده و نگهداری از آن را فرا بگیرید. در ادامه چند اشتباه رایج در نگهداری از موتور سیکلت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تعویض نکردن به موقع روغن موتور

روغن به عنوان قلب تپنده موتور به شمار می‌رود. اگر روغنی که برای موتور خود استفاده می‌کنید، کیفیت مطلوبی نداشته باشد یا به موقع تعویض نشود، این موضوع قطعا به سیستم داخلی موتور آسیب وارد کرده و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. پس در قدم نخست باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما در خرید روغن برای موتور سیکلت از اعتبار برند تولیدکننده آن اطمینان حاصل کرده و بررسی کنید که نوع و ترکیبات روغن با این وسیله نقلیه همخوانی داشته باشد. 

روغن موتور سیکلت

در قدم بعدی تعیین زمان مناسب برای تعویض روغن است. اگر در انجام این کار سهل انگاری کنید و روی برنامه پیش نروید، قطعا اصطکاک زیادی بین قطعات داخلی دستگاه ایجاد می‌شود و این شما را ناچار به پرداخت هزینه بیشتری می‌کند. روغن موتورسیکلت نیز در گذر زمان بر اثر آلودگی با گردوخاک و دیگر ناخالصی‌های موجود در محیط کارایی اولیه خود را از دست می‌دهد و بنابراین لازم است شما هر چند وقت یکبار آن را تعویض کنید.

کثیف بودن فیلتر هوا

کثیف بودن، گرفتگی و انسداد فیلتر هوای موتور سیکلت نیز از دیگر اشتباهات در نگهداری موتور سیکلت است که می‌تواند روی عملکرد موتور تاثیر منفی بگذارد. زمانی که فیلتر هوا کثیف و آلوده باشد، طبیعتا عبور هوا از درون آن سخت و یا غیر ممکن می‌شود. این موضوع فشار زیادی به موتور وارد کرده و قدرت آن را کاهش می‌دهد. پس برای پیشگیری از بروز این اتفاق باید در فاصله‌های زمانی مشخص به صورت منظم و دوره‌ای فیلتر هوای موتور بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. در فصولی از سال که شرایط آب و هوایی سخت‌تر و همراه با گردوغبار زیادی است، این فاصله‌های زمانی کمتر می‌شود و شما باید به تعداد دفعات بیشتری نسبت به حالت عادی، فیلتر را چک کنید.

بی‌توجهی به تنظیم باد لاستیک‌ها

تایر یا لاستیک موتورسیکلت هر چند وقت یک بار نیاز به بررسی و تنظیم باد دارد. تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها و نگهداری غیر اصولی علاوه بر اینکه طول عمر موتور را کاهش می‌دهد، می‌تواند امنیت شما را نیز در زمان رانندگی به خطر بیندازد. وقتی رسیدگی لازم روی کیفیت و سلامت لاستیک‌ها انجام نشود، امکان اینکه حین رانندگی لاستیک پنچر شده یا بترکد وجود دارد.

باد لاستیک موتورسیکلت

هرچقدر باد و فشار لاستیک‌ها کمتر باشد، سایش آن‌ها بیشتر می‌شود و به دنبال آن میزان مصرف سوخت موتور سیکلت نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، وقتی سایش در لاستیک‌ها بیشتر شود، طبیعتا زودتر فرسوده و خراب می‌شوند و در این صورت شما ناچار به تعویض آن‌ها خواهید بود.

بی‌توجهی به روانکاری صحیح زنجیر موتور

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث عملکرد درست موتور سیکلت می‌شود، این است که تمامی قطعات آن به خوبی کار کرده و در واقع خاصیت روانکاری خود را حفظ کنند. یکی از اشتباهات رایج در نگهداری موتورسیکلت که عمر آن را کاهش می‌دهد، بی‌توجهی به روانکاری صحیح زنجیر موتور است. 

در صورتی که زنجیر به درستی روانکاری شده باشد، می‌تواند از ایجاد اصطکاک و سایش جلوگیری به عمل آورد. این یعنی خبری از فرسودگی قطعات نخواهد بود و به همین راحتی می‌توان سال‌ها طول عمر موتورسیکلت را افزایش داد. 

روانکاری زنجیر باید به شکلی اصولی و در زمان مناسب آن انجام شود. این کار را نباید به تعویق بیندازید و نسبت به آن سهل انگاری کنید. در غیر اینصورت زنجیر دچار زنگ زدگی و یا خوردگی می‌شود و شما ناچار خواهید بود آن را با نمونه‌ای جدید تعویض کنید. 

عدم تعویض لنت ترمز آسیب دیده

موتور سیکلت‌ها نیز مثل هر وسیله نقلیه‌ای دارای یک سیستم ترمز هستند. لنت ترمز در موتورسیکلت برای ایجاد اصطکاک روی دیسک ترمز استفاده می‌شود. این لنت ترمز انواع گوناگونی دارد و هر کدام از انواع آن نیز طول عمر مشخصی دارند. شما باید حتما به صورت دوره‌ای لنت ترمز را بررسی کنید. 

یکی دیگر از اشتباهات رایج در نگهداری موتور سیکلت که در کاهش طول عمر آن نقش دارد، این است که افراد نسبت به بازرسی لنت ترمز تنبلی می‌کنند. اگر لنت ترمز آسیب دیده یا فرسوده باشد، سیستم ترمز نمی‌تواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد و در نتیجه جان راننده در خطر جدی خواهد بود. 

معمولا فشار و گرمایی که در طول زمان به لنت ترمز وارد می‌شود، دلیل اصلی فرسودگی و از کار افتادگی آن است. پس اگر می‌خواهید طول عمر موتورسیکلت خود را افزایش دهید و از سوانح رانندگی در اثر کار نکردن ترمز جلوگیری به عمل آورید، بهتر است حتما از صحت و سلامت لنت ترمز اطمینان کامل داشته باشید و هر چند وقت یکبار عملکرد آن را تست و بررسی کنید.

بی‌توجهی به کثیف بودن موتور سیکلت

مورد آخری که می‌توان در لیست رایج‌ترین اشتباهات در نگهداری از موتورسیکلت به آن اشاره کرد، بی‌توجهی به کثیف بودن این وسیله است. موتورسیکلت هم در اثر بارندگی، گل و لای، گردوغبار و… دچار آلودگی می‌شود. این آلودگی‌ها گاه به بخش‌های داخلی موتور نفوذ کرده و عملکرد قطعات داخلی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. 

موتور سیکلت کثیف

اگر به صورت مرتب موتورسیکلت خود را تمیز کنید، علاوه بر زیبا شدن آن می‌توانید متوجه شوید که آیا پیچ و مهره شل و خرابی در آن وجود دارد یا خیر. این تمیز نگه داشتن باعث افزایش طول عمر موتور نیز می‌شود. حتی اگر هزینه کارواش رفتن را ندارید، می‌توانید با استفاده از یک سطل آب و یک پارچه تمیز تمام آلودگی‌ها را از سطح موتور سیکلت بزدایید.