موتور سواری در زمستان دقیقا همان چیزی است که شما به عنوان یک موتور سوار به صورت عمدی یا تصادفی، آن را تجربه می‌کنید. این نوع خاص و متفاوت از موتور سواری هم توانایی شما به عنوان یک موتور سوار را به چالش می‌کشد و هم دانش شما را. چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد، سواری در هوای سرد ظرفیت ذهنی و فیزیکی شما را کاهش داده و نیز عملکرد معمول موتور را کسر می‌کند.

 

چه علاقمندی حرفه‌ای برای سفر با موتور در هوای سرد زمستان باشید و چه موتور سواری نوپا، نیاز دارید نکات بسیار مهمی درباره‌ی سواری در زمستان بدانید. این مقاله به همین موضوع می‌پردازد و برای شما نکاتی را تبیین می‌کند که می‌تواند شما را در موتور سواری در هوای سرد، همراه باشد.

موتور سواری در هوای سرد

نکته اول: آب و هوای احتمالی را بررسی کنید

احتمالا شما هم از دوست و آشنا فراوان این جمله را شنیده‌اید که گفته‌اند، هوا عالی بود و ناگهان باران شروع شد و کمی بعد برف آمد. واقعیت این است که موتور سواری در زمستان یعنی مواجهه با شگفتی‌های آب و هوا، گاه اصلا انتظارش را ندارید، اما ناگهان هوای آفتابی، ابری شده و بعد بارش شروع می‌شود.

پیش‌بینی هوا از منابع معتبر را جدی بگیرید. این موضوع همچنین به شما کمک می‌کند که بدانید وقت سردتر شدن احتمالی هوا، بدن شما با ترکیب سرعت و حرکت و سرما چه دمایی را تجربه خواهد کرد.

گروه ملی هواشناسی ایالات متحده آمریکا جدولی را برای موتور سواران آماده‌ی ارائه کرده که برای آن‌ها تبیین می‌کند، در ترکیب دما و سرعت، بدن آن‌ها چه میزان از دمای سرد در زمستان را تجربه خواهد کرد، اینجا این جدول را برای شما آورده‌ایم.

محاسبه سرمای باد

می‌توانید با استفاده از جدول فوق، سرمای باد را محاسبه کنید.


نکته‌ی دوم: هوشمندانه‌ بپوشید، نه ضخیم‌

بهترین استراتژی برای رهایی از سرما ضخیم پوشیدن نیست، هوشمندانه پوشیدن است. یک راه برای هوشمندانه پوشیدن این است که مراحل زیر را اجرا کنید، ‌این مراحل ساده و علمی هستند و همیشه می‌توانند موتور سواری در زمستان را برای شما ساده و ممکن کنند، شما باید در هوای سرد طبق دستور زیر، لایه لایه لباس بر تن کنید، ضخیم پوشیدن توان حرکتی شما را محدود می‌کند.   

نخست، لایه‌ی زیرین: در این لایه باید پوشیدن عرق‌گیر را در دستور کار قرار دهید. این لایه نازک است و می‌تواند رطوبت پوست را به خوبی کنترل کرده و از کاهش دمای داخلی بدن شما جلوگیری کند.

لایه‌ی میانی: این لایه بر عرق گیر سوار می‌شود و می‌تواند از پشم یا پلی‌استر باشد، می‌توانید یک تیشرت آستین بلند یا یک ژاکت سبک به تن کنید، این لایه گرما را گیر ‌می‌اندازد و امکان خروج را از او سلب می‌کند.

لایه میانی دوم: این لایه هم باید گرما را گیر بیندازد و لزوما باید از دومین لایه ضخیم‌تر باشد. با این دو لایه‌ی پیاپی گرما بر بدن شما به خوبی می‌نشیند و سرما راهش را کج می‌کند.  

لایه رویین: یک پوشش ضد آب مانند غالب کاپشن‌های موتور سواری برای این لایه فوق‌العاده است و می‌تواند از لایه‌های زیرین به خوبی در مقابل باد و باران مراقبت کند.  

به دمای پاها دقت کنید: ‌یکی دیگر از اصول موتور سواری در زمستان این است که برای پاها نیز برنامه داشته باشید، باید بتوانید پوشش‌های چند لایه‌ی سبک داشته و نه لباس‌های ضخیم. ضخیم‌ها توان حرکتی شما را بر روی موتور محدود می‌کنند و از بهترین عملکرد شما را دور می‌کنند.

نکته: همیشه نگه‌داشتن گرما راحت‌تر از ایجاد آن است، پس بهتر است از ابتدا به نحوی بپوشید که گرم بمانید،‌ ورود سرما می‌تواند بر عملکرد شما به عنوان موتور سوار تاثیر گذاشته و دوباره گرم کردن را برای شما دشوار کند.


استفاده از کلاه کاسکت استاندارد که کانال‌های هواکشی آن قابل بستن باشد، می‌تواند بر کیفیت موتور سواری در هوای سرد تاثیر خیلی خوبی داشته باشد و سر شما را از سرما حفظ کند.


نکته سوم: استفاده از گرمکن برقی چرم

برای موتور سواری در زمستان ظهور گرمکن چرم موتور سواری یک اتفاق بود. این گرمکن‌ها البته با تعریف معمول ما از گرمکن متفاوت است، آن‌ها برای گرم‌کردن ما از برق و باتری استفاده می‌کنند و حالتی ایجاد می‌کنند که گویی یک بخاری برقی را در لباس‌مان قرار داده‌ایم. این نوع لباس‌های عجیب و شگرف در بازار قابل دسترس هستند و شما می‌توانید به سادگی آن‌ها را تهیه کنید. جوراب و دستکش‌های با کارکرد گرم کنندگی از همین نوع نیز در بازار موجود هستند.

گرمکن لباس موتور سواری


نکته چهارم: به کارکرد موتور دقت کنید

حین موتور سواری در زمستان باید این نکته را در نظر بگیرید که به اندازه‌ی شما، موتورتان هم اهمیت دارد. شرایط لاستیک موتور سیکلت باید به خوبی بررسی شوند، سرما می‌تواند عامل کشش بیشتر لاستیک‌ها و نیز سخت‌تر شدن آن‌ها شود. همچنین باید بدانید که جاده به دلیل سرما یا یخبندان می‌تواند دارای حفره‌ها و شکاف‌هایی باشد که دقت هرچه بیشتر شما در پیچ‌ها را می‌طلبد، موتور سوار باید به خوبی وضعیت سنسور زاویه انحراف موتور را درک کرده تا از هر نوع آسیب جلوگیری کند.

قبل، حین و بعد از موتور سواری در زمستان به این نکات دقت کنید:

  • لاستیک: سلامت لاستیک را بررسی کنید، باید آج کافی بر آن‌ها موجود بوده و نیز دارای فشار هوای مناسب باشند. همچنین هر نوع برآمدگی یا پوسیدگی می‌تواند خطر ایجاد کند، بررسی کنید عمر لاستیک بیش از ۵ سال نباشد.
  • مایعات موتور: وضعیت جریان مایعات داخلی موتور اعم از روغن موتورسیکلت را به خوبی بررسی کنید.
  • باتری: همیشه قبل از موتور سواری در زمستان، عملکرد صحیح باتری موتورسیکلت را ارزیابی کنید.


نکته پنجم: موتور سیکلت خود را تجهیز کنید

می‌توانید برای کاهش انتقال دما به تن، حین موتور سواری در زمستان از بادگیرهای شیشه‌ای و یا فیرینگ‌ها استفاده کنید. هر نوع توقف انتقال باد به تن شما یعنی توقف سرما، پس بادگیرها را جدی بگیرید.

همچنین می‌توانید از محافظ‌های دست یا هندگارد استفاده کنید. هندگاردها می‌توانند دست شما را از انتقال دمای سرد باد به خوبی مراقبت کنند و دیواره‌ای بین دست‌ها و جریان تند و سرد باد باشند.

هندگارد موتور سیکلت

استفاده از هندل‌بار یا دستکش موتور سیکلت که می‌توانید دست را در آن‌ها فرو کرده و از ورود هرچه بیشتر باد جلوگیری کنید هم گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای برای مراقبت از دست‌ها است.

دستکش ثابت موتور

استفاده از هندگیریپ‌هایی که قابلیت گرم شدن به صورت برقی دارند، گزینه‌ی دیگر شماست. این هندگریپ‌ها، مانند گرمکن‌های چرم برقی کار می‌کنند و دمای مطلوبی به دست شما می‌رسانند.

هندگریپ موتور سیکلت

استفاده از پد صندلی‌ گرم‌شو، نیز که البته فقط مختص به برخی برندهای موتور است، گزینه‌ی دیگری است که می‌توانید در برابر سرما از آن‌ها استفاده کنید. پدهای گرم‌کن هم با جریان برق کار می‌کنند و تن شما را به خوبی گرم نگه می‌دارند.  

پد گرمکن موتور سیکلت


نکته ششم: علائم سرمازدگی را به خوبی شناسایی کنید

باید بدانید که سرمازدگی یا خستگی ناشی از سرما می تواند واقعا به معنای مرگ و زندگی باشد، از این رو بایست حواس‌تان باشد که علائم جسمی شما حین موتور سواری در زمستان چیست. سفت شدن دست و پا وقت تحرک، از دست دادن علائم جاده‌ای و کندکاری مغز، لرزش، دشواری در تنفس عمیق، خم شدن غیر عادی حین موتور سواری، این‌ها همه علائمی هستند که به شما می‌گویند، شما آمادگی ذهنی و جسمی کافی برای ادامه‌ی سفر را ندارید.

نکته: حین موتور سواری در هوای سرد، فاصله‌ی معقول و معمول ایمنی از ماشین‌های پیش‌رو را بیشتر کنید، تا در صورت اثر سرما بر ذهن و وقوع حادثه فرصت کافی برای واکنش داشته باشید. 


در این مقاله سعی شد با گذری دقیق بر موتور سواری در زمستان و هوای سرد، به مهم‌ترین نکات این نوع خاص از سواری اشاره شده و مواردی را با شما در میان گذاریم که ایمنی شما را تضمین کند. حتما موارد دیگری هم هست که شما تجربه کرده‌اید و در این مقاله نیامده است، اما سعی کردیم به قدر وسع مهم‌ترین‌ها را با شما مطرح کنیم.