کلاه کاسکت از متریال و مواد مختلفی ساخته می‌شود و استانداردهای خاصی در تولید آن به کار می‌روند. سوالی که برای برخی افراد ایجاد می‌شود این است که زمان تعویض کلاه کاسکت کی است؟ یا اینکه آیا کلاه ایمنی هم منقضی می‌شود؟ در این رابطه باید آگاه باشید که هیچ محصولی برای همیشه ماندگاری ندارد. کلاه ایمنی نیز از این قاعده مستثنی نیست و امکان از بین رفتن یا منقضی شدن آن در طول زمان وجود دارد. اما اینکه زمان تعویض کلاه کاسکت کی است به موارد مختلفی بستگی دارد که در این مطلب با آن‌ها آشنا می‌شویم.

همین ابتدا صریح به شما بگوییم، کلاه کاسکت تاریخ انقضا بسیار طولانی دارد چون معمولاً جنس آن ABS است و عملا ABS آلیاژی نیست که با مرور زمان تجزیه شود یا مانند آهن زنگ بزند. پس می‌توان سالیان سال با نگهداری صحیح از آن استفاده کرد. البته میانگین زمان استفاده از کلاه کاسکت معمولا 5 سال مطرح می‌شود.


مطلب مرتبط: تمیز نگه داشتن کلاه کاسکت


تعویض کلاه کاسکت

کلاه کاسکت از بخش‌ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است. هر کدام از این بخش‌ها کارایی مخصوصی داشته و از دوام و ماندگاری مشخصی برخوردار هستند. برای اینکه بتوانید بهترین بهره وری را از این کلاه داشته و ایمنی خود را تضمین کنید، لازم است تا هرازچندگاهی کلاه را مورد بازرسی قرار دهید. این بازرسی به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز، قطعات معیوب یا آسیب دیده را تعویض کنید. 

براساس نظر تولید کنندگان و کارشناسان این حوزه، بسته به اینکه سوارکار به چه میزان سوار موتور می‌شود، بایستی در صورت لزوم اقدام به تعویض کلاه کاسکت کند. این زمان معادل ۵ سال در نظر گرفته شده است که البته می‌تواند برای برخی کمتر یا بیشتر باشد. معمولاً این قانون بیشتر برای افرادی تعیین شده که در طولانی مدت مشغول به سواری هستند و به صورت مرتب و متوالی از کلاه کاسکت خود استفاده می‌کنند. 

تاریخ تولید کلاه کاسکت

از مواردی که باعث می‌شوند تا نیاز به تعویض کلاه کاسکت داشته باشید عبارتند از: عرق کردن، آفتاب و دیگر عوامل محیطی. در صورتی که کلاه کاسکت ارزان خریداری کنید، این احتمال وجود دارد که بعد از استفاده کوتاه مدت از آن، بند چانه یا برخی لایه‌های درونی آن از هم فرو بپاشد. اگر به ایمنی و سلامت خود اهمیت می‌دهید، حتما در هنگام خرید به تاریخ انقضا کلاه کاسکت دقت کرده و مطمئن شوید که از تاریخ تولید آن بیش از ۵ سال نگذشته باشد. همچنین سلامت هر بخش از کلاه را مورد بررسی دقیق قرار دهید.


مطلب مرتبط: استاندارد کلاه کاسکت


زمان تعویض کلاه کاسکت کی است؟ آیا کلاه کاسکت تاریخ انقضا دارد؟ 

زمان تعویض کلاه کاسکت بسته به عوامل مختلفی است. اینکه شما در طول روز چه اندازه از این وسیله استفاده می‌کنید و در چه شرایط آب و هوایی قرار دارید می‌توانند بر روی دوام و ماندگاری آن تاثیرگذار باشند. بعد از گذشت چند سال اول از خرید کلاه کاسکت، قطعات این محصول به مرور فرسوده شده و شما بایستی نسبت به علائم هشدار دهنده مبنی بر تعویض این قطعات هوشیار باشید. 

این مسئله خصوصا زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که از عمر کلاه کاسکت بیش از ۵ سال گذشته باشد. بهتر است هر بار که سوار بر موتور می‌شوید این موارد را مورد بررسی قرار دهید:

  • بند چانه کلاه کاسکت
  • بالشتک داخلی
  • لایه یا پوسته خارجی
  • بررسی بند چانه کلاه کاسکت

بند چانه کلاه کاسکت نقش مهمی در محکم بودن کلاه بر روی سر دارد. هرچه این بند باکیفیت‌تر باشد، قطعاً در زمان بروز سانحه مقاومت بیشتری از خود نشان داده و از شما بهتر محافظت می‌کند. در صورتی که تاریخ انقضا کلاه کاسکت تمام شده باشد، احتمال ساییدگی یا از هم فروپاشی این بخش وجود دارد. بنابراین در این شرایط یا باید کلاه ایمنی خود را تعویض کرده و یا اقدام به خرید یک بند چانه جدید کنید. در ضمن به این نکته دقت داشته باشید که قبل از شروع سواری، بند چانه کاملا محکم شده و سر جای خود قرار گرفته باشد.

بررسی پد داخلی کلاه کاسکت

پد خراب کلاه کاسکت

بالشتک داخلی یک پد نرم و ضربه گیر است که سر شما درون آن قرار می‌گیرد تا سختی کلاه کاسکت را احساس نکنید. رطوبت اضافی و عرق کردن در طول زمان می‌تواند کیفیت این بخش از کلاه کاسکت را کاهش داده و چسب‌هایی که باعث می‌شوند تا بالشتک به بخش‌های دیگر کلاه وصل شود را از بین می‌برد. در صورتی که در کلاه کاسکت از بالشتک‌های ارزان استفاده شده باشد، احتمال از بین رفتن آن در عرض چند ماه وجود دارد. اگر بودجه و شرایط کافی برای تعویض کلاه کاسکت را ندارید، می‌توانید تنها پد آن را از مراکز معتبر تهیه کرده و بر روی کلاه قرار دهید.

بررسی لایه یا پوسته خارجی کلاه کاسکت

پوسته خارجی کلاه کاسکت یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های آن است که در معرض بیشتر آسیب قرار دارد. رایج‌ترین موادی که در ساخت این لایه استفاده می‌شوند عبارتند از: کولار و ABS، فیبر کربن، فایبرگلاس و پلی کربنات. عوامل متعدد محیطی وجود دارند که باعث می‌شوند تا کیفیت و ماندگاری این مواد در طول زمان کاهش پیدا کند. از جمله اشعه UV، رطوبت زیاد بر اثر بارندگی و … 

شاید بتوان از مواد تثبیت‌کننده‌ای برای افزایش طول عمر پوسته خارجی استفاده کرد، اما نور و اشعه‌های مضر خورشید دیر یا زود تاثیرات منفی خود را می‌گذارد. علائم زیر در پوسته خارجی، نشان دهنده زمان تعویض کلاه کاسکت هستند:

  • تغییر رنگ ظاهری قطعات و لایه خارجی به زرد یا متمایل به زرد
  • ترک‌ها
  • شکستگی‌ها و دیگر مشکلات ساختاری

با اینکه تاریخ انقضا کلاه کاسکت در هنگام خرید مشخص شده است. اما در صورتی که بر اثر تصادف یا ضربه، آسیبی به این محصول وارد شود، لازم است تا بدون توجه به تاریخ انقضای آن، در اسرع وقت اقدام به تعویض کلاه کنید.