مهم ترین وسیله ایمنی برای موتورسواران کلاه کاسکت است که باید از کیفیت مطلوب و ایمنی بالایی برخوردار باشد. خرید کلاه کاسکت برای برخی کار راحتی نیست؛ چرا که این کلاه ها انواع مختلفی دارند که از لحاظ ویژگی و قیمت متفاوت‌اند. کلاه علاوه بر ایجاد ایمنی، باید از نظر وزن، مدل، متریالی که در ساخت آن به کار رفته و بسیاری موارد دیگر ایده آل باشد. تمامی این موارد بر قیمت نهایی کلاه تاثیر می گذارند. در ادامه قصد داریم به موارد تاثیرگذار بر قیمت کلاه کاسکت بپردازیم.

اولین پارامتر: آلیاژ ساخت کلاه کاسکت

اولین ویژگی ای که باید هنگام خرید کلاه کاسکت به آن توجه کنید، جنس بدنه اصلی کلاه و مقاومتی است که در مقابل ضربه دارد. همین ویژگی، خود اصلی ترین عامل تفاوت قیمت در کلاه کاسکت هاست. 

جنس کلاه کاسکت

ساختار بدنه کلاه ایمنی از سه بخش اصلی تشکیل شده که اولین لایه آن قسمت بیرونی و همان چیزی است که ما می بینیم. این لایه براساس وظیفه ای که به عهده دارد، بسیار سخت و مقاوم است و از وارد شدن ضربه به سر و یا سایش سر و و صورت روی آسفالت جلوگیری می کند. از این رو سازندگان کلاه ایمنی سعی می کنند این قسمت را از موادی مقاوم که در عین حال سبک هستند، بسازند. در ادامه هر یک از مواد را به شما معرفی می کنیم:

ABS

 عمده ترین ماده ای که برای بخش بیرونی کلاه کاسکت مورد استفاده قرار می گیرد، ABS یا همان پلاستیک فشرده است. این ماده علاوه بر این که وزن پایینی دارد، دارای مقاومت خوبی در مقابل ضربه است. ارزان ترین کلاه ها مربوط به کلاه هایی است که با ABS ساخته شده اند. 

کربن 

ماده دیگری که برای تولید کلاه کاسکت مورد استفاده قرار می گیرد، کربن است که نسبت به ABS هم مقاومت بسیار بیشتری دارد و هم بسیار سبک است. همچنین به هیچ عنوان فرد موتورسوار هنگام رانندگی و استفاده از کلاه اذیت نمی شود. تنها نقطه ضعف کلاه های تولید شده با کربن این است که قیمت بالایی دارند و این موضوع باعث شده تا همه موتورسواران نخواهند این کلاه را بخرند. اکثرا موتورسواران حرفه ای خریدار این کلاه ها هستند.

EPS

EPS فوم جاذب ضربه ای است که بیشتر در لایه یا پوسته داخلی کلاه کاسکت مورد استفاده قرار می گیرد. این فوم از سختی قابل توجهی برخوردار است و می تواند از سر و گردن در برابر انواع ضربات محافظت کند و در کل عملکرد قابل قبولی دارد. یکی از ویژگی های خوب EPS این است که قابلیت تهویه هوا دارد. این فوم دارای ورودی و خروجی هواست و با به جریان انداختن هوا، از گرم شدن فضای داخل کلاه جلوگیری می کند. کلاه هایی که دارای EPS هستند، نسبت به کلاه های ABS قیمت بیشتر و نسبت به کلاه های کربن قیمت کمتری دارند. 

انواع کلاه ایمنی و قیمت


دومین پارامتر: نوع کلاه کاسکت

دومین عاملی که روی قیمت کلاه کاسکت ها تاثیر می گذارد، نوع کلاه است. کلاه کاسکت ها به 6 نوع کلاه فک دار، فک متحرک، بدون فک، نیمه، آفرودی و دوال اسپرت دسته بندی می شوند که هر یک از این مدل ها بنا بر کاربرد و ویژگی هایی که دارند، قیمت شان متفاوت است. 

کلاه فک ثابت

کلاه ایمنی فک دار از لحاظ ایمنی می تواند کل سر را به خوبی پوشش دهد و در زمان تصادف، از سر و گردن به خوبی محافظت کند. این کلاه تهویه مناسبی دارد و در فصل های گرم سال موتور سوار را اذیت نمی کند. کلاه فک دار به دلیل ویژگی های خوبی که دارد، مورد پسند اغلب موتورسواران است. قیمت این کلاه نسبت به کلاه های ساده و بدون فک کمی بالاتر است اما معمولا اکثر افراد قدرت خرید آن را دارند.

کلاه فک متحرک

کلاه ایمنی فک متحرک از نظر ظاهری شباهت زیادی به کلاه فک دار دارد اما فک آن را می توان به صورت کشویی در قسمت بالای سر جمع کرد. همین ویژگی باعث شده تا بیشتر افراد به خرید این مدل روی آورند. چرا که در مواقع لزوم مانند صحبت کردن با دیگران یا هواخوری لازم نیست کلاه کاسکت را از سر خارج کرد. بلکه می توان فک متحرک کشویی آن را جمع کرد. قیمت این کلاه با مدل فک دار تفاوت چندانی ندارد.

کلاه بدون فک

یکی از کلاه های ارزان قیمت، کلاه بدون فک است که بیشتر اسکوتر سواران و یا کافه ریسرها از آن استفاده می کنند. این کلاه دارای یک طلق شیشه ای است که به راحتی جمع می شود. این ویژگی در کلاه بدون فک، باعث ایجاد جریان هوا و تهویه شده است. اما از نظر ایمنی درجه پایینی دارد؛ چرا که نمی تواند از گردن و فک محافظت کند و هنگام تصادفات ممکن است فک موتورسوار روی آسفالت کشیده شود. علاوه بر این چون این کلاه دارای طلق است، ممکن است در تصادف بشکند و باعث آسیب به صورت موتور سوار شود؛ به همین دلیل توصیه می کنیم موتورسواران از آن استفاده نکنند.

کلاه نیمه

همان طور که از نام این کلاه مشخص است، نیمی از سر را پوشش می دهد. ایمنی آن بسیار پایین است و توصیه می شود فقط دوچرخه سواران از آن استفاده کنند. این کلاه قیمت چندانی ندارد و در گروه کلاه کاسکت های ارزان قیمت قرار می گیرد. 

کلاه آفرودی 

کلاه ایمنی آفرودی

یکی از بهترین و با کیفیت ترین کلاه کاسکت ها که برای موتورسواری در جنگل، کوهستان و سایر مناطق پرخطر مناسب است، کلاه ایمنی آفرودی است. جنس این کلاه ها معمولا از فایبر گلاس، کولار یا فیبر کربن است و کیفیت فوق العاده خوبی دارد. وزن آن هم بسیار کم است و حتی اگر یک روز کامل از آن استفاده کنید، به هیچ عنوان دچار خستگی نخواهید شد. اما از نظر قیمت باید گوییم که کلاه آفرودی جز گران ترین کلاه کاسکت های موجود در بازار است. 

کلاه دوال اسپرت

این کلاه نوع پیشرفته تر کلاه آف رودی است. استحکام و ایمنی بسیار بالایی دارد و محافظ چانه آن برجسته است. این ویژگی باعث می شود ایمنی بیشتری برای موتور سوار فراهم شود. اما از نظر عایق صدا بودن، کلاه آفرودی بهتر از دوال اسپرت است اما از نظر قیمتی تقریبا با مدل آفرودی برابری می کند.  


سومین پارامتر: ویژگی‌های کلاه کاسکت 

از عوامل دیگری که روی قیمت کلاه کاسکت تاثیر می گذارد، برخورداری از امکانات متنوع است. در ادامه به توضیح هر یک از این امکانات می پردازیم:

عایق صدا 

از آن جایی که صدای باد هنگام موتورسواری بسیار آزاردهنده است، بهتر است کلاه، عایق صدا داشته باشد. کلاه هایی که عایق صدا دارند کمی گران تر از کلاه های معمولی هستند.

طلق کلاه کاسکت 

از شاخصه های بسیار مهم در طلق کلاه کاسکت ها این است که ضریب شفافیت بالایی داشته باشند و در مقابل ضربه و خش از خود مقاومت نشان دهند. رنگ دودی طلق کلاه کاسکت آپشنی است که می تواند در روزهای آفتابی فرد را از شر نور اشعه فرابنفش نجات دهد و نیازی به گذاشتن عینک دودی نداشته باشد. 

تهویه مطبوع 

ورود و خروج هوا به خصوص در فصل های گرم سال برای کلاه های ایمنی امری حیاتی و مهم است. معمولا تولید کنندگان ورودی و خروجی هوا در کلاه ها را در قسمت کناره ها، بالا و یا پشت کلاه تعبیه می کنند. همچنین برخی از کلاه ها روی چانه دارای یک دریچه هستند که می توانند از مه گرفتگی داخل کلاه بر اثر تنفس، جلوگیری کنند. 


چهارمین پارامتر: آپشن‌های اضافی

برخی از کلاه کاسکت ها دارای قابلیت هایی همچون اتصال به گوشی هوشمند با بلوتوث، دوربین، کنترل صوتی و غیره هستند. داشتن چنین قابلیت هایی رابطه مستقیمی در بالا رفتن قیمت کلاه دارد. 

همچنین بعضی از کلاه ها دارای امکاناتی مثل بادشکن، شبرنگ برای دیده شدن در شب، سایه بان برای جلوگیری از نور آفتاب و غیره دارند. 

آپشن کلاه کاسکت

آیرودینامیک کلاه 

علم آیرودینامیک به بررسی جریان هوا در اطراف اجسام و تاثیرات آن می پردازد. زمانی که یک کلاه کاسکت دارای ویژگی آیرودینامیک باشد، هنگام رانندگی به گردن موتورسوار فشار زیادی وارد نمی کند و موتورسوار کمتر احساس خستگی خواهد کرد. این ویژگی سبب بالا رفتن قیمت کلاه می شود. 


پنچمین پارامتر: برند و شرکت تولید کننده

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت کلاه کاسکت، برند آن است. بعضی از برندها به واسطه شهرتی که دارند، قیمت های گزافی را روی کلاه های خود اعمال می کنند، این در حالی است که شاید کیفیت چندان مطلوبی نداشته باشند. در این قسمت به بررسی تاثیر برند سازنده روی قیمت کلاه کاسکت می پردازیم:

کلاه کاسکت ایرانی 

کلاه کاسکت های ایرانی کیفیت متوسطی دارند و نمی توان انتظارات خارق العاده ای از آن داشت. بیشتر افرادی که می خواهند هنگام موتورسواری جریمه نشوند، از خرید کلاه کاسکت ایرانی ارزان استقبال می کنند. قیمت این کلاه ها نسبتا ارزان است و بیشتر افراد قدرت خرید آن را دارند. 

کلاه کاسکت چینی 

یکی دیگر از کلاه کاسکت ها که رنج گسترده ای از قیمت ها را شامل می شود، کلاه کاسکت چینی است. اگر مجبور به انتخاب کلاه بین برندهای ایرانی و چینی هستید، پیشنهاد ما به شما کلاه کاسکت چینی است که بنا بر کیفیتی که دارد، قیمت مناسبی را ارائه می دهد. این کلاه ها دارای استاندارد DOT آمریکا و یا ECE اروپا هستند و به همین دلیل ایمنی بالاتری نسبت به کلاه های ایرانی دارند. 

کلاه کاسکت برند اروپایی 

برندهای اروپایی و آمریکایی از بهترین برندها در زمینه کلاه کاسکت هستند و دارای استاندارد DOT آمریکا و یا ECE اروپا هستند و ایمنی بسیار خوبی را برای موتورسوار ایجاد می کنند. گران ترین کلاه کاسکت ها مربوط به همین برندها هستند.