آمار سرقت موتور سیکلت به شدت بالاست و حتماً یکی از آشنایان‌تان بوده است که به دلیل عدم دقت در تامین امنیت، موتور سیکلتش مورد سرقت قرار گرفته. برای تامین ایمنی و امنیت موتورسیکلت یکسری نکات واجب و یکسری بهتر است انجام شود تا احتمال سرقت را هر چه بیشتر پایین بیاورید، طوری که ریسک سرقت موتور برای سارق بالا برود و بیخیال موتورتان شود.نکات افزایش ایمنی موتور سیکلت

اگر این راهکارها را کاملاً رعایت کنید اگر موتورسیکلت شما بازهم هم سرقت شد باید به سارق مدال افتخار بدهید :)

چگونه موتور را ضد سرقت کنم

1. موتور خود قفل مناسب بزنید: منظور از قفل مناسب، قفلی است که بهترین بازدهی را برای موتورسیکلت‌تان داشته باشد. این قفل علاوه بر اینکه باید از برندی معتبر باشد، باید نوع آن مناسب موتورتان باشد. اگر موتور سیکلتی دارید که ترمز دیسکی دارد اولویت شما استفاده از قفل دیسکی خواهد بود. می‌خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید به مقاله بهترین قفل موتورسیکلت مراجعه کنید.

2. در جای شلوغ موتور سیکلت خود را قرار دهید: اگر موتورتان را قفل کرده باشید و در کنار چند موتور دیگر پارک کنید، احتمال سرقت موتورتان کاهش میابد. هر چقدر موتورسیکلت‌ها بیشتر احتمال جلب توجه موتور شما کمتر می‌شود. همچنین اگر رفت و آمد در آن مکان نیز زیاد باشد سارق ترس از این دارد صاحب موتور نیز همان نزدیکی باشد مگر اینکه شما را ببند که جایی رفته‌اید.

پارک درست موتور سیکلت

3. بستن موتور به جسم سخت: امروزه حتی اگر قفل دیسک زده باشید بازهم ممکن است چند نفر با یک نیسان بالای سر موتورتان بیایند و در یک دقیقه موتورسیکلت‌تان را بلند کنند و به جای دیگر بروند، سر فرصت قفل را باز کنند و تمام! اگر قفل کابلی یا زنجیری داشته باشید و آن را ابتدا از جسمی سنگین و سخت مانند تیر برق، لوله، ماشین رد کنید و سپس به موتور ببندید این کار را برای سارق سخت کرده‌اید.این نکات تا حد زیادی بدیهی است و اگه شما آن‌ها را رعایت نکنید امروز یا فردا موتور شما دزدیده خواهد شد. اما در ادامه نکات حرفه‌ای که هیچ جای دیگری پیدا نمی‌کنید آورده شده است:


4. برداشتن موقت رابط پمپ بنزین: اینکار در صورتی قابل انجام می‌باشد که رابط قابل دسترس باشد. اگر موتور شما دارای فلاپ باشد معمولاً رابط پمپ در دسترس نیست تا آن را بردارید ولی موتورسیکلت‌هایی همچون هوندا 125، باکسر، ویو از همچین قابلیتی برخوردارند. با برداشتن رابط موتور استارت نمی‌خورد.

ضد سرقت کردن موتور

5. استفاده از دزدگیر: بین افراد موتورسوار استفاده از دزدگیر موتور مانند خودرو رایج نیست زیرا می‌گویند باعث خالی شدن باطری می‌شود، در صورتی که این حرف در صورتی که دزدگیر مناسب موتورتان را استفاده کنید کاملاً غلط است. حواستان باشد در مراکز معتبر اقدام به نصب دزدگیر کنید.

6. استفاده از ردیاب مخصوص موتورسیکلت: استفاده از GPS یا ردیاب امروزه بسیار بیشتر از قبل شده است که هم بد است هم خوب! بد به این جهت که سارقان نیز از این موضوع آگاه هستند و پس از جابه‌جایی موتور به سرعت اقدام به برداشتن ردیاب می‌کنند، خوب به این جهت که سارق حرفه‌ای نباشد موتور شما قابل برگشت است.

7. جای گذاری درست قفل موتور: چند نکته ساده که باید حواستان باشد این است که قفل زنجیری و کابلی روی زمین نیوفتد؛ قفل دیسک را در بالاترین جای ترمز دیسکی بزنید؛ اولیت جایگاه قفل دیسکی ترمز جلو است و قفل کابلی را از زیر زین رد کنید.

8. دو قفل بهتر از یک قفل: همانطور که در بالا نیز گفته شد برخی سارقان موتور را جابه‌جا می‌کنند پس در صورت امکان قفل دیسک را با یک نوع دیگر ترکیب کنید. همچنین قفل فرمان به هیچ عنوان فراموش نشود.

ایمنی موتور

9. استفاده از روکش موتور سیکلت: اگر موتورسیکلت‌تان را در فضایی مشرف به دید به مدت طولانی می‌گذارید اگر از روکش یا همان چادر استفاده کنید احتمال سرقت را کم می‌کنید. زیرا اول سارق باید یکبار ریسک کند تا مدل موتور و وضعیت امنیت را با کنار کشیدن روکش بررسی کند، سپس اقدام به دزدی کند.قیمت‌های موتورها سر به فلک کشیده شده و این وسیله نقلیه برای سرقت بسیار مناسب است مخصوصاً ااینکه برخی مدل‌ها مانند NS یا آپاچی راه انتقال به کشور پاکستان دارند و به سرعت به پول نقد خوبی تبدیل می‌شوند. برایخرید قفل موتور سیکلت به فروشگاه ما مراجعه کنید.