در هنگام خرید هر کالایی شما باید با افزایش علم و آگاهی خود بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، که نتنها از خرید خود راضی باشید بلکه بودجه خود را هدر نداده باشید. کلاه کاسکت چون از لوازم ایمنی موتورسوار است و قرار است جان شما حفظ کند باید با دقت هر چه بیشتر خریداری شود. دقت کنید حتی نادیده گرفتن یک پارامتر می‌تواند به قیمت از دست دادن جان‌تان یا عزیزتان تمام شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم آگاهی شما را در این امر بالا ببریم پس با ما همراه باشید.

ابتدا توصیه می‌کنیم این دو ویدیو که در پایین آورده‌ایم را مشاهده کنید:


راهنمای خرید کلاه کاسکت بر مبنای سبک سواری

همانطور که در مقاله انواع کلاه کاسکت به آن اشاره کردیم با توجه به نوع استفاده از موتور سیکلت میتوان از کلاه کاسکت‌های متفاوتی استفاده نمود که مجدداً به اختصار انواع آن را عنوان میکنیم: 

 1. فک ثابت
 2. فک متحرک
 3. بدون فک
 4. وسپایی
 5. نیمه
 6. کراس یا آفرود
 7. اندرو یا ادونچر

انواع کلاه کاسکت در یک تصویر

نتنها ما بلکه سازمان‌های معتبر توصیه به استفاده کلاه کاسکت فک ثابت می‌کنند، زیرا با توجه به آزمایشات بیشترین ایمنی را دارد. اما باید توجه کنید عیب کلاه فک دار در درست و پا گیر بودن آن است که تا حد زیادی مخصوصاً در فصول گرم باعث کلافگی شما می‌شود پس به گزینه‌های فک متحرک و بدون فم نیز باید نیم نگاهی داشته باشید.انتخاب سایز کلاه کاسکت در خرید اینترنتی

نکته بسیار مهم و حائز اهمیت در انتخاب کلاه کاسکت اندازه مناسب و متناسب با اندازه سر شماست. بر خلاف باور عده‌ای کلاه کاسکت خوب و ایمن میباست با کمی فشار بر سر قرار بگیرد و کاملا سر و پیشانی را در بر بگیرد چرا که در هنگام بروز تصادف و برخورد ضربه با آن تغییر شکل و زاویه ندهد، همچنین در هنگام حرکت هیچگونه لقی نداشته باشد که با حرکت آن باعث اختلال دید و حواس پرتی شما گردد. همچنین اگر کلاه کاسکت کوچک و تنگ باشد باعث ایجاد سردرد و قرمزی بافت پوست شما خواهد شد.سایز کلاه کاسکت

توجه: متر را باید از بیشترین محیط سر بکشید. همچنین برای افراد عینکی یک سانت به اندازه سر بیافزایید.

راهنمای خرید بر مبنای جنس

جنس کلاه کاسکت یک فاکتور اساسی در هنگام خرید میباشد. کلاه کاسکت از سه بخش خارجی، داخلی و طلق تشکیل شده است. بخش خارجی و بیرونی کلاه کاسکت از مواد کامپوزیتی مقاوم ساخته شده که در هنگام ضربه، نیروی حاصله پخش می‌شود و باعث کاهش آسیب میگردد. پوشش داخلی کلاه کاسکت نیز معمولا از مواد پلی استرن منبسط شده یا همان یونولیت ساخته شده است که مانع از وارد شدن ضربه به سر موتورسوار میشود و در نهایت با پوشش پارچه‌ای و بالشتک‌های طرفین و گردن روی سر موتور سوار قرار میگیرد. طلق کلاه کاسکت نیز باید شفاف و مقاوم باشد و در حد امکان در فصول سرد بخار نگیرد.

جنس‌های بیرونی درونی کلاه کاسکتراهنمای خرید کلاه کاسکت بر مبنای وزن

به دلیل استفاده گاهاً طولانی مدت از کلاه، وزن آن یکی از عوامل مهم در انتخاب می‌باشد. کلاه ایمنی موتور جدید و با کیفیت اصولاً با موادی ساخته میشوند که وزن سبکی داشته باشند تا موجب سنگینی سر و ایجاد ناراحتی نشود. کلاه کاسکت‌ها معمولاً از ۱۴۰۰ گرم (۳ پوند) تا ۱۸۰۰ گرم (۳.۹ پوند) وزن دارند. حتما قبل از خرید کلاه کاسکت آن را روی سر خود بگذارید و مطمئن شوید که به گردن شما فشار وارد نمیکند. اگر هم قصد خرید اینترنتی دارید سعی کنید کلاهی را برگزینید که وزن آن بین دو عدد بالا باشد.

وزن مناسب کلاه کاسکت

نکته مهمی که باید هنگام انتخاب کلاه کاسکت به آن اهمیت بدهید زاویه دید شما میباشد. بطور علمی از زاویه دید جانبی میبایست بیشتر از 150 درجه باشد و زاویه دید بالای موتورسوار نیز بیشتر از 7 درجه عمودی باشد .


راهنمای خرید کلاه کاسکت بر اساس قیمت

و در نهایت مبحث مهم و تاثیرگذار انتخاب شما، یعنی قیمت است. عوامل متعددی در قیمت کلاه کاسکت تأثیرگذار هستند مانند سبک و مدل کلاه ایمنی، نوع متریال به کار رفته در ساخت آن و.... . البته ممکن است در هنگام خرید ضرورتی برای پرداخت مبلغ زیاد نبینید، اما مطمئن باشید که یک کلاه کاسکت خوب و کارآمد حافظ سلامت و جان شما میباشد. پس لطفاً هنگام خرید کلاه کاسکت کمی دست و دلباز باشید.


راهنمای خرید کلاه کاسکت بر اساس آپشن‌ها

مهم‌ترین آپشن کلاه کاسکت هدست و هدفون آن است. هدست کلاه کاسکت در انواع مدل‌ها عرضه می‌شود که هم بصورت فابریک روی کلاه قرار دارد و هم بصورت جداگانه روی کلاه قابل نصب است. آپشن‌هایی همچون داشتن طلق ضد بخار یا داشتن کوله حمل کلاه یا قابلیت شستشو پد نیز بسیار مهم هستند که در بیشتر کلاه‌های بازار این آپشن‌ها وجود دارد.


جمع بندی نهایی راهنمای خرید کلاه کاسکت                             

 • قیمت: با توجه به نیاز و بودجه خود مدلی استاندارد و ایمن تهیه کنید.
 • وزن: مدلی انتخاب کنید که وزن آن بین ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم باشد. و وزن آن روی گردن و شانه‌های‌تان تقسیم شود و به هیچ عنوان فشاری بر آنها وارد نکند.
 • زاویه دید: زاویه دید جانبی باید حدود ۱۵۰ درجه و از بالا هم 7 درجه را پوشش ‌دهد. 
 • سایز: کلاه متناسب با اندازه سر خود طبق جدول همین مقاله تهیه کنید.


مطالب مهم در رابطه با خرید کلاه کاسکت:

 1. انتخاب سایز کلاه کلاه کاسکت
 2. تفاوت قیمت کلاه کاسکت در چیست؟
 3. وزن استاندارد کلاه کاسکت
 4. استاندارد کلاه کاسکت
 5. رنگ کلاه کاسکت