مثل خرید هر کالای دیگری، قبل از انتخاب کلاه کاسکت میبایست با انواع آن آشنایی کلی داشته باشیم تا با توجه به موارد مصرف و نیاز خود، بهترین خرید را داشته‌باشیم. مهم‌ترین پوشش هنگام موتور سواری کلاه ایمنی است اما متاسفانه سال گذشته 70% تلفات تصادفات موتور سیکلت استفاده نکردن از کلاه کاسکت مناسب بوده است . مجموعه استار سیکلت با هدف آشنایی موتورسواران با کلاه کاسکت‌ها اقدام به تهیه این مقاله کرده است. پیشنهاد می‌کنیم پس از این مقاله راهنمای خرید کلاه کاسکت را نیز مطالعه کنید.


1.کلاه کاسکت فک ثابت (Full Face Helmet):

این نوع کلاه ایمن‌ترین نوع کلاه کاسکت موتور سیکلت محسوب میشود و دلیل آن  محافظت حداکثری از سر و گردن و چانه در برابر تصادفات و ضربات احتمالی می‌باشد. همانطور که از اسم این محصول پیداست ویژگی بارز این نوع کلاه کاسکت پوشش و محافظت از چانه و فک میباشد.

بر اساس مطالعات و پژوهشهای علمی در هنگام تصادف فک و چانه بدلیل نوع ارگونومی خاص تا پنجاه درصد ضربه شدیدتری را متحمل می‌شود که این نوع کلاه کاسکت جهت جلوگیری از این ضایعه و حفظ ایمنی بیشتر به کلیه موتور سواران پیشنهاد می‌گردد.

 اکثر کلاه کاسکت های فک ثابت، دارای دریچه‌های تهویه هوا برای تبخیر عرق، کاهش بخار روی شیلد جلوی صورت و خنک نگه داشتن سر هنگام سواری هستند.

نمونه کلاه کاسکت فک ثابت

توجه داشته باشید که بسته به نوع سواری که انجام می دهید دو مدل برای کاربرد آن در بازار بفروش می‌رسد:

  1. کاربرد مربوط به موتورسواران ورزشی است که معمولاً از کلاه کاسکت با حالت خمیده و ارگونومی ضد اصطحکاک با هوا استفاده میکنند و به کلاهی احتیاج دارند که از بلند شدن و افتادن آن در سرعت های بالا جلوگیری کند. 
  2. کاربرد مربوط به کروزرها و مسافرانی است که تمایل به موتورسواری در مسیرهای طولانی دارند بهتر است از کلاه کاسکت‌های فک ثابت که محافظ چانه پایین تر و طلق محافظ (شیلد) مستقیم تر و ساده تر دارند استفاده کنند.

شما میتوانید تنوع کامل کلاه کاسکت های فک ثابت را در فروشگاه اینترنتی استار سیکلت ببینید و آنلاین خریداری نمایید.

 

2.کلاه کاسکت فک متحرک (Modular Helmet):

فک متحرک که به آن کلاه ایمنی مدولار نیز میگویند ، در واقع حالتی بین کلاه کاسکت بدون فک (سه چهارم) و  فک ثابت میباشد . همانگونه که اسم آن نیز مشخص است این کلاه محافظ چانه و طلق محافظ (شیلد) متحرک دارد و می تواند به سمت بالا حرکت کند تا جلوی کلاه کاسکت باز شود و حالت سه چهارم به خود بگیرد.

در کلاه فک متحرک ایمنی موتورسوار نسبت به فک ثابت به دلیل ساختار طراحی کمی کاهش می یابد.

کلاه کاسکت فک متحرک

وزن فک متحرک نسبت به فک ثابت به دلیل داشتن مفصل متحرک چانه کمی بیشتر است. البته این تغییر وزن بیشتر روی کاتالوگ‌ها نمود پیدا میکند وگرنه چند گرم افزایش وزن برای موتور سواری روزمره چندان تاثیرگذار نمیباشد .

در طراحی کلاه کاسکت فک متحرک اخیرا از بلندگوهای بلوتوث و خاصیت ضد مه گرفتگی استفاده شده ، که برای موتورسواران کروزر و افرادی که مسافت طولانی موتور سواری میکنند بسیار لذت بخش خواهد بود .

شما میتوانید تنوع کامل کلاه کاسکت های فک متحرک را در فروشگاه اینترنتی استار سیکلت ببینید و آنلاین خریداری نمایید .


3.کلاه کاسکت وسپایی و کلاه ایمنی بدون فک  (¾):

این مدل فقط از  قسمت پشت و کنار سر شما محافظت میکند و معمولا در دو مدل با طلق (شیلد) و بدون طلق در بازار موجود میباشد. همانطور که از اسم این کلاه کاسکت مشخص است ، این کلاه کاسکت برای اسکوتر سواران و به اصطلاح عموم وسپا سواران طراحی شده است.

با توجه به محبوبیت کلاه کاسکت وسپایی، این نکته را در نظر داشته باشید که هدف استفاده از کلاه حفظ ایمنی و امنیت موتور سواران میباشد اما کلاه کاسکت وسپایی فاقد محافظ چانه است که باعث می شود ایمنی آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد .

کلاه کاسکت وسپایی

کلاه کاسکت وسپایی از نظر ساختاری شبیه فک دار است و تمامی قسمت‌هایی از سر، که با این کلاه ایمنی پوشیده می‌شوند امنیت بالایی دارند.

با توجه به حدف قسمت محافظ فک و چانه ، وزن کلاه بی فک تا حدودی کمتر از مدلهای فک ثابت یا فک متحرک است. توجه کنید این نوع کلاه کاربرد شهری و روزمره دارد.

شما میتوانید تنوع کامل کلاه کاسکت های وسپایی و بدون فک را در فروشگاه اینترنتی استار سیکلت ببینید و آنلاین خریداری نمایید.


4.کلاه کاسکت نیمه  (Half Helmet):

کلاه‌کاسکت نیمه، از ناایمن ترین کلاه کاسکت‌های موجود در بازار محسوب میشود و فقط بالای سر و ناحیه پیشانی را پوشش میدهد . این کلاه کاسکت شبیه به کلاه کارگران ساختمانی و معادن است که به همراه یک بند به پایین چانه متصل میشود. کاربرد اصلی این نوع کلاه برای دوچرخه سواران است.

کلاه کاسکت نیمه

مجموعه استار سیکلت این نوع کلاه کاسکت نیمه را برای افرادی که استفاده روزمره با موتور سیکلت دارند، پیشنهاد نمی‌کند.


5.کلاه کاسکت کراس یا آفرود (Cross Helmet):

کلاه کاسکت کراس یا کلاه کاسکت آفرود همانطور که از نامش پیداست برای موتور سواران عاشق جاده‌های خاکی و تپه‌ها و مانورهای ماجراجویانه این افراد طراحی شده است .این نوع کلاه‌ها معمولاً بخاطر سبکی و استحکام بیشتر از الیاف کربن، فایبرگلاس و یا کولار ساخته میشوند و امنیت و ایمنی بالایی را برای موتورسواران آفرود به ارمغان می آورد.

کلاه کاسکت کراسی

در طراحی کلاه آفرود یا کراس برای جریان و تهویه مناسب هوا از روکش بزرگتر و نوار چانه برجسته‌تر استفاده شده است. تولیدکنندگان این نوع کلاه به جهت ایجاد حداکثر ایمنی و حداقل وزن و تهویه مناسب هوا  از نصب لوازم غیرضروری مانند بلوتوث و ... اجتناب می‌کنند .

کلاه کاسکت های آفرود فاقد طلق (شیلد) میباشند و با توجه به اینکه معمولاً استفاده کنندگان از کلاه کاسکت کراس در مسیر های خاکی و یا گل آلود، سواری میکنند باید حتماً از عینک کراسی استفاده کنند. پیشنهاد استار سیکلت این است که حتما عینک‌های محافظ را با کلاه خود تست کنید تا مطمئن شوید که کامل چشمان شما را محفوظ نگه میدارد.

شما میتوانید تنوع کامل کلاه کاسکت های آفرود یا کراس را در فروشگاه استار سیکلت ببینید و آنلاین خریداری نمایید.


کلاه کاسکت اندرو یا ادونچر

اگر با موتور سیکلت به مسافرت می‌روید، کلاه کاسکت ادونچر بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. کلاه کاسکت‌های مسافرتی ویژگی‌های بسیار مهمی دارند. برای مثال زاویه دید بالا در کنار سیستم تهویه مناسب بسیار خوبی این سبک کلاه دارد. 

کلاه کاسکت اندرو

شما میتوانید تنوع کامل کلاه کاسکت های اندرو یا ادونچر را در فروشگاه استار سیکلت ببینید و آنلاین خریداری نمایید.


جمع‌بندی

همانطور که خواندید بصورت کلی 6 نوع کلاه کاسکت در بازار وجود دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارد، پس باید با توجه به اولویت خود نسبت به کفه ایمنی و راحتی یکی از مدل‌ها را انتخاب کنید. کلاه کاسکت مانند هر پوشش دیگری باید راحت باشد تا در طولانی مدت آن را کنار نگذارید و همواره با گذاشتن آن هنگام موتورسواری لذت ببرید.